Aleksandretta Obrożna

Aleksandretta obrożna – gatunek średniej papugi z rodziny Psittaculidae. Zamieszkuje kraje Azji (Pakinstan, Afganistan, Cejlon, Indie). Jest to bardzo popularny gatunek papug w hodowlach oraz jako domowy pupil. Żywi się karmą dla średnich papug oraz całym mnóstwem warzyw i owoców.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 3 min

W środowisku naturalnym papuga ta żywi się zbożami, nasionami traw, owocami czy liśćmi różnych drzew. Aleksandretta Obrożna w naturze występuje tylko zielona. Pozostałe mutacje są stworzone przez człowieka. Mutacji jest bardzo dużo, jedne z najnowszych to np. Cleartail Opalin (Clear – czysty, Tail – ogon, w naszym kraju ta mutacja jest nazywana Biała/żółta głowa biały/żółty ogon). Ceny są jednak bardzo wysokie, 12-14 tysięcy/szt. Jest to z pewnością mutacja dla zaawansowanych hodowców. Aleksandretta Obrożna w hodowlach nie sprawia większych trudności. Jest bardzo odporna na różnego rodzaju choroby, dobrze się rozmnaża, a potomstwo nie wymaga specjalnej troski  hodowlanej. Każda para na lęgi powinna być w osobnej wolierze w której nie powinno być też innych gatunków papug. Oczywiście mając młode trzeba dołożyć jedna miseczkę więcej , podawać więcej karmy by rodzice mieli czym karmić. Dodatkowo sugeruję dołożyć pojemnik z karmą jajeczną i podawać jakieś witaminy do wody. Budkę lęgową sugeruję ze sklejki o rozmiarze ok. 25-30cm szerokość, długość i 40cm wysokość. Dno najlepiej wysypać trocinami.

Podczas gdy młode rosną należy budkę regularnie czyścić wymieniając przy tym trociny. Samica wysiaduje zazwyczaj 4-6 jaj przez 24-25 dni. Młode lubią długo siedzieć w  budce. Często są już opierzone, samodzielne a nie chcą wyjść z budki. Bywa że na siłę trzeba je z niej wyciągnąć. Aleksandretty mają zdolności niszczycielskie stąd warto wolierę wyposażyć w dodatkowe zabawki z drzewa, liny by miały co robić. Jak  już wspomniałem w naturze występuje tylko zielona, ale z różnym odcieniem  szczególnie żółtym. Takie papugi się wyłapuje i tworzy nowe pary by stworzyć nowe mutacje. Choć to już bardziej historia. Wśród najpopularniejszych mutacji w naszych hodowlach można wymienić lutino, niebieską, turkus, pallid czy cleartail. Aleksandretta jako pupil w domu nagrodzi nam opiekę nad nią. Często staje się członkiem rodziny potrafiącym nawet mówić, choć czasem bywają i  złośliwe z prawdziwym charakterkiem, które będą trzymać nas na dystans nie pozwalając się np. pogłaskać po głowie czy po dziobku. Ogólnie Aleksandretty to  bardzo ładne ptaki, szczególnie robią duże wrażenie  po wypierzeniu. Mają ładne barwy, długi piękny ogon. Jako ciekawostkę podam, że Aleksandretty wyczuwają obcego. Jeśli ktoś przyjdzie nieznajomy do naszej hodowli, papugi zaczynają mocno skrzeczeć dając tym samym znak, że ktoś obcy się pojawił na naszym terenie.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz