Utrata węchu u psa – objawy i leczenie

Wydawać by się mogło, że spośród zmysłów to wzrok lub słuch są tymi najważniejszymi, jednak nie dla psów. Dla tych zwierząt najważniejszym zmysłem jest węch, który jako jedyny spośród wszystkich zmysłów jest najlepiej rozwinięty od pierwszego dnia życia.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Jest to zmysł, który pojawia się jako pierwszy i zanika zwykle jako ostatni. Psy mają niezwykłe zdolności węchowe, które wciąż są badane przez naukowców. Węch ma ogromne znaczenie w zbieraniu ważnych informacji o środowisku. To dzięki niemu pies poznaje świat.

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że węch dla psa to jak oczy dla człowieka. Ludzie poznają świat głównie wzrokowi, psy – za pośrednictwem nosa, a raczej dzięki temu, co w tym nosie się znajduje. Węszenie pełni u psa trzy podstawowe funkcje: informacyjną, komunikacyjną i uspokajającą (wyciszającą).

Kluczową rolę w zmyśle węchu odgrywa opuszka węchowa. Nabłonek węchowy w nosie psa zajmuje całkiem dużą powierzchnię. W zależności od rasy powierzchnia ta wynosi od 80 do nawet 200 cm3. Dla porównania u ludzi powierzchnia nabłonka węchowego wynosi ledwie 5 cm3. Często wydaje nam się, że jesteśmy w stanie rozpoznać tak wiele zapachów. Jednak konkurencję na węszenie wygrywają zdecydowanie nasi pupile.

Psy, w zależności od rasy posiadają od 100 do 300 milionów receptorów węchowych (dla porównania człowiek posiada ich tylko około 5 – 6 milionów), dzięki czemu mogą rozpoznać nawet pół miliona zapachów. Psy potrafią rozłożyć zapachy na czynniki pierwsze i rozpoznać każdy z nich osobno.

Ciekawy jest również fakt, że nozdrza psów mogą poruszać się niezależnie, dzięki czemu pies jeszcze bardziej precyzyjnie jest w stanie określić kierunek, z którego pochodzi dany zapach. Naukowcy twierdzą, że zmysł węchu u psów jest od 10 000 do 100 tysięcy razy silniejszy. Psy posiadają także narząd lemieszowo – nosowy, który odpowiada za identyfikację feromonów. Występuje on wewnątrz jamy nosowej po obu stronach przegrody nosowej.

Niestety może się zdarzyć, że pies zacznie częściowo lub całkowicie tracić węch i jest to niewątpliwie przykra sytuacja. Jakie są przyczyny i objawy? Co zrobić w sytuacji, gdy pies traci ten jakże ważny dla niego zmysł?

Przyczyny utraty węchu u psów

Pies może utracić węch częściowo lub w całości, tymczasowo lub trwale z powodu m.in. urazu nosa, chorób zakaźnych (np. z powodu nosówki lub grzybiczego zapalenia jamy nosowej), ekspozycji na silne substancje chemiczne i intensywne aromaty. jak w przypadku innych zmysłów, zdolności węchowe mogą zmniejszać się wraz z wiekiem.

Na zdolności węchowe negatywnie mogą wpływać także guzy zlokalizowane w jamie nosowej. Szacuje się, że pierwotne nowotwory jamy nosowej stanowią ok. 1-2% wszystkich nowotworów występujących u psów. Niestety 80% z nich wykazuje cechy złośliwości. Kiedy pies traci węch, to trochę tak jakby tracił wzrok. Pies nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować jeśli nie będzie stanie wykrywać zapachów i ich interpretować. U wielu zwierząt powoduje to strach i niepokój, ponieważ węszenie zwykle uspokaja psy.

Objawy i leczenie

Częstym objawem idącym w parze z utratą węchu jest jednoczesna utrata apetytu. Węch i smak to zmysły, które się wzajemnie uzupełniają. Owszem, utrata apetytu nie zawsze jest objawem wyłącznie upośledzenia zmysłu węchu, ale trzeba mieć na uwadze taką ewentualność. Utrata węchu często objawia się brakiem zainteresowania jedzeniem. Każdy niepokojący objaw powinien skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii. Utrata węchu u psa jest raczej rzadkim zjawiskiem, ale nie niemożliwym. Leczenie zależy od zdiagnozowanej przyczyny.

Jak dbać o psi węch?

Pozwalaj psu węszyć na spacerach, zwłaszcza w nowym miejscu. Nie odbieraj swojemu pupilowi możliwości węszenia. Pies „rozgląda się” nosem w nieznanym środowisku i aby poczuć się dobrze musi je poznać, a do tego służy mu właśnie węch. Ponadto warto wprowadzić zabawy węchowe z użyciem np. kul lub mat węchowych, w których ukrywa się ulubione smakołyki. Jest to świetne urozmaicenie dla naszego pupila, które rozwija umysł, ponieważ węszenie pozytywnie wpływa na rozwój psychiki psa.

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz