Dokarmianie ptaków wolno żyjących

Dokarmianie ptaków wolno żyjących to nadal temat budzący wiele wątpliwości. Czy dokarmiać, kiedy i jeśli tak to czym? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji o dokarmianiu zwierząt zimą. Pamiętaj o nich zawsze, kiedy chcesz zacząć dokarmiać ptaki wolno żyjące.
AUTOR: Anna Górska

Racjonalne dokarmianie zwierząt wolno żyjących to pewna forma ich ochrony, która daje nam możliwość obcowania z przyrodą każdego dnia

Na co zwracać uwagę przy dokarmianiu ptaków wolno żyjących?

Jeśli zdecydujesz się dokarmiać zwierzęta wolno żyjące rób to mądrze i odpowiedzialnie. Przede wszystkim zapewniaj karmę wysokiej jakości. Jeśli nie jesteś pewien czym karmić, zapytaj o poradę w sklepie zoologicznym, weterynarza lub posiłkuj się branżowymi stronami internetowymi.

Niedozwolone jest karmienie wszelkiego rodzaju pieczywem, produktami zawierającymi sól czy też posiadających cechy świadczące o nieprzydatności do spożycia (gnicie, nalot pleśni). W sklepach zoologicznych z łatwością otrzymamy gotowe mieszanki zbożowe jak i inne dedykowane produkty, które bardzo często dobrane są nie tylko dla konkretnych gatunków ptaków, ale również z podziałem na pory roku.

W okresie od pierwszych jesiennych przymrozków do ich całkowitego ustąpienia na wiosnę podajemy mieszanki o wysokiej zawartości energii czyli tłuszczu. Wskazana jest duża obecność nasion oleistych jak słonecznik, nasiona murzynka (nigru), siemię lniane, nasiona konopi siewnych oraz orzechów czy suszonych larw owadów (mącznika). Dodatkowo można podawać suszone owoce na przykład: jarzębiny, czarnego bzu, rokitnika, irgi, dzikiej róży. Doskonałym pokarmem dla ptaków owadożernych są kule czy też bloki tłuszczowe.

W okresie wysokich temperatur podajemy mieszanki mniej energetyczne, oparte na różnego rodzaju nasionach jak pszenica, proso, kanar, płatki pszenne lub owsiane z niewielkim udziałem nasion oleistych. W tym okresie nie zaleca się podawać orzechów, którymi mogłyby zadławić się młode, małe ptaki. Mimo wszystko podczas upalnych dni podajemy również suszone larwy i owady, których w takich warunkach jest w naturze zbyt mało. Im bardziej urozmaicony pokarm tym więcej gatunków przyciągniemy do karmnika.

W przypadku dokarmiania kaczek i łabędzi raz na zawsze zapominamy o chlebie! Kupmy zwykłe płatki pszenne lub owsiane, kukurydzę czy też pszenicę lub owies. Wysypujemy pożywienie na brzeg zbiornika wodnego nie bezpośrednio do wody. Karma bardzo szybko tonie i rozkłada się na dnie zbiornika przyspieszając rozwój glonów.

Wskazane jest wydawanie jedzenia na pierwszym miejscu rano i ponownie po południu, o ile wszystko zostało zjedzone, ponieważ o tej porze dnia ptaki najczęściej szukają pożywienia.

Wybane dla Ciebie

Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!

czytaj

Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]

czytaj

Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.

czytaj

Problemy skórne u psów

W okresie powakacyjnym problemy skórne u psów stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii. A ciepła jesień zachęca nas do długich spacerów, czasami do ostatnich kąpieli w rzece. to niestety sprzyja inwazjom pasożytniczym, takim jak pchły i kleszcze, a także różnorakim podrażnieniom skóry spowodowanych kąpielą z zanieczyszczonej wodzie. Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz