Choroby odkleszczowe psów w Polsce

Kleszcze mogą być przenosicielami (wektorami) wielu czynników chorobotwórczych: wirusów, bakterii, riketsji, pierwotniaków. Wiele z nich może stanowić poważne zagrożenie dla psów i być czynnikiem chorób. Do najważniejszych chorób odkleszczowych występujących u psów w Polsce zaliczamy: babeszjozę, boreliozę, erlichiozę, anaplazmozę.
AUTOR: Adrianna Iwan

Babeszjoza, nazywana także piroplazmozą, to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Głównymi czynnikami etiologicznymi są: Babesia canis canis, B. canis rossi i B. canis vogeli. Do zarażenia dochodzi w czasie ssania krwi przez zarażonego kleszcza, który wprowadza do tkanek wraz ze śliną formy inwazyjne – sporozoity. Im dłużej kleszcz będzie tkwił w skórze naszego zwierzaka, tym ryzyko transmisji patogenu jest wyższe. Wzrost przypadków chorobowych obserwuje się w okresach największej aktywności kleszczy: w okresie wiosenno-letnim oraz letnio-jesiennym. Czas rozwoju choroby u psów wynosi od kilku do kilkunastu dni, pojawia się gorączka, osłabienie, brak apetytu, odwodnienie, bladość błon śluzowych. Inną, równie poważną chorobą jest borelioza. O ile u ludzie jest to dość dobrze poznana choroba, o tyle u zwierząt jej diagnozowanie nie jest już takie oczywiste.  Powodowana jest przez krętki Borrelia burgdorferi. Okres rozwoju choroby wynosi od 2 do 5 miesięcy. U psów nie stwierdza się rumienia wędrującego, który jest charakterystyczny dla ludzi. Wynika to z pigmentacji skóry oraz występowania gęstej okrywy włosowej u naszych czworonożnych przyjaciół. U psów choroba może mieć charakter bezobjawowy. Może się zdarzyć, że u psa wystąpią objawy takie jak: powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie stawów i narządów, wysoka gorączka.

Erlichioza psów powodowana jest przez riketsje z rodzaju Ehrlichia, a dokładniej przez E. canis. Bakteria ta atakuje limfocyty i monocyty, czyli komórki układu odpornościowego. Zakażenie prowadzi do rozwoju choroby nazywanej erlichiozą monocytarną. Objawy mogą pojawić się w przeciągu 1 do 4 miesięcy. Chore psy wykazują apatię, depresję, brak apetytu, gorączkę, duszność, powiększenie węzłów chłonnych.

Ostatnią chorobą jest anaplazmoza, która powodowana jest przez bakterię Anaplasma phagocytophilum. Okres inkubacji trwa od 1 do 2 tygodni. Objawy choroby są niespecyficzne: nagle pojawiająca się senność, kulawizna, gorączka, biegunka, wymioty.

Co ważne, psy nie są rezerwuarem patogenów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka z punktu widzenia możliwości przeniesienia wymienionych wyżej chorób.

Skuteczne zwalczanie kleszczy znacznie ogranicza ryzyko zakażeń i zarażeń. Zaleca się regularne stosowanie preparatów odstraszających kleszcze, np. typu spot-on lub spray. Można dobrać także odpowiednie tabletki odstraszające pozostałe ektopasożyty. W miarę możliwości najlepiej unikać miejsc, w których może występować duże zagęszczenie kleszczy. Po każdym spacerze warto sprawdzić, czy z naszym psem nie przyszedł pasażer na gapę. Znalezionego kleszcza należy jak najszybciej usunąć, najlepiej używając do tego specjalnych haczyków. Bardzo ważne jest to, aby nie rozgniatać i nie kręcić kleszczem, a także nie opryskiwać i nie smarować go niczym. Takie działania mogą spowodować wymioty u kleszcza. W wymiotach mogą znajdować się patogeny, które zostaną wprowadzone do tkanki i mogą stanowić zagrożenie dla naszego psa. Jeśli nie potrafimy usuwać kleszczy, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Jeśli nasz pies będzie miał na sobie bardzo dużo kleszczy należy również zabrać psa do lekarza. W przypadku babeszjozy istnieje szczepionka, ale zapobiega ona ciężkiemu przebiegowi tej choroby,  a nie samemu zakażeniu. Takie szczepienie zaleca się wykonywać u psów przebywających na obszarach o wysokiej endemiczności. Profilaktyka to podstawa w zmniejszaniu ryzyka zakażeń i występowania chorób.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz