7 rzeczy, których nie wiedzieliście wcześniej o ptakach egzotycznych

Ptaki egzotyczne to przepiękne i mądre stworzenia, które posiadają unikatowe i indywidualne cechy. Są takie rzeczy, których z pewnością o nich nie wiecie. Poznajcie 7 ciekawostek o ptakach egzotycznych.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czy wiedzieliście, że jedną z najważniejszych witamin dla ptaków jest witamina D?

Podobnie jak ludzie, ptaki potrzebują jej dla zdrowotności. Witamina ta jest dostarczana poprzez słońce, dlatego ptaki które są trzymane na dworze z dostępem do słońca są bardzo dobrze upierzone i wyróżniają się wspaniałymi kolorami. Witamina D jest odpowiedzialna między innymi za zdrowe kości

Czy wiedzieliście, że Barwnica (Lora Wielka) nie wytwarza pudru z piór?

Ten gatunek, w przeciwieństwie do innych nie posiada piór pudrowych, a jedynie gruczoł kuprowy. Jest to ważna informacja dla osób uczulonych na kurz z piór. Posiadając Barwnice nie będziemy musieli codziennie ścierać w mieszkaniu kurzu.

Czy wiedzieliście, że papużki Nierozłączki to tylko nazwa, a ich zachowanie nie różni się od innych papug?

Nie jest prawdą, że dana para jest do siebie przywiązana, a jeden z nich nie może w przyszłości być z inną „drugą połówką”. Nieprawdą jest również to, że jeśli jedna papuga umrze to druga również umiera.

NIEPRAWDĄ JEST, ŻE JEŚLI JEDNA PAPUGA UMRZE TO DRUGA RÓWNIEŻ UMIERA.

Czy wiedzieliście, że papugi i ptaki egzotyczne pochodzą praktycznie z każdego kontynentu?

Naturalnym środowiskiem życia papug i ptaków egzotycznych są takie kontynenty jak: Australia, Azja, Afryka oraz Ameryka Południowa. Ze względu na pochodzenie papugi można wyróżnić pewne charakterystyczne cechy w wyglądzie zewnętrznym tych ptaków. Na przykład papugi pochodzące z Afryki mają bardzo krótkie ogony. Można to zaobserwować u Nierozłączki i Żako.

Czy wiedzieliście, że u niektórych papug rozróżnienie płci w ogóle nie jest możliwe?

U niektórych papug samiec i samica mają zupełnie inne kolory. Przykładami papug, u których zarówno samiec jak i samica wyglądają identycznie są np. Mnichy Nizinne czy Rudosterki Zielonolice. Z kolei u Barwnic (Lory Wielkie) samce są zielone, a samice czerwone. Co ciekawe kiedyś myślano, że samce Lor (zielone) to jeden podgatunek, a samice (czerwone) to inny podgatunek. Jak się później okazało są one parą.

JEŚLI MASZ BARWNICĘ NIE MUSISZ CODZIENNIE ŚCIERAĆ W MIESZKANIU KURZU.

Czy wiedzieliście, że Barwnica (Lora Wielka) to unikatowy osobnik w świecie papug?

Codzienna dieta Barwnicy cechuje się zapotrzebowaniem na witaminę A. Bez tej witaminy, staje się bardzo podatna na problemy zdrowotne. Barwnice mają dziesięciokrotnie większe zapotrzebowanie na tą witaminę od innych papug, która stanowi podstawę zdrowych oczu i dobrego wzroku.

Czy wiedzieliście, że co roku odbywa się wiele ptasich konkursów?

Każde stowarzyszenie organizuje konkursy, natomiast najważniejszymi dla każdego hodowcy są krajowe mistrzostwa, mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa świata. Każdy ptak jest oceniany za kolor, rysunek, układ skrzydeł, postawę, wielkość, nogi, palce, pazury, dziób, upierzenie oraz ogólną kondycję. Do zdobycia jest 100 punktów, dla hodowcy pożądana ocena zaczyna się od 90 punktów.

Wybane dla Ciebie

Jak dbać o ryby w oczku wodnym?

Oczko wodne to klejnot zdobiący przydomowy ogród. Stanowi prawdziwą dumę właściciela działki, który oprowadzając gości może pochwalić się kolorowymi rybami w krystalicznej wodzie i brzegiem porośniętym oryginalnymi roślinami. A w chwili relaksu, po ciężkim dniu pracy można usiąść i cieszyć się szumem wody z kaskady lub fontanny oraz mikroklimatem, jaki tworzy już nawet niewielki zbiornik wodny. I choć z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych gatunków i odmian roślin wodnych, tak od lat niezmiennie prym wiodą mieszkające w wodzie ryby.

czytaj

Gady, które możesz spotkać na swojej drodze

Ile gatunków gadów można spotkać w Polsce? Czy, zgodnie z często powtarzanym stwierdzeniem, wszystkie są chronione? Poniższy krótki przegląd winien odpowiedzieć na te pytania. Miłej lektury.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz