Co zrobić gdy zauważymy złe traktowanie zwierząt?

Widzisz krzywdę zwierzęcia a nie wiesz jak zareagować? Boisz się, co zrobi właściciel jeśli zwrócisz mu uwagę? Nie musisz reagować na własną rękę ale możesz zgłosić ten fakt do odpowiednich organizacji.
AUTOR: Kinga Piłat

Organizacje społeczne dwoją się i troją by…..

Poprawić los zwierząt na terenie całego kraju. Nie zawsze jednak są w stanie dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących. Los takich zwierząt leży w rękach każdego obywatela. W Polsce wciąż można utrzymywać psa na uwięzi przez 12h na dobę, w pozostałe 12h zwierzę powinno być spuszczone. Łańcuch powinien mieć co najmniej 3m, a buda powinna być ocieplona i chronić zwierzę przed warunkami atmosferycznymi. Widząc psa utrzymywanego w złych warunkach bytowania, odbiegających od tego co nakazuje w ustawa, możemy:

1) Zgłosić się do organizacji społecznej

Fundacja, stowarzyszenie, działającej na terenie zdarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są w miarę możliwości ich realizacji, dlatego nie miejmy za złe, jeśli organizacja odmówi pomocy. Ich praca opiera się głównie na wolontariacie. Oznacza to, że za swoją pracę nie pobierają wynagrodzeń, a wszelkie interwencje podejmują w swoim wolnym czasie. Zanim jednak poprosimy organizacje o pomoc, warto przygotować adres pod którym zwierzę przebywa. Ważne są także zdjęcia, ponieważ pozwalają określić stopień problemu i uznać zgłoszenie za priorytetowe. Zgłoszenia są anonimowe. Organizacje nigdy nie ujawniają danych osób zgłaszających ze względów bezpieczeństwa.

2) Zgłosić zdarzenie Policji

Łamanie praw zwierząt jest przestępstwem, a osoba dopuszczająca się utrzymywania zwierząt niezgodnie z artykułami ustawy jest przestępcą. Policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i sprawdzić stan faktyczny. Niejednokrotnie organy ścigania współpracują z organizacjami społecznymi.

3) Powiadomić Gminę

W wydziale środowiska pracują osoby odpowiedzialne za los bezdomnych zwierząt, ale Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że jednym z głównych zadań gminy jest także reagowanie na przypadki złego traktowania zwierząt. Urzędnik gminny ma możliwość odebrania źle traktowanego zwierzęcia i umieszczenia go czasowo w schronisku dla zwierząt z którym zawarł umowę.

Pamiętaj, że…

Możesz być ostatnią osobą w życiu napotkanego zwierzęcia, która może mu pomóc. Widząc łamanie ustawy i dopuszczanie się przestępstwa jesteś zobowiązany do powiadomienia o tym fakcie odpowiednie jednostki. Nie przechodź obojętnie, reaguj.

Wybane dla Ciebie

Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu – otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.

czytaj

Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.

czytaj

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz