Długo żyjące rasy psów

Psy stają się ogromną częścią naszego życia. Kiedy odchodzą długo je opłakujemy. Żaden opiekun zwierzęcia nie jest gotowy na jego śmierć. Istnieje kilka ras, które statystycznie żyją dłużej. Jeśli planujesz zakup psa warto przyjrzeć się opisom tych ras. Może akurat któraś będzie pasowała do Ciebie i zyskasz realne szanse na dłuższe życie ze swoim pupilem?
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

1.Chihuahua – prawdopodobnie najmniejsza rasa psa. Uznawana za ozdobną i do towarzystwa, ale niech te słowa Cię nie zmylą. Mały ciałem, ale wielki charakterem. Dokładnie tak można go opisać. Jest psem bardzo czujnym, energicznym i nieustraszonym. Jeśli dużo większy pies rzuci wyzwanie, to ten mały okruszek na pewno się nie wycofa. Stanowczość i konsekwencja w wychowaniu są kluczowe do osiągnięcia wspólnego języka. Wielu ludzi zapomina, że mimo rozmiarów jest to pies, który wymaga odpowiedniej dawki ruchu. Długie spacery po lesie, spotkania z przedstawicielami swojej rasy, aktywność angażująca wszystkie zmysły, to dla tej rasy najlepsze co można jej zapewnić. Niech nie zmylą Cię zdjęcia z pieskami w torebkach. Słodkie oczka i niewielkie rozmiary mogą nabrać każdego. W konsekwencji czego wiele psów tej rasy traci domy. Coraz więcej z problemami behawioralnymi ląduje w schroniskach. Pamiętaj, że rozmiar to nie wszystko! Przeciętna długość życia to nawet 18-20 lat.

2. Jack Russel Terrier – nieco większy od wyżej opisanej rasy, ale wciąż temperamentny, energiczny i zuchwały. Rasa została stworzona na potrzeby myśliwych. Ten mały terrier nie boi się niczego, nawet dużo większej od siebie zwierzyny. Ma to oczywiście też swoje minusy. Trzeba szkolić i uczyć go od małego, ale i to może okazać się niewystarczające przy dużym popędzie i instynkcie. W miejscach, gdzie mogą występować dzikie zwierzęta należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej używać długiej linki. Typowy przedstawiciel rasy potrzebuje dużo ruchu i uwagi. Jeśli lubisz swój wypielęgnowany ogród – zapomnij o tym psie. Jack Russel wyczuwając kreta odwróci Ci go do góry nogami. Przeciętna długość życia, to 17-18lat.

3.Cardigan Welsh Corgi – rasa psa należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających. Chociaż dzisiaj pełnią już w większości rolę psa towarzyszącego. Corgi są bardzo przyjacielskie, wierne i oddane swoim opiekunom. Jeśli zapewnia im się odpowiednią dawkę ruchu i aktywności, gdzie mogą wykonywać polecenia, to raczej nie sprawiają kłopotów wychowawczych. Cardigan jest mały i krępy, ale z powodzeniem przegoni z posesji obcego kota czy wygoni z nory mysz. Mimo szaty niewymagającej dużego nakładu pracy linienie jest bardzo obfite. Przeciętna długość życia to 15 lat.

4.Owczarek szkocki collie – rasa nieco większa od wyżej opisanych, zakwalifikowana do grupy psów pasterskich i zaganiających. Istnieją dwie odmiany tej rasy – długo i krótkowłosa. Są bardzo łagodnymi psami, ciężko wyprowadzić je z równowagi, chociaż często bywają nieufne wobec obcych osób. Są psami niezwykle towarzyskimi. Uwielbiają kontakt z człowiekiem. Prawie zawsze są gotowe do wszelkich aktywności oraz pracy. Collie to pies rodzinny, który zawsze jest gotowy pójść za człowiekiem. Należy mieć świadomość, że tak mocno przywiązujący się pies nie powinien zostawać długo sam w domu. Przeciętna długość życia to 12-15lat.

5.Bullterier – jajowaty kształt głowy sprawa, że miłośnicy psów dzielą się bezwzględnie na tych, którzy uważają je za piękne oraz na tych, którzy uważają, że są brzydkie. Jedno jest pewne, jest to rasa unikalna i wyjątkowa. Wiele osób uważa je za psy agresywne, ponieważ ich niechlubna historia, która opowiada o tym jak bulteriery walczyły z bykami wprowadza w ludziach obawy. Konsekwentnie prowadzony „bull” jest cudownym, oddanym, wiernym towarzyszem życia. Niewiele jest w stanie go przestraszyć. Bullterier bywa uparty. Jeśli czegoś chce potrafi głośno się tego domagać. Przeciętna długość życia to 12-13lat.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz