Czy żywa choinka jest niebezpieczna dla kota?

Nieuchronnie zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wielu kocich opiekunów, planując tegoroczne święta, zapewne stanie przed dylematem wyboru bożonarodzeniowego drzewka. Czy żywa choinka jest niebezpieczna dla kota? Czy wszystkie koty interesują się świątecznym drzewkiem? Jak powinna wyglądać choinka w domu kociarza? Jak unikać zagrażających zdrowiu sytuacji?Nieuchronnie zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wielu kocich opiekunów, planując tegoroczne święta, zapewne stanie przed dylematem wyboru bożonarodzeniowego drzewka. Czy żywa choinka jest niebezpieczna dla kota? Czy wszystkie koty interesują się świątecznym drzewkiem? Jak powinna wyglądać choinka w domu kociarza? Jak unikać zagrażających zdrowiu sytuacji?
AUTOR: Patrycja Zawadzka

TRUJĄCE ROŚLINY

Zacznijmy od tego, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie w naszych domach pojawia się wiele roślin, które są trujące dla kotów. Najpopularniejsza z pewnością jest gwiazda betlejemska, ale zagrożenie stanowi też jemioła, czy ciemiernik biały. Chcą uniknąć zatrucia, polecam w ogóle nie przynosić tych roślin do domu, w którym są koty, ponieważ to jedyny 100% sposób, aby uniknąć konsekwencji zjedzenia tych roślin. Jeżeli jednak ktoś nie chce z nich rezygnować, musi zadbać o to, by kot nie miał do nich dostępu.

Nawet bardzo niewielkie ilości jemioły czy gwiazdy betlejemskiej mogą doprowadzić do poważnego uszkodzeń nerek, czy ciężkiego zatrucia. Wychodząc  z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć najlepiej zrezygnujmy z dekoracji tymi roślinami.

Czy w domu kociarza jest jakaś alternatywa na świąteczne rośliny? Tak! Grudnik, znany też jako szlumbergera, zygokaktus, czy kaktus Bożego Narodzenia, to efektowna kwitnąca roślina doniczkowa,  jest w pełni bezpieczna dla kotów i z pewnością wprowadzi świąteczną atmosferę.

WYBÓR DRZEWKA

Rolębożonarodzeniowego drzewka może pełnić sztuczne drzewko, jaki i żywe. Zacznijmy od żywego. Z całą pewnością w domu, gdzie mieszka kot należy wystrzegać się sosny i cisu, który jest toksyczny dla kota. Pozostałe drzewka, które często pełnią rolę choinki, takie jak jodła, daglezja czy świerk, też mogą stanowić zagrożenie z powodu żywicy, która uszkadza kocie nerki, ale są bezpieczniejszą alternatywą dla osób, które chcą mieć żywe drzewko. Najlepszym wyborem wydaje się jodła np. kaukaska, lub świerk. Nie wszystkie koty rzucają się z zębaki na świąteczne drzewko, ale w przypadku dwóch ostatnich propozycji pogryzienie igieł najprawdopodobniej zakończy się krótkotrwałymi wymiotami, czy biegunką. Zawsze systematycznie sprzątaj opadnięte igły, aby nie wzbudzały zainteresowania i nie zostały przez kota połknięte.


A może sztuczna choinka?
Niestety, sztuczne drzewka nie są dobrą alternatywą dla naturalnych. Kot może połknąć plastikowe igły, które też są dla niego niebezpieczne, mogą spowodować wymioty i zatrucie pokarmowe.

Warto zdecydować się na drzewko w doniczce, ponieważ choinka umieszczona w wodzie uwalnia do niej żywicę i olejki eteryczne. Wiemy, że koty lubią pić wodę z różnych mniej lub bardziej typowych miejsc, dlatego powinniśmy unikać drzewka trzymanego w wodzie.

SOLIDNA PODSTAWA

Koty w naturze wspinają się na drzewa, więc takie drzewko przyniesione do mieszkania może w kocie obudzić pierwotne instynkty i sprawić, że zechce się na nie wspiąć. Nikt nie lubi mdlejących drzewek, dlatego zapobiegając upadkowi kota i możliwy obrażeniom, zadbaj o stabilną podstawę. Drzewko powinno mieć solidną podstawę, aby jej przewrócenie sprawiało dużą trudność.  Zagrożenie stanowi nie tylko sam upadek, ale także potłuczone bombki, które mogą doprowadzić do ran ciętych, a jeżeli kot połknie odłamek także poważnych urazów wewnętrznych. Zadbaj o stabilny stojak, dodatkowo warto drzewko przymocować do ściany.

OZDOBY

W kocim domu nie tylko dobór odpowiedniego drzewka stanowi wyzwanie, musimy zadbać także od odpowiednie ozdoby. Na dolnych partiach powinniśmy unikać ozdób, które mogą się potłuc. Najlepiej w ogóle zrezygnujmy ze szklanych bombki, a jeżeli koniecznie chcemy je powiesić, umieśćmy raczej na górze drzewka i solidnie przymocujmy do gałązek, tak aby nie spadały przy delikatny trąceniu. Mając kota pod dachem, odpuśćmy sztuczny śnieg, girlandy i anieli włos. Warto ozdobić bożonarodzeniowe drzewko ozdobami z naturalnych surowców, jakich jak słoma, czy drewno.

KABLE

Ozdoby choinowe to nie tylko bombki, świąteczne drzewko nie będzie takie samo bez lampek. Oczywiście o żywym ogniu i tego typu świeczkach w ogóle zapominamy. Jednak sztuczne lampki też nie są najlepszym rozwiązaniem.  Dlaczego? Lampkom towarzyszą kable, które mogą być dla kota na tyle intrygujące, że zechce je pogryźć, co może doprowadzić do porażenia prądem. Jak zachować środki ostrożności? Po pierwsze zadbaj, aby kable z lampkami przyległy do gałązek, tak, aby kable nie wisiały luźno z choinki. Po drugie, odłączaj lampki od prądu, za każdym razem, gdy nie możesz nadzorować drzewka w obecności kota.

Drzewko, migoczące ozdoby i lampki, to dla kota ogromna pokusa i nie możemy go za to winić. Nawet jeżeli to nie pierwsze święta z mruczkiem i do tej pory pomimo braku stosowania powyższych zaleceń nic się nie wydarzyło, to cieszmy się tym, ale w tym roku większym bezpieczeństwo. To, że kot czegoś nie robił wcześniej, nie wyklucza, że nie będzie chciała tego spróbować w tym roku. Święta to radosny czas i nie chcielibyśmy, aby zakłócił je jakiś wypadek, któremu można było zapobiec.

Wszystkim kotom, życzę prezentów pod świątecznym drzewkiem.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz