Bikejoring – co to jest?

Czy słyszałeś o takim pojęciu jak: bikejoring? Dziś wyjaśnimy, czym dokładnie jest ta aktywność i dlaczego zyskuje coraz większą popularność. Czynność ta, to spory ukłon w stronę rowerzystów, którzy mogą połączyć swoją pasję: czyli jeżdżenie na dwukołowcu wraz ze spędzaniem większej ilości czasu ze swoim pupilem. Jeśli właśnie stałeś się zaintrygowany bikejoringiem, to zapraszamy do lektury!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Co to dokładnie jest?

Bikejoring to nic innego jak kolejna dziedzina sportu, z tą różnicą, że możemy do niej włączyć naszego pupila. Właściciel czworonoga wskakuje na rower, a pies jest do niego przyczepiony za pomocą elastycznej linki. Nie warto obawiać się tutaj o odległości, ponieważ są one odpowiednio zachowane za pomocą anteny rowerowej tak, by zwierzak był z dala od przedniego koła. Nie należy tutaj również bać się o kwestię dyskomfortu psa, ponieważ w tym sporcie zadbano o ergonomiczne szelki ułatwiające poruszanie się oraz oddychanie. 

Nie zważając na to, czy podchodzisz do bikejoringu hobbystycznie, czy zawodowo – jest to dziedzina dla każdego. Pamiętaj jednak, że ta aktywność wiążę się z zawrotnymi prędkościami, bądź na to gotowy!

Czy każdy pies może brać udział w bikejoringu?

Istnieje kilka zasad, które jasno i klarownie określają, jakie psy powinny brać udział w tym sporcie. Wyeliminować należy szczenięta oraz zwierzęta o kulejącym zdrowiu. Natomiast takie aspekty, jak waga zwierzęcia, czy wzrost nie mają znaczenia. Oczywiście to, jaki jest nasz pies, ma wpływ na ewentualną prędkość ciągnięcia. Największą frajdę ta dyscyplina sprawia psiakom wprost do tego stworzonym, czyli: huskym, samoyedom, czy alaskanom malamutom. 

Ciekawostka: Zgodnie z regulaminem panującym w naszym kraju, w zawodach można wziąć udział tylko z jednym psem. 

Czy bikejoring jest zdrowy dla psów?

Pewne dyscypliny wzbudzają w nas wiele wątpliwości, lecz bikejoring nie powinien być jedną z nich. Jest to sport, który wbrew pozorom przynosi zwierzakom sporo radości! Warto pamiętać, że potrzebują one sposobu na wyładowanie swojej energii, czy regularnej aktywności fizycznej. Jest to więc jeden z wielu pomysłów, które łączą przyjemne z pożytecznym.

Czego potrzebuję, by zacząć bikejoring?

Elementy, o których trzeba pamiętać przy rozpoczęciu tej dyscypliny, to przede wszystkim: uprzęża rowerowa dla psa, antena rowerowa oraz linki do połączenia. Pamiętaj, by nie szczędzić na tych akcesoriach – stawiając na najwyższą jakość zwiększasz bezpieczeństwo Waszej dwójki. 

Jeśli zastanawiasz się również nad zakupem dedykowanego dwukołowca, to warto rozważyć rower górski, który słynie z dobrych opon, hamulców oraz kierownicy. Nie zapomnij także obowiązkowo o kasku, rękawiczkach oraz okularach.

By zacząć tę wspaniałą przygodę, koniecznie dołącz do różnych grup w Internecie, zaczerp potrzebnej dawki wiedzy, otwórz się na dyskusję i zbieraj doświadczenia innych! W ten sposób będzie Ci łatwiej postawić pierwszy krok w kierunku bikejoringu. Nowa przygodo — przybywaj! 

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz