Wylinka u gekona. Co trzeba wiedzieć.

Okresowe zrzucanie przez gady warstwy stałego naskórka to normalny proces zachodzący w naturze. Mając pod opieką gekona, doświadczymy prawie na własnej skórze jak przebiega taki proces. W większości dzieje się automatycznie, bez większych problemów. Zdarza się jednak, że nasz przyjaciel potrzebuje pomocy.
AUTOR: Monika Kelan

Czym jest wylinka?

Gekon linieje, ponieważ jego skóra nie rośnie razem z nim. Jego naskórek w pewnym momencie staje się zbyt ciasny. Jak u człowieka, najszybszy wzrost jest zauważany na wczesnym etapie, dlatego młode gekony linieją częściej, niż ich starsze osobniki. Jednak podstawą regulacji i częstotliwości linienia są hormony. Proces linienia nie jest skomplikowany, może jednak, kiedy nie utrzymujemy dobrych warunków, przebiec z pewnymi problemami. Przed wylinką pomiędzy warstwą nową, a starą zbiera się płyn, który umożliwia rozdzielenie się warstw. Obserwujemy wtedy zmianę barwy naszego pupila na mniej intensywną. Faza ta trwa nawet tydzień, a przez ostatnie 2-3 dni skóra naszego pupila staje się praktycznie jasnoszara. Gekon pyszczkiem i przedmiotami znajdującymi się w terrarium pomaga sobie usunąć zbędną skórę. Nie bójmy się tego, że nie zauważmy starego naskórka. Nasz gekon już prawdopodobnie go zjadł. Gorzej jednak, jeśli stara skóra nadal trzyma się naszego przyjaciela. Co może pomóc? Solidne nawilżenie. Najlepiej jeśli już przed wylinką zadbamy  o odpowiednie nawilżenie terrarium. Wilgotność należy podnieść do około 70-75%. W terrarium przejściowym najłatwiej w tym okresie spryskiwać obficie ścianki, nawet 2 razy w ciągu dnia. W terrarium zasadniczym możemy umieścić pojemnik z zawsze mokrym substratem. Możemy również spryskać wodą samo zwierzę. Oczywiście delikatnie, wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli zwierzęciu nadal nie udało się pozbyć zbędnej skóry, możemy pomóc mu nasączonym wacikiem. Wszystko należy jednak robić z należytą uwagą i starannością.

Wpływ na kondycję

Gekony podczas wylinki są mniej odporne, a co za tym idzie bardziej podatne na różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Należy pamiętać, aby w tym czasie jeszcze bardziej dbać o czystość naszego terrarium. Ważne jest też to, że nasz pupil może w tym czasie mniej jeść, lub nie jeść w ogóle. Jeśli będziesz świadkiem zrzucania skóry – nie zabieraj jej z terrarium. Posiada ona pewne ilości wartości odżywczych, które zapewne zje Twój pupil.

O czym warto pamiętać?

Gekony na kilka do kilkunastu dni przed wylinką mogą jeść mniej, lub wcale nie  przyjmować pokarmu. Możemy zauważyć też mniejszą ruchliwość. To normalne zachowanie. Jeśli jednak wylinka nie przyszła, a nasz pupil zachowuje się podejrzanie warto zwrócić się do lekarza weterynarii.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz