Choroby naszych królików. Na co najczęściej chorują króliki? 

Króliki domowe cieszą się dużą popularnością wśród opiekunów. Średnia długość ich życia oscyluje w granicach 7-8 lat, ale znane są również przypadki gdy króliki dożywały nawet 12 lat. Wymagają szczególnej opieki oraz dostosowanego do gatunku utrzymania i żywienia.
AUTOR: Klaudia Chrząszcz

Czas czytania: 5 min



Wiele problemów zdrowotnych może wynikać z błędów popełnianych przez opiekunów w zakresie prawidłowej diety czy warunków utrzymania. Winne mogą być również geny, zwłaszcza w przypadku zakupu zwierzęcia z niesprawdzonego źródła.

Nie pozostaje obojętna również anatomia i fizjologia, w szczególności układu pokarmowego. Specyficzna budowa oraz funkcje mogą predysponować do szeregu problemów zdrowotnych. Przewód pokarmowy królików powinien być stale wypełniony treścią pokarmową.

Głodówka u tego gatunku może okazać się zabójcza. Sprawę komplikuje również kwestia maskowania objawów, które pojawiają się najczęściej wtedy kiedy stan królika jest już bardzo poważny. Wszystko za sprawą tzw syndromu ofiary. W naturze okazanie słabości może wiązać się ze śmiercią z rąk drapieżnika lub utratą pozycji w stadzie.

Dlatego zaleca się regularne ważenie pupila, bowiem spadek wagi może być pierwszym symptomem świadczącym, że dzieje się coś niepokojącego. Wszelkie objawy powinny być szybko konsultowane z lekarzem weterynarii specjalizującym się w chorobach zwierząt egzotycznych.   

Zacznijmy jednak od początku, czyli od chorób skupiających się na wspomnianym już układzie pokarmowym. To właśnie on najczęściej przysparza problemów. Poczynając od jamy ustnej i zębów, które u królików posiadają specyficzną budowę i rosną przez całe życie zwierzęcia. Zęby typu hypselodontycznego, bo o nich tu mowa,  przyrastają na długość w tempie 3-4 mm na tydzień siekacze i 2-2.5 mm zęby policzkowe.

Właśnie dlatego tak istotna jest prawidłowa dieta umożliwiająca właściwe ścieranie zębów. Choroby stomatologiczne to częsty problem u tego gatunku. Wynika on z błędów żywieniowych oraz genetyki (duża popularność ras brachycefalicznych). Nieprawidłowo ścierane zęby mogą rosnąć nie tylko w kierunku jamy ustnej, raniąc język i policzki, ale także w kierunku kości szczęki i żuchwy (tzw. przerosty wsteczne). Wśród niepokojących objawów, które mogą wskazywać na problemy z zębami wyróżniamy spadek apetytu, ślinienie, wypływ z oczu i nosa.

Często pacjenci stomatologiczni wymagają regularnych wizyt u lekarza weterynarii oraz skracania przerastających zębów. Zaawansowana choroba stomatologiczna może wiązać się potrzebą ekstrakcji chorobowo zmienionych zębów. 



Kolejnymi problemami ze strony przewodu pokarmowego to niedrożności (tzw zatkania) oraz biegunki o różnej etiologii. Do zatkania dochodzi najczęściej w wyniku połknięcia dużych cząstek pokarmowych lub sierści i tworzenia się tzw trichobezoarów. Stanowi to przeszkodę dla przesuwającej się treści pokarmowej, a przede wszystkim duży ból i dyskomfort dla zwierzęcia. Króliki przestają jeść i mogą być osowiałe.

Często dochodzi do atonii przewodu pokarmowego, a nawet martwicy i śmierci zwierzęcia. Dlatego ważne jest regularne wyczesywanie królików zwłaszcza w okresie linienia i szybkie reagowanie na pojawiające się objawy. Biegunki z kolei mogą pojawiać się w wyniku infekcji bakteryjnej, inwazji pasożytniczej, zatruć itd.

Opiekunowie powinni szybko reagować aby nie dopuścić do odwodnienia i intoksykacji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na kokcydiozę czyli chorobę pasożytniczą, która bywa niebezpieczna szczególnie dla młodych królików. Wyróżniamy postać jelitową i wątrobową, która jest w szczególnie groźna i może doprowadzić nawet do śmierci królika . Dlatego tak ważne jest regularne badanie kału, zwłaszcza zaraz po zakupie lub adopcji. 

Innymi problemami z którym borykają się kroliki jest  kamica układu moczowego, która wynika ze specyficznej gospodarki wapnia. Króliki poza aktywnym wchłanianiem wapnia w jelitach, który występuje u większości ssaków wchłaniają go również na drodze gradientu stężeń. Ilość wchłanianego wapnia jest wprost proporcjonalna do jego zawartości w pokarmie. Jego nadmiar jest usuwany głównie przez nerki.

Wszystko to predysponuje do tworzenia się najpierw tzw mulistego moczu, a w następnej kolejności prowadzi do kamicy moczowej. Do zaburzeń tych predysponuje również mała aktywność ruchowa zwierzęcia, mała ilość wypijanej wody, otyłość, choroby pęcherza i nerek. Wśród objawów wyróżniamy: kropelkowanie, częste oddawanie moczu, krwiomocz, apatia, spadek apetytu, bolesność jamy brzusznej, apatia.

Postępowanie obejmuje leczenie farmakologiczne w przypadku tzw mulistego moczu oraz drobnych kamieni, które zwierzę jest w stanie samodzielnie wydalić. W przypadku dużych kamieni najczęściej niezbędna jest operacja. 

Ostatnią omawianą jednostka chorobową jest kunikuloza. Choroba wywołana jest przez wewnątrzkomórkowego pasożyta Encephalitozoon cuniculi, którego głównym żywicielem jest królik. U tych zwierząt zakażenie występuje bardzo często i w większości przypadków przybiera postać przewlekłą, co może ale nie musi doprowadzić do rozwoju objawów klinicznych. Króliki mogą wykazywać objawy ze strony układu nerwowego, moczowego lub narządu wzroku. Te trzy formy choroby mogą występować pojedynczo lub w kombinacjach.

Objawy ze strony układu nerwowego wyraźnie dominują i są dość charakterystyczne, ale zawsze wymagają różnicowania z innymi jednostkami chorobowymi. Symptomy pojawiają się nagle i mogą być poprzedzone działaniem czynników stresowych.  Wśród najczęstszych objawów wyróżniamy: kręcz szyi, niezborność ruchowa, kręceniem się w kółko, nietrzymanie moczu, zwiększone oddawanie moczu i pragnienie oraz zaćma i zapalenie błony naczyniowej. Leczenie jak i diagnostyka bywa problematyczna.

Objawy wynikają głównie z reakcji zapalnej, którą wywołuje pasożyt. Nawet jeśli pasożyt jest obecny w tkankach i przy pomocy leków unieszkodliwimy go, nie oznacza to, że cofną się równocześnie zmiany, które zdołał już wywołać w układzie nerwowym czy w strukturze nerek. 

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz