Jak usunąć plamy z moczu?

Wszyscy kochamy zwierzęta. Pozwalamy spać im w naszych łóżkach, zabieramy je na wakacje, towarzyszą nam w pracy, często urywamy się z pracy, żeby pojechać do weterynarza. Jednym słowem - układamy nasze życie tak, aby zapewnić najlepszy komfort naszym czworonogom. Czasami jednak borykamy się z problemem. Żółte plamy moczu, to utrapienie wielu opiekunów zwierząt towarzyszących
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Choroby układu moczowego, stres lub spóźnienie się z wyjściem na spacer potrafią dać o sobie znać nie tylko przykrym zapachem, ale także plamą, którą trzeba potraktować poważnie. Plamy z moczu na tapicerkach, materacach, dywanach czy kocach potrafią zostawić swój ślad na długie lata. Co zrobić, aby uniknąć tej nieestetycznej pamiątki? Jest na to kilka sposobów.

Należy pamiętać, że skuteczność wszelkich prób usuwania plam zależy także od szybkości naszego działania, dlatego nigdy nie zostawiaj czyszczenia na później. Sukces trwałego i całościowego usunięcia plamy gwarantuje natychmiastowe działanie. Przystąp do usuwania plam w momencie, kiedy je zauważysz. Najlepiej jeszcze wtedy, kiedy plama nie zdążyła wyschnąć. Usuwanie plamy zawsze zaczynamy od przyłożenia papierowego ręcznika, która wchłonie nadmiar cieczy. Jeśli nie masz ręcznika, to wystarczy zwykły papier toaletowy lub ściereczka bawełniana. Pozbycie się nadmiaru cieczy z powierzchni lub z materiału, to bardzo istotna rzecz i nie należy jej pomijać. Kiedy nadmiar cieczy zostanie usunięty możemy sięgnąć po domowe roztwory przygotowane z soli kuchennej, octu lub sody oczyszczonej. Jest jeszcze jedna opcja. Woda utleniona, to także genialny neutralizator zapachu i odpowiedni środek do czyszczenia plam po moczu zwierzęcia. Przy stosowaniu jakiekolwiek środka najpierw należy sprawdzić czy nie odbarwi tkaniny, którą chcemy wyczyścić. Można to sprawdzić w mało widocznym miejscu zanieczyszczonego materiału, używając odrobiny danego specyfiku.  Pamiętaj, aby nie przecierać plamy. Jedyną opcją na wyciągnięcie pozostałości fizjologicznego płynu jest uciskanie brudnego miejsca. Przecieranie czy szorowanie powoduje, że nieprzyjemnie pachnący płyn przedostaje się w głąb włókien, a wtedy najłatwiej o zacieki, szczególnie na białych lub jasnych tkaninach. Po usunięciu moczu metodą tamponową (uciskanie tkaniny) musimy pamiętać o usunięciu zapachu. Tutaj przydadzą się nam środki chemiczne neutralizujące zapachy oraz środki bakteriobójcze. Wszelkiego rodzaju dezodoranty, odświeżacze tylko zamaskują problem i to na krótką chwilę.

Zaleca się, aby wyprać cały materiał czy mebel. Skupianie się na jednej plamie spowoduje, że nawet po wyczyszczeniu i dokładnym usunięciu plamy ten kawałek może się różnić strukturą od reszty. Jeśli nie wierzysz w domowe sposoby, to na rynku mamy już całą gamę środków wyprodukowanych z myślą o właścicielach zwierzaków borykających się z problemem pozostawiania moczu. Gotowe środki przeznaczone na tego typu problemy są stworzone, aby niszczyć kryształy kwasu moczowego, który jest idealnym środowiskiem dla wszelkiego rodzaju bakterii. W sklepach mamy już także środki o przeróżnych nutach zapachowych. Skuteczny środek w dzisiejszych czasach nie musi pachnieć potocznie zwaną „chemią“. Może roznosić woń wanilii, lawendy, róży czy cytryny. Co więcej, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu firm, które posiadają odpowiednie sprzęty do wypłukania moczu z wewnętrznych włókien tkaniny. Jeśli nie chcesz marnować czasu na usuwanie plamy, to możesz zlecić to innym. Firmy posiadają odpowiednie, certyfikowane detergenty oraz sprzęty piorące. Znają się również na rodzajach materiałów i wiedzą w jaki sposób potraktować dany przedmiot, aby nie ucierpiał jeszcze bardziej. Taka usługa oczywiście kosztuje, ale cena uzależniona jest od wielkości plamy, wielkości mebla czy tkaniny. Firmy przyjmują rzeczy do prania stacjonarnie lub przyjeżdżają do twojego domu. Jeśli zwierzak załatwił swoje fizjologiczne potrzeby na twoich ubraniach, to sprawa wydaje się być prosta. Pralka, detergent do prania i sprawa załatwiona. Warto do prania dolać ok.50 ml octu jabłkowego.

Jeśli Twoje zwierzę zbyt często zostawia kałuże moczu – zabierz go do lekarza weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz