Bezpieczna jazda na rowerze z psem – przewodnik

Jazda na rowerze z psem może być wspaniałym sposobem na wspólne spędzanie czasu i zapewnienie zarówno sobie, jak i swojemu pupilowi aktywności fizycznej. Aby taka forma rekreacji była bezpieczna, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z psem? Jakich błędów unikać oraz jak dobrać odpowiednie szelki do roweru?
AUTOR: Monika Dachowska

Czas czytania: 6 min

JAKIE PSY MOGĄ BIEGAĆ PRZY ROWERZE?

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na jazdę na rowerze z psem, musisz upewnić się, że Twój pies jest w dobrej kondycji fizycznej. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do takiej formy aktywności. Ponieważ psy, które są bardzo  młode, starsze albo mają problemy ze stawami lub sercem, nie są odpowiednimi kandydatami do biegania przy rowerze.

Niektóre psy mają większe predyspozycje do biegania przy rowerze niż inne. Jeśli Twój pupil lubi ruch, chętnie biega i może pokonać nawet kilka kilometrów truchtem lub galopem – może to być aktywność dla niego. Wybrane rasy są szczególnie dobrze przystosowane do biegania przy rowerze, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość, poziom energii i chęć do pracy:

  • husky
  • border collie
  • wyżeł weimarski
  • owczarek niemiecki
  • owczarek węgierski
  • owczarek australijski
  • chart

Z kolei na rowerowych wycieczkach na pewno nie sprawdzą się:

  • basset
  • mops
  • buldog angielski
  • Pekińczyk

Oczywiście to tylko przykłady, jednak warto pamiętać, że nie każda rasa ma takie same predyspozycje.

jazda na rowerze z psem

NAUKA PODSTAWOWYCH KOMEND

Pies powinien być dobrze wyszkolony i reagować na podstawowe komendy, takie jak „stop”, „do mnie”, „wolniej”, czy „w prawo/lewo”. Te komendy są kluczowe, aby móc kontrolować psa podczas jazdy i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Dobrze jest rozpocząć od krótkich spacerów na smyczy, aby pies przyzwyczaił się do poruszania się obok roweru i reagowania na komendy.

Jednak zanim wyruszysz na długą trasę, przeprowadź kilka krótkich treningów. Pozwól psu przyzwyczaić się do roweru i do biegania przy nim. Najlepiej zacząć na cichych, mało uczęszczanych drogach. Wybieraj trasy z miękkim podłożem, unikaj asfaltu i betonu, które mogą obciążać stawy psa i prowadzić do urazów łap. Lepszym wyborem będą ścieżki leśne lub polne drogi.

Zawsze uważnie obserwuj swojego psa podczas jazdy. Jeśli zauważysz oznaki zmęczenia, spowolnij lub zatrzymaj się. Nadmierne ziajanie, spowolnienie tempa, a także osłabienie to symptomy przegrzania.

CZEGO UNIKAĆ PODCZAS JAZDY NA ROWERZE Z PSEM?

Unikaj jazdy w ekstremalnych warunkach pogodowych, ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do przegrzania psa, a niskie do odmrożeń łap. Zawsze dostosowuj planowane wycieczki do warunków na dworze.

Czego jeszcze warto unikać? Ruchliwych ulic (zwłaszcza jeśli pies jest lękowy lub ma problem z ruchem ulicznym). Pamiętaj, żeby nie przywiązywać psa bezpośrednio do roweru. Smycz musi być zamocowana w taki sposób, żeby w razie nagłego zatrzymania lub zwrotu, nie spowodować poważnych obrażeń.  W trakcie jazdy dostosowuj  prędkość do możliwości psa. Pies biegnie, a nie jedzie, więc szybkość roweru powinna być odpowiednia do tempa jego biegu. Unikaj nagłych przyspieszeń i zwolnień.

JAK DOBRAĆ SZELKI NA ROWER Z PSEM?

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego obroża nie jest dobrym pomysłem – na obroży łatwiej o uraz. Lepszym wyborem są szelki. Powinny być wygodne, dobrze dopasowane i wykonane z wytrzymałych materiałów. Wybierając szelki, zwróć uwagę na odpowiedni rozkład nacisku na ciało, wygodny, miękki materiał, który zapobiegnie otarciom, możliwość regulacji (zbyt ciasne szelki obetrą psa, a ze zbyt luźnych może wyjść) i ewentualne elementy odblaskowe, żeby zapewnić i psu, i sobie bezpieczeństwo podczas wspólnych przejażdżek.

Jakie szelki wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów szelek, ale nie wszystkie nadają się do jazdy na rowerze. Najpopularniejsze szelki to m.in.:

  • Szelki typu H -są jednymi z najbardziej popularnych modeli dla codziennych spacerów i biegania z psem. Składają się z dwóch obręczy (jednej wokół szyi, drugiej wokół klatki piersiowej) połączonych paskiem na grzbiecie i pod brzuchem. Konstrukcja szelek zapewnia swobodny ruch – sprawdzą się, jeśli pies biegnie obok roweru i nie ciągnie.
  • Typu easy walk – szelki easy walk mają konstrukcję, która ma na celu zapobieganiu ciągnięciu, ale nie są zaprojektowane z myślą o dynamicznym ruchu, jaki występuje podczas jazdy na rowerze. Zdecydowanie nie nadają się na rower z psem. Szelki easy walk mogą ograniczać swobodę ruchów psa, zwłaszcza podczas biegu obok roweru.
  • Szelki typu guard –  są najbardziej uniwersalne i nadają się do różnych aktywności, w tym do jazdy na rowerze. Mają prostą konstrukcję z paskami wokół klatki piersiowej i brzucha, co zapewnia dobrą kontrolę nad psem. Ponadto łatwo się je zakłada i zdejmuje.
  • Typu sled – szelki typu sled są zaprojektowane głównie do ciągnięcia, np. podczas uprawiania sportów zaprzęgowych. Charakteryzują się długą konstrukcją, która rozkłada nacisk równomiernie na całe ciało psa, co jest korzystne przy długotrwałym wysiłku. Szelki sled świetnie sprawdzą się, jeśli pies ciągnie rower. Z kolei jeśli biegnie obok – mogą się plątać i stwarzać zagrożenie.

Wybór szelek zależy w dużej mierze od sposobu poruszania się przy rowerze. Ważne jest również ich dopasowanie do wielkości psa.

jazda na rowerze z psem

PODSUMOWANIE

Jazda na rowerze z psem może być doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu i dbanie o kondycję fizyczną. Aby była bezpieczna, wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno ze strony właściciela, jak i psa. Nie zapomnij o prawidłowym doborze szelek, dostosowaniu tempa jazdy do możliwości psa oraz o regularnych przerwach na odpoczynek. Unikaj ruchliwych ulic i ekstremalnych warunków pogodowych.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Czym jest canicross?

Na czym polega flyball?

Dlaczego psy nie mają zawałów?

Zmęczony pies, to szczęśliwy pies

Psie zaprzęgi – sport nie tylko na zimę

Smycz automatyczna. Czy słusznie jest krytykowana?

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Sportowcy na czterech łapach, czyli rasy, które sprawdzają się w dyscyplinach kynologicznych

Zmysł węchu na pierwszym planie – aktywności z wykorzystaniem psiego nosa

Hobby horsing, czyli jeździectwo na kiju. Dziecięca zabawa czy dyscyplina sportowa?

Kleszcze, wysokie temperatury i inne letnie zagrożenia dla psa. Rozmowa z lek. weterynarii Marzeną Wojdą (podcast, zdjęcia)

Czy każdy pies może trenować agility? Rozmowa z Faustyną Maciejewską z Hazy Hills – centrum sportów kynologicznych (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz