Dokarmianie ptaków wolno żyjących

Dokarmianie ptaków wolno żyjących to nadal temat budzący wiele wątpliwości. Czy dokarmiać, kiedy i jeśli tak to czym? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji o dokarmianiu zwierząt zimą. Pamiętaj o nich zawsze, kiedy chcesz zacząć dokarmiać ptaki wolno żyjące.
AUTOR: Anna Górska

Czas czytania: 2 min

Racjonalne dokarmianie zwierząt wolno żyjących to pewna forma ich ochrony, która daje nam możliwość obcowania z przyrodą każdego dnia

Na co zwracać uwagę przy dokarmianiu ptaków wolno żyjących?

Jeśli zdecydujesz się dokarmiać zwierzęta wolno żyjące rób to mądrze i odpowiedzialnie. Przede wszystkim zapewniaj karmę wysokiej jakości. Jeśli nie jesteś pewien czym karmić, zapytaj o poradę w sklepie zoologicznym, weterynarza lub posiłkuj się branżowymi stronami internetowymi.

Niedozwolone jest karmienie wszelkiego rodzaju pieczywem, produktami zawierającymi sól czy też posiadających cechy świadczące o nieprzydatności do spożycia (gnicie, nalot pleśni). W sklepach zoologicznych z łatwością otrzymamy gotowe mieszanki zbożowe jak i inne dedykowane produkty, które bardzo często dobrane są nie tylko dla konkretnych gatunków ptaków, ale również z podziałem na pory roku.

W okresie od pierwszych jesiennych przymrozków do ich całkowitego ustąpienia na wiosnę podajemy mieszanki o wysokiej zawartości energii czyli tłuszczu. Wskazana jest duża obecność nasion oleistych jak słonecznik, nasiona murzynka (nigru), siemię lniane, nasiona konopi siewnych oraz orzechów czy suszonych larw owadów (mącznika). Dodatkowo można podawać suszone owoce na przykład: jarzębiny, czarnego bzu, rokitnika, irgi, dzikiej róży. Doskonałym pokarmem dla ptaków owadożernych są kule czy też bloki tłuszczowe.

W okresie wysokich temperatur podajemy mieszanki mniej energetyczne, oparte na różnego rodzaju nasionach jak pszenica, proso, kanar, płatki pszenne lub owsiane z niewielkim udziałem nasion oleistych. W tym okresie nie zaleca się podawać orzechów, którymi mogłyby zadławić się młode, małe ptaki. Mimo wszystko podczas upalnych dni podajemy również suszone larwy i owady, których w takich warunkach jest w naturze zbyt mało. Im bardziej urozmaicony pokarm tym więcej gatunków przyciągniemy do karmnika.

W przypadku dokarmiania kaczek i łabędzi raz na zawsze zapominamy o chlebie! Kupmy zwykłe płatki pszenne lub owsiane, kukurydzę czy też pszenicę lub owies. Wysypujemy pożywienie na brzeg zbiornika wodnego nie bezpośrednio do wody. Karma bardzo szybko tonie i rozkłada się na dnie zbiornika przyspieszając rozwój glonów.

Wskazane jest wydawanie jedzenia na pierwszym miejscu rano i ponownie po południu, o ile wszystko zostało zjedzone, ponieważ o tej porze dnia ptaki najczęściej szukają pożywienia.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz