7 rzeczy, których nie wiedziałeś o legwanach

Na pewno wiecie, że Legwan Zielony (Iguana Iguana) to duża, roślinożerna, nadrzewna jaszczurka, która coraz częściej staje się domownikiem wielu rodzin na całym świecie, ale czy (…)
AUTOR: Maco Gosse

Czas czytania: 6 min

Czy wiecie, że Legwany rosną przez całe życie, które w niewoli może trwać nawet do 20-30 lat?

Od wyklucia z jaja, do ostatniego dnia życia, legwan cały czas rośnie i zalicza się przy tym do jednej z największych jaszczurek hodowlanych na świecie, osiągając długość nawet do 2 metrów, przy wadze do kilkunastu kilogramów. Oczywiście tempo jak i intensywność wzrostu są różne w poszczególnych etapach życia, w których największy przyrost masy i długości ciała ma miejsce w pierwszych 5-6 latach życia. Następnie zwalnia, ale nadal rośnie, choć już stosunkowo wolniej. Z tego względu legwany przechodzą wylinki przez całe swoje życie i m.in. dlatego należy pilnować warunków klimatycznych w terrarium, gdyż tylko przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, proces zrzucania zrogowaciałego naskórka przechodzi szybko i sprawnie.

Czy wiecie, że wybór płci Legwana, ma znaczenie nie tylko wizualne?

Bardzo często podczas zakupu, nie zwracamy uwagi na jego płeć, wiek, czy pochodzenie oraz idące za tym plusy i minusy naszych decyzji – a warto poznać je wcześniej, aby móc dopasować wybór do naszych oczekiwań, trybu życia, czy też do pozostałych domowników. Oczywiście nie w każdym przypadku ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo jak wiadomo – wyjątek stanowi regułę. Ale mimo to jest kilka ogólnych różnic przy hodowli Pani i Pana Legwana, które mogą nam nieco ułatwić podjęcie decyzji;

* Wygląd: Samce większe, dostojniejsze – Samice mniejsze, delikatniejsze
* Zachowania: Samice spokojniejsze – Samce dominujące
* Czas życia: Samce żyją dłużej – Samice żyją krócej
* Okres godowy: Samice, ryzyko zaczopowania – Samce, bardziej agresywne
* Oswajanie: Samce trudniej, ale szybciej – Samice łatwiej, ale wolniej

Czy wiecie, że aklimatyzacja, jest fundamentem Waszych wzajemnych relacji przez kolejne lata wspólnego życia?

Aklimatyzacja oraz socjalizacja legwana z domownikami, to jeden z najważniejszych aspektów związanych z ich hodowlą i nieodzowny element budowania nici porozumienia, opartej na wzajemnym kompromisie wyznaczonych granic. Mimo to bardzo wielu hodowców o tym zapomina lub błędnie interpretuje zakończenie poszczególnych etapów aklimatyzacji, co niestety najczęściej jest powodem rozczarowania hodowlą i szukania kolejnego domu dla zwierzaka. A w gruncie rzeczy sam proces prawidłowej i pełnej aklimatyzacji, mimo że do najkrótszych nie należy, to tak naprawdę nie jest trudny do zrealizowania, jeśli będziemy systematyczni, cierpliwi i stanowczy zarazem, a proces ten będzie dla nas przyjemnością – a nie koniecznością.

Czy wiecie, że Legwany potrafią przywiązywać się do swoich opiekunów?

Są one wyjątkowo inteligentnymi jaszczurkami, które łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. Ogólnie przyjęte określenie oswajania legwanów, staram się prostować, tłumacząc że dzikich i egzotycznych zwierząt NIE oswaja się! Legwany w żaden sposób nie mogą być utożsamiane z pieskami czy kotkami, a niestety nadal bardzo często występuje takie przekonanie wśród hodowców. Hodowla egzotycznej jaszczurki, to nie zabawa w rzucanie piłeczką, czy wieczorne „przytulaski” połączone z nagminnym głaskaniem pupila. Jeżeli zależy nam na zbudowaniu relacji opartych na stabilnych fundamentach, musimy przede wszystkim nauczyć się go „czytać”, poznając przy tym jego potrzeby i wyznaczane nam granice – dostrzegając tym samym różnice pomiędzy oswajaniem, a tolerancją i akceptacją przez legwana, na co sami musimy zapracować jako hodowcy. A wynikiem skuteczności naszych działań, będzie stopień zaufania jakim obdarzy nas gadzina oraz to, do jakiego stopnia uzależnimy Iguanę od naszej osoby – dlatego właśnie opiekun zawsze powinien być jeden.


Czy wiecie, że w Polsce, mamy dostęp do ponad 100 produktów, które możemy z powodzeniem lecz umiejętnie, stosować w żywieniu Iguany?

Jak dobrze wiemy, pełnowartościowe żywienie wszystkich żywych organizmów jest podstawową kwestią mającą wpływ na życie, zdrowie, zachowanie, rozmnażanie, czy nawet na prawidłowe budowanie relacji. Dlatego warto na dłużej zatrzymać się przy tym temacie i lepiej poznać ich zapotrzebowanie na poszczególne witaminy, minerały i wartości odżywcze, niezbędne do ich prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. W mojej subiektywnej opinii, opartej na latach praktyk, testów, eksperymentów i poznawania potrzeb żywieniowych naszych Smoków – uważam, że najbardziej optymalnym sposobem żywienia jest zachowanie różnorodności pokarmowej przy komponowaniu indywidualnej diety dla danego osobnika, której zawartość pokrywać będzie dzienne zapotrzebowanie Iguany na poszczególne składniki danej diety (np. białkowej, węglowodanowej, witaminowej, mineralnej, etc.). Dobór odpowiednich produktów uzależniony jest m.in. od wagi, wieku, płci, suplementacji, czy też na podstawie wyników badań krwi legwana, z możliwością wdrożenia również ew. kuracji leczniczych.

Czy wiecie, że Smoki prowadząc nadrzewny tryb życia, potrafią wyśmienicie pływać i nurkować, wstrzymując powietrze nawet do 45 min.?

Pewnie samemu byłoby mi ciężko w to uwierzyć, gdybym osobiście nie był świadkiem pobicia owego rekordu przez naszą 11-letnią Rosi, która zniknęła w otchłani basenu na dokładnie 56 minut..(!) Genetycznie uwarunkowana umiejętność pływania, która jest tym samym potrzebą aktywności ruchowej, powinna przypominać każdemu hodowcy o zapewnieniu Iguanie również takiej możliwości ruchu fizycznego. A że w nie każdym terrarium można pozwolić sobie na skrawek dorzecza Amazonki, to wówczas z pomocą przychodzi nam nasza łazienkowa wanna. Korzystając z okazji kąpieli, warto co jakiś czas przygotować wywar z kory dębu i rumianku, w połączeniu z odrobiną oliwki, tworząc tym samym swoiste „Iguana’s SPA”, w którym nasze Smoki uwielbiają spędzać czas nawet po 2-3h.

Czy wiecie, że Legwany mimo silnie rozwiniętego terytorializmu, mogą żyć w parach lub stadach?

W ich naturalnym środowisku (Ameryka Śr. i Płd.), bardzo często można spotkać duże stada legwanów, przypominające nasze rodzime stada gołębi. W warunkach hodowlanych, również możemy trzymać więcej niż 1 osobnika (haremy), niemniej jednak musimy pamiętać o terytorialiźmie legwanów, które potrafią do krwi zaciekle walczyć ze sobą o terytorium – dlatego bardzo ważna jest odpowiednia wielkość terrarium, którego min. powierzchnia przy dwóch dorosłych osobnikach powinna oscylować w granicach 6-8 m3. Zatem już przy hodowli 3-4Smoków, najlepiej pomyśleć o odstąpieniu im jednego z naszych pokoi. Ponadto musimy pamiętać o wzajemnym dopasowaniu ich charakterów, bo u legwanów analogicznie jak u ludzi – trzeba się dopasować, żeby żyć w zgodzie i harmonii z genetycznie uwarunkowanymi potrzebami.

 „Czy wiecie, że jest takie miejsce w Internecie, gdzie znajdziecie niezbędne informacje, zdjęcia, filmy oraz wsparcie poparte 25-letnim praktycznym doświadczeniem w hodowli tych Wielkich Szmaragdowych Jaszczurek? – www.legwan-zielony.pl

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz