Czyszczenie klatki małych zwierząt – kilka porad

Czyszczenie klatki to jedno z podstawowych zadań właścicieli małych zwierząt towarzyszących. Dbanie o higienę jest nie tylko potrzebne ale i obowiązkowe. Tylko regularne sprzątanie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i zarazków.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Jak dobrze czyścić klatkę?

Czyszczenie klatki powinno być przeprowadzone starannie i dokładnie. Po pierwsze należy usunąć z niej wszystkie akcesoria. Je też należy umyć. Jeśli zauważy się, że gdzieś leżą ułamane kawałki akcesoriów należy je bezzwłocznie usunąć. Do czyszczenia akcesoriów stosuj się do zaleceń producenta. Ceramiczne miski mogą być z powodzeniem myte w zmywarce. Zabawki przeważnie muszą być czyszczone wodą z odrobiną środka. Jeśli w klatce znajdują się rzeczy z materiałów typu legowiska, tunele hamaki czy inne to mogą wymagać prania w pralce. Koniecznie czytaj metki! Może się okazać, że zakupione legowisko wymaga prania ręcznego.

Po opróżnieniu klatki rozpocznij jej mycie. Używaj wody i odpowiedniego środka. W sklepach zoologicznych można nabyć bezpieczne dla zwierzaków detergenty. Ważne aby nie używać zbyt mocnych zapachów, które spowodują, że zwierzak nie będzie czuł się bezpiecznie. Po wyczyszczeniu klatki, zanim włoży się podłoże, czy to trociny czy siano, a może piasek należy klatkę dokładnie osuszyć, najlepiej ręcznikiem. Po włożeniu akcesoriów można zaprosić naszego zwierzaka do swojego czystego domu.

Jak często czyścić klatkę?

Miseczki z wodą i z pokarmem należy czyścić codziennie. Muszą być one traktowane szczególnie, ponieważ zależy nam na tym, aby nasze zwierzątko było zdrowe. Szczególnie wrażliwy układ pokarmowy mają chomiki. Jeśli chodzi o ściółkę należy ją wymieniać wtedy, kiedy znajdują się w niej resztki pokarmu. W Innym przypadku nie należy zaburzać azylu naszego pupila. Drewniane elementy nie wymagają częstego mycia. Bardziej narażone na zarazki są plastikowe elementy.

Jak zabezpieczyć zwierzę ?

Zwierzątko na czas sprzątania klatki musi być dobrze zabezpieczone. Nie należy zostawiać go na wolnej przestrzeni. Chyba, że jest to królik, który biega swobodnie po mieszkaniu (oczywiście, wcześniej przygotowanym na naszego pupila). Pupila można włożyć do specjalnego transportera używanego, np. do wizyt u weterynarza, albo do innej klatki.

Wybrane dla Ciebie

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz