Dokarmianie ptaków wolno żyjących

Dokarmianie ptaków wolno żyjących to nadal temat budzący wiele wątpliwości. Czy dokarmiać, kiedy i jeśli tak to czym? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji o dokarmianiu zwierząt zimą. Pamiętaj o nich zawsze, kiedy chcesz zacząć dokarmiać ptaki wolno żyjące.
AUTOR: Anna Górska

Racjonalne dokarmianie zwierząt wolno żyjących to pewna forma ich ochrony, która daje nam możliwość obcowania z przyrodą każdego dnia

Na co zwracać uwagę przy dokarmianiu ptaków wolno żyjących?

Jeśli zdecydujesz się dokarmiać zwierzęta wolno żyjące rób to mądrze i odpowiedzialnie. Przede wszystkim zapewniaj karmę wysokiej jakości. Jeśli nie jesteś pewien czym karmić, zapytaj o poradę w sklepie zoologicznym, weterynarza lub posiłkuj się branżowymi stronami internetowymi.

Niedozwolone jest karmienie wszelkiego rodzaju pieczywem, produktami zawierającymi sól czy też posiadających cechy świadczące o nieprzydatności do spożycia (gnicie, nalot pleśni). W sklepach zoologicznych z łatwością otrzymamy gotowe mieszanki zbożowe jak i inne dedykowane produkty, które bardzo często dobrane są nie tylko dla konkretnych gatunków ptaków, ale również z podziałem na pory roku.

W okresie od pierwszych jesiennych przymrozków do ich całkowitego ustąpienia na wiosnę podajemy mieszanki o wysokiej zawartości energii czyli tłuszczu. Wskazana jest duża obecność nasion oleistych jak słonecznik, nasiona murzynka (nigru), siemię lniane, nasiona konopi siewnych oraz orzechów czy suszonych larw owadów (mącznika). Dodatkowo można podawać suszone owoce na przykład: jarzębiny, czarnego bzu, rokitnika, irgi, dzikiej róży. Doskonałym pokarmem dla ptaków owadożernych są kule czy też bloki tłuszczowe.

W okresie wysokich temperatur podajemy mieszanki mniej energetyczne, oparte na różnego rodzaju nasionach jak pszenica, proso, kanar, płatki pszenne lub owsiane z niewielkim udziałem nasion oleistych. W tym okresie nie zaleca się podawać orzechów, którymi mogłyby zadławić się młode, małe ptaki. Mimo wszystko podczas upalnych dni podajemy również suszone larwy i owady, których w takich warunkach jest w naturze zbyt mało. Im bardziej urozmaicony pokarm tym więcej gatunków przyciągniemy do karmnika.

W przypadku dokarmiania kaczek i łabędzi raz na zawsze zapominamy o chlebie! Kupmy zwykłe płatki pszenne lub owsiane, kukurydzę czy też pszenicę lub owies. Wysypujemy pożywienie na brzeg zbiornika wodnego nie bezpośrednio do wody. Karma bardzo szybko tonie i rozkłada się na dnie zbiornika przyspieszając rozwój glonów.

Wskazane jest wydawanie jedzenia na pierwszym miejscu rano i ponownie po południu, o ile wszystko zostało zjedzone, ponieważ o tej porze dnia ptaki najczęściej szukają pożywienia.

Wybane dla Ciebie

Rower, a może wspólne bieganie

Lato jest często doskonałą okazją do tego, aby częściej przebywać na świeżym powietrzu. Długie, ciepłe dni zachęcają nas do dodatkowych aktywności fizycznych. Mając czworonożnych przyjaciół możemy zaplanować wspólne wycieczki. Jest mnóstwo aktywności, które są doskonałe dla psów i pomagają im w utrzymaniu kondycji. Do takich sportów należy między innymi bieganie czy jazda na rowerze. Coraz częściej nasi pupile towarzyszą nam w takich aktywnościach. Często jednak zadajemy sobie pytanie jak przygotować siebie i psa do takiej wycieczki. Zanim jednak zaprosisz do takiej aktywności swojego psa, zadaj sobie pytanie czy na pewno jest on przygotowany do takiego spędzania wolnego czasu.

czytaj

Choroby u papug – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Choroby u papug to bardzo poważny problem. Organizm papugi jest mały i nie zauważenie choroby w początkowym jej stadium daje nam nikłe szanse na wyleczenie. Jako właściciel pupila jakim jest papuga powinniśmy wiedzieć jakie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się stanu chorobowego.

czytaj

ABC koszatniczki

Koszatniczki to gryzonie pochodzące z Chile, gdzie mieszkają w naturalnym środowisku. Są one tam uznawane za szkodniki, ponieważ niszczą uprawy. Te niewielkie gryzonie o masie ciała 200-300g posiadają charakterystyczny ogonek z pędzelkiem. Koszatniczki żyją dłużej, niż najbardziej popularne gryzonie – średnia wieku w dobrych warunkach wynosi około 7-9 lat. Udomowione pupile występują w wielu odmianach barwnych m.in.: dzikie, niebieskie, kremowe, piaskowe, czarne. Co ważne, na każdym z tych kolorów mogą dodatkowo występować białe łaty.

czytaj

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o rybach słodkowodnych

W kolejnym cyklu pod tytułem 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o rybach słodkowodnych, dawka ciekawych informacji, o których pewnie nie wiedziałeś!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz