
Choroby odkleszczowe psów w Polsce
Czas czytania: 3 min

Babeszjoza, nazywana także piroplazmozą, to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Głównymi czynnikami etiologicznymi są: Babesia canis canis, B. canis rossi i B. canis vogeli. Do zarażenia dochodzi w czasie ssania krwi przez zarażonego kleszcza, który wprowadza do tkanek wraz ze śliną formy inwazyjne – sporozoity. Im dłużej kleszcz będzie tkwił w skórze naszego zwierzaka, tym ryzyko transmisji patogenu jest wyższe. Wzrost przypadków chorobowych obserwuje się w okresach największej aktywności kleszczy: w okresie wiosenno-letnim oraz letnio-jesiennym. Czas rozwoju choroby u psów wynosi od kilku do kilkunastu dni, pojawia się gorączka, osłabienie, brak apetytu, odwodnienie, bladość błon śluzowych. Inną, równie poważną chorobą jest borelioza. O ile u ludzie jest to dość dobrze poznana choroba, o tyle u zwierząt jej diagnozowanie nie jest już takie oczywiste. Powodowana jest przez krętki Borrelia burgdorferi. Okres rozwoju choroby wynosi od 2 do 5 miesięcy. U psów nie stwierdza się rumienia wędrującego, który jest charakterystyczny dla ludzi. Wynika to z pigmentacji skóry oraz występowania gęstej okrywy włosowej u naszych czworonożnych przyjaciół. U psów choroba może mieć charakter bezobjawowy. Może się zdarzyć, że u psa wystąpią objawy takie jak: powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie stawów i narządów, wysoka gorączka.
Erlichioza psów powodowana jest przez riketsje z rodzaju Ehrlichia, a dokładniej przez E. canis. Bakteria ta atakuje limfocyty i monocyty, czyli komórki układu odpornościowego. Zakażenie prowadzi do rozwoju choroby nazywanej erlichiozą monocytarną. Objawy mogą pojawić się w przeciągu 1 do 4 miesięcy. Chore psy wykazują apatię, depresję, brak apetytu, gorączkę, duszność, powiększenie węzłów chłonnych.

Ostatnią chorobą jest anaplazmoza, która powodowana jest przez bakterię Anaplasma phagocytophilum. Okres inkubacji trwa od 1 do 2 tygodni. Objawy choroby są niespecyficzne: nagle pojawiająca się senność, kulawizna, gorączka, biegunka, wymioty.
Co ważne, psy nie są rezerwuarem patogenów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka z punktu widzenia możliwości przeniesienia wymienionych wyżej chorób.
Skuteczne zwalczanie kleszczy znacznie ogranicza ryzyko zakażeń i zarażeń. Zaleca się regularne stosowanie preparatów odstraszających kleszcze, np. typu spot-on lub spray. Można dobrać także odpowiednie tabletki odstraszające pozostałe ektopasożyty. W miarę możliwości najlepiej unikać miejsc, w których może występować duże zagęszczenie kleszczy. Po każdym spacerze warto sprawdzić, czy z naszym psem nie przyszedł pasażer na gapę. Znalezionego kleszcza należy jak najszybciej usunąć, najlepiej używając do tego specjalnych haczyków. Bardzo ważne jest to, aby nie rozgniatać i nie kręcić kleszczem, a także nie opryskiwać i nie smarować go niczym. Takie działania mogą spowodować wymioty u kleszcza. W wymiotach mogą znajdować się patogeny, które zostaną wprowadzone do tkanki i mogą stanowić zagrożenie dla naszego psa. Jeśli nie potrafimy usuwać kleszczy, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Jeśli nasz pies będzie miał na sobie bardzo dużo kleszczy należy również zabrać psa do lekarza. W przypadku babeszjozy istnieje szczepionka, ale zapobiega ona ciężkiemu przebiegowi tej choroby, a nie samemu zakażeniu. Takie szczepienie zaleca się wykonywać u psów przebywających na obszarach o wysokiej endemiczności. Profilaktyka to podstawa w zmniejszaniu ryzyka zakażeń i występowania chorób.
Wybrane dla Ciebie
Długość życia królika
Średnia długość życia królika wynosi około 8-12 lat, jednak wiele królików dożywa starszego wieku przy odpowiedniej opiece.
czytajDomowe sposoby na zajęcie kota – zabawki i gry DIY
Kot, mimo że domowy, to drapieżnik, który potrzebuje znacznej ilości bodźców. Gdy kot będzie się nudzić, prędzej czy później zacznie rozrabiać. Ze stołów lecą wazony, szafki same się otwierają, a kapcie wynoszą pod łóżko.
czytajDlaczego pies liże człowieka?
Kto ma psa, ten wie, że psia miłość czasem bywa…obśliniona. Niektórzy to lubią, inni raczej niespecjalnie. Jak to jest z tym lizaniem? Czemu nasze psiaki tak bardzo uwielbiają to robić?
czytajCzy warto mieć więcej niż jednego królika?
Tak, zdecydowanie warto mieć więcej niż jednego królika, ponieważ króliki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie innych królików. W naturze żyją w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na naturalne zachowania społeczne, takie jak wzajemna pielęgnacja, zabawa czy przytulanie się.
czytaj