
Kastracja i sterylizacja psów i kotów – fakty i mity
Czas czytania: 4 min

Kastracja i sterylizacja to dwa różne zabiegi chirurgiczne. Przyjęło się, że zabieg sterylizacji odnosi się do osobników płci żeńskiej, a kastracja do płci męskiej. Oba zabiegi można wykonać zarówno u jednych, jak i drugich. Sterylizacja to zabieg polegający na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic. Zabieg ten uniemożliwia rozród, jest mniej inwazyjny, ale nie zmniejsza ryzyka występowania chorób, np. nowotworów. Organizm zwierząt, które przeszły zabieg sterylizacji, nadal będzie wytwarzał hormony płciowe. Z kolei kastracja jest zabiegiem polegającym na usunięciu jąder u samców lub jajników i macicy u samic. Zabieg ten powoduje ograniczenie wytwarzania hormonów płciowych przez organizm zwierzęcia. Najczęściej wykonywany jest zabieg kastracji u psów i kotów, dlatego w dalszej części artykułu używane będzie pojęcie kastracji. Oba zabiegi wykonywane są w pełnym znieczuleniu. Wokół tych zabiegów powstało wiele mitów. Częstym powielanym mitem, o którym należy wspomnieć poruszając temat kastracji i sterylizacji, jest ten mówiący o tym, że samica raz w życiu powinna mieć potomstwo, ponieważ doświadczenie porodu przez samice poprawia ich charakter. Jest to nieprawda, nie ma żadnych medycznych dowodów na poparcie tego zdania. Kwestia posiadania przez samice potomstwa nie jest kwestią chęci czy wyboru. Jest to efekt działania instynktu. Wiele osób uważa też, że po zabiegu osobowość psa czy kota zmieni się na gorsze. W tym przypadku jest odwrotnie. Nie występują ciąże urojone u samic, a samce nie znakują terenu moczem, nie występuje także intensywna wokalizacja związana z rują. Często zwierzęta po kastracji wiążą się silniej ze swoimi opiekunami, stają się bardziej potulne. W otoczeniu panuje też jeszcze opinia, że psy i koty po kastracji częściej chorują. To także jest nieprawdziwe stwierdzenie. Kastrując zapobiegamy rozwojowi nowotworów jąder lub jajników, a u samic rozwojowi ropomacicza, czyli ropnego zapalenia macicy, które jest bardzo niebezpieczne.

Wielu właścicieli uważa także, że zabieg kastracji jest zbyt ryzykowny. Kastracja jest zabiegiem ogólnie bezpiecznym, wykonywanym przez lekarzy weterynarii rutynowo. Jak każdy zabieg może nieść za sobą jakieś ryzyko, dlatego zwierzęta przed kastracją powinny zostać przebadane, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Ważny jest fakt, że zwierzęta po kastracji, zwłaszcza koty, mogą mieć predyspozycje do otyłości. Sam zabieg jej nie powoduje, ale w jego wyniku dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, co może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej, jednak przy przestrzeganiu odpowiedniej diety z zapewnieniem odpowiedniej dawki ruchu można temu zapobiec. Mitem jest także mówienie, że zwierzęta po kastracji muszą spożywać specjalną karmę dla zwierząt wykastrowanych. Zabieg ten dotyczy układu rozrodczego, a nie pokarmowego, więc nie ma konieczności zmieniania pupilowi diety. W ostatnich latach pojawił się w Polsce także trend „nie okaleczaj – nie kastruj”, który przywędrował do naszego kraju ze Skandynawii. Kastracja nie okalecza zwierząt, nie pozbawia ich „naturalności”. Niektóre osoby twierdzą, że kot po kastracji przestanie polować. Kastracja nie wpływa na silny instynkt łowiecki kotów, więc jeśli są wypuszczane na dwór to nadal będą polować. Kastracja jest potrzebnym zabiegiem, ponieważ po pierwsze ma dużo pozytywnych efektów dla zdrowia zwierzęcia, a po drugie ogranicza bezdomność zwierząt, która w naszym kraju niestety i tak jest bardzo duża. Wiele osób twierdzi, że znalezienie nowego domu dla małego puszystego kotka czy pieska jest łatwe, bo są małe i słodkie. Rzeczywistość jest niestety inna, każdego roku wiele schronisk zmaga się
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj