Jak rozpoznać alergię u kotów?

Wydawać by się mogło, że choroby o podłożu alergicznym dotyczą wyłącznie ludzi. Prawda jednak jest zupełnie inna i koty również mogą cierpieć z powodu alergii. Jak wygląda alergia u kota? Czym się objawia? Jak możemy pomóc kotu? Zapraszam do lektury artykułu, który pomoże lepiej poznać zagadnienie alergii u kotów.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Diagnoza

Bywa tak, że objawy, które na pierwszy rzut oka sugerują alergię, mają podłoże psychiczne, często wywołane stresem, czy strachem. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnoza, aby określić co faktycznie jest źródłem problemu i podjąć odpowiednie kroki w celu ich eliminacji, czy to będzie podłoże alergiczne, czy też inne. Istnieje wiele rodzajów alergii i alergenów, co powoduje, że istnieje także wiele rodzajów terapii. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza, której postawienie nie będzie możliwe bez odpowiednich badań.

Najczęstsze czynniki alergii u kotów

Zdecydowanie najczęstszymi czynnikami powodującymi alergię u kotów są składniki pokarmowe (alergeny pokarmowe), ukąszenia owadów w tym pcheł (jad pchli), alergie wziewne, a także alergie kontaktowe, które pojawiają się na skutek kontaktu z uczulającym alergenem.

Z czym można pomylić alergię?

Alergia bywa trudna w diagnozie, ponieważ objawy które jej towarzyszą mogą występować u kota w wyniku zaburzeń behawioralnych, stresu, czy strachu. Pamiętając jednak, że w pierwszej kolejności szukamy podłoża medycznego zaobserwowanego problemu należy udać się do lekarza weterynarii w celu potwierdzenia, bądź wykluczenia alergii.


NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE ALERGIE: Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe mogą być wywoływane między innymi przez takie produkty jak wątróbka wieprzowa, wołowina, jagnięcina, żółte sery, nabiał, jajka, czekolada, a także konserwanty znajdujące się w karmach, bądź innych produktach spożywanych przeznaczonych dla ludzi (w tym, także takich produktów, których nie powinno być w kociej diecie). W gotowych karmach alergenem może być także zboże (zwłasza gluten),  barwniki, konserwanty oraz polepszacze smaku. Jak rozpoznać alergię pokarmowa?
Najbardziej typowym objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunki lub wymioty spowodowane zawartością alergenu w pokarmie. Najłatwiej jednak rozpoznać ją  po skórze, bowiem Alergia pokarmowa objawia się także uporczywym świądem skóry. Gdy tylko zaobserwujemy wymienione powyżej objawy powinniśmy skonsultować sprawę z lekarzem weterynarii. Rozpoznanie alergii pokarmowej następuje poprzez wykluczenie innych przyczyn świądu (chociażby pchły, bądź pasożyty), a także poprzez zastosowanie diet eliminacyjnych. Niestety proces leczenia alergii pokarmowej jest długotrwały, głowie ze względu na trudności związane z ustaleniem alergenu. Gdy jednak znajdziemy już alergen odstawienie uczulającego produktu powoduje szybki powrót do zdrowia. 

Alergia na owady

Koty mogą też mieć alergię na ukąszenie niektórych owadów, a właściwie na ich jad. Ukąszenie owada pozostawia w tkankach skóry charakterystyczne dla nie substancje, na które kot może, choć nie musi być uczulony. Świąd i energiczne wylizywanie to przede wszystkim objawy uczulenia na ugryzienie pcheł, ale mogą występować także przy alergii na inne owady. Silna reakcja alergiczna wokół nosa i uszu najczęściej świadczy o uczuleniu na ugryzienie komara. Alergią skórną jest chociażby alergiczne pchle zapalenie skóry, popularnie nazywane APZS, które charakteryzuje się między innymi silnym świądem, który wywołuje chociażby drapanie, czy wygryzanie sierści. Niestety leczenie tej alergii, w przypadku gdy nastąpiła już niepożądana reakcja w organizmie nie ogranicza się jedynie do pozbycia się pcheł. O leczeniu w takim przypadku każdorazowo decyduje lekarz weterynarii.

Alergia kontaktowa

W przypadku alergii kontaktowej reakcja alergiczna następuje na skutek kontaktu skóry z alergenem. Najbardziej typowe objawy to drapanie i zmiany skórne (np. łysienie), które są najbardziej widoczne w miejscu kontaktu z alergenem.  Alergia kontaktowa bardzo często jest wywoływana przez tworzywa sztuczne i zrobione z nich posłania, czy też zabawki. Jak sobie radzić z tego typu alergią? Leczenie nie jest skomplikowane i polega na usunięciu uczulającego przedmiotu.

Alergia wziewna

Alergia wziewna to reakcja układu odpowrnośiwego na zetknieice z alergenem. W przypadku alergii wziewnej alergen dostaje się do organizmu przez układ oddechowy. Alergeny wziewne znajdują się otaczającym nas środowisku sezonowo bądź przez cały rok. Do tego typu alergenów zalicza się między innymi: pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego, naskórek, czy grzyby. Z alergiami wziewnymi związana jest jedna z najpoważniejszych chorób alergicznych – atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, które objawia się między innymi świądem skóry, zapaleniem uszu i spojówek, czy liszajowatymi zmianami na skórze. Leczenie w dużej mierze polega na wyeliminowaniu alergenów wywołujących reakcję alergiczną. Pamiętaj, jeżeli kot intensywnie się drapie, iska lub liże, podczas głaskania wyczuwasz strupki pod palcami, widzisz wyłysiałe miejsca, powinieneś skonsultować to z lekarzem weterynarii, kory podejmie kroki w celu ustalenia, co stoi za zaobserwowanymi zmianami, być może będzie to właśnie alergia. Alergia  to duży i uciążliwy  problem, z którym kot sam sobie nie poradzi.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz