Karma dla schroniska prezentem dla Młodej Pary?

Coraz więcej osób decyduje się na powiadomienie gości ślubnych o przeprowadzanej po ceremonii zbiórce karmy dla zwierząt. Państwo młodzi proszą o przynoszenie darów zamiast kwiatków, które już na drugi dzień potrafią uschnąć.
AUTOR: Kinga Piłat

Niestety, w Polsce wciąż wiele osób nie ma świadomości w temacie prawidłowego żywienia zwierząt. Część gości może nawet nie mieć psów czy kotów i nie mieć nawet najmniejszego pojęcia co jest dobre a co złe, dlatego organizując zbiórkę podczas własnego przyjęcia należy powiedzieć swoim gościom co jest dobre, a co niekoniecznie mile widziane. Nie warto chować głowy w piasek i obawiać się, że goście źle odbiorą naszą prośbę. To wasz dzień i większość gości doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że musi się dostosować do tego, co zostało dla nich przygotowane.

Schroniska, fundacje, stowarzyszenia mają pod opieką dziesiątki, czasami setki zwierzaków z różnymi przypadłościami i chorobami. Przed powiadomieniem gości o tym, co mogą przynieść należy zadzwonić do danej organizacji, którą chce się wesprzeć i poprosić o listę karm lub rzeczy, których najpilniej potrzebują, a potem przekazać swojej rodzinie i przyjaciołom co mogą przynieść. Nie trzeba im tego narzucać, ale sama wskazówka może podnieść świadomość ludzi w temacie żywienia nie tylko na okoliczność ślubu.

Zasada jaką należy się kierować przy organizacji takiego przedsięwzięcia powinna brzmieć „jakość, a nie ilość”. Dzisiaj odchodzi się od karmienia psów i kotów najtańszymi karmami z 4% zawartością mięsa. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że to czym karmią ma odzwierciedlenie w zdrowiu zwierzaków. Najtańsze karmy z marketu mają nie tylko małą zawartość mięsa, ale również powodują biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty. Karmy bytowe powinny zawierać jak największą ilość mięsa i podrobów. Należy czytać etykiety i zwracać uwagę na to ile jest mięsa w danej karmie, a ile produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ są to dwie różne rzeczy. Pod drugą nazwą kryją się niestety niemal same pióra, kopyta, racice i wszelkie inne pozostałości po odseparowaniu mięsa, które chętnie spożywają ludzie. Oczywiście nie zabiją zwierzaka, ale karmienie na dłuższą metę tego typu rodzajami karm doprowadzamy do wyniszczeń w organizmie zwierząt.

Wiele osób ma przekonanie, że jeśli zwierzę jest bezdomne, to powinien jeść to co się mu da. Oczywiście takie bezdomny zwierzak z głodu zje wszystko, ale należy pamiętać, że to my ludzie je oswoiliśmy i pozwoliliśmy im wejść do naszych domów, więc powinniśmy teraz stać się za te wszystkie zwierzaki odpowiedzialni.

Bezdomność zwierząt nie oznacza, że są gorsze. Dobre jedzenie, to często najkrótsza droga do powrotu do zdrowia. Pamiętajmy o tym za każdym razem, kiedy kupujemy karmę na organizowaną zbiórkę. Kupmy 2 puszki zamiast 4, ale niech będzie to wyższej jakości jedzenie, które nie tylko napełni brzuch, ale również dostarczy do organizmu niezbędne witaminy i minerały.

Jeśli zostałeś zaproszony na ślub, a państwo młodzi nie powiedzieli ci jaką karmę możesz kupić, to nic się nie martw. Istnieje wiele grup i forum dla osób zainteresowanych zdrowym żywieniem zwierzaków. Tam na pewno ktoś podpowie jaką karmę możesz kupić, aby niosła jak najwięcej pomocy. Jeśli gospodarze wydarzenia powiedzą dla jakiej organizacji lub schroniska zbierają pieniądze, to możesz do nich zadzwonić i zapytać czego w danej chwili najbardziej potrzebują.

Pamiętaj również, że jakość wcale nie musi być droga. Często dobrej jakości karmy są w cenie reklamowanych w telewizji karm marketowych lub niektóre bywają nawet tańsze.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz