Kocia mowa, czyli co chce Ci przekazać kot?

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem, jednak jak wszystkie inne gatunki wypracowały własne systemy komunikacji z otoczeniem. W przypadku ludzi komunikacja opiera się głównie na werbalnym porozumiewaniu się przy użyciu mowy. Koty nie mogą używać słów, dlatego w głównej mierze przekazując informacje za pomocą komunikacji niewerbalnej, czyli tak zwanej mowy ciała, za pomocą której przekazują swoje emocje, potrzeby, zamiary oraz stosunek innych osobników, w tym ludzi.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Jak komunikują się koty?

O kociej komunikacji musimy myśleć zawsze w kontekście pochodzenia kota, nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że kot to drapieżnik i ofiarą jednocześnie, a także samotny łowca. W obawie, że staną się  łatwiejszym celem dla drapieżników lub narażą na utratę kontroli nad terytorium, nie chcą pokazywać choroby.

Koty komunikują się z otoczeniem, używając kombinacji dźwięków i języka ciała. Znaczenie ma szereg mniej jednoznacznych zachowań takich jak, chociażby postawa ciała, czy ruchy ogona. Nawet drapanie powszechnie uważane za problem i uciążliwe kocie zwyczaje jest formą komunikacji z otoczeniem.

Elementy kociej komunikacji

Najprościej posłużyć się podziałem kocich komunikatów na trzy grupy:
– sygnały dźwiękowe – najbardziej oczywiste dla nas,
– sygnały wizualne, czyli mowa ciała i mimika, to druga bardzo ważna kategoria
– komunikaty zapachowe – z uwagi na różnicę w ilości receptorów mają w komunikacji na płaszczyźnie człowiek-kot najmniejsze znaczenie.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny element rozumienia kociej komunikacji – kontekst sytuacyjny, nigdy prawidłowo nie zrozumiemy kociej mowy w oderwaniu od sytuacji, jaka im towarzyszy.

Unikanie konfliktów – sygnały ostrzegawcze

Szeroka gama kocich komunikatów została wypracowana po to, aby unikać walki. Kot to drapieżnik, ale jednocześnie ofiara większych drapieżników, dlatego rany, których może doznać podczas walki, mogą w zdecydowany sposób osłabić jego pozycję. Ranny kot gorzej poluje i może stać się ofiarą.

Najczęściej spotykane sygnały ostrzegawcze:

  • syczenie,
  • prychanie,
  • warczenie,
  • piloerekcja, czyli stroszenie futra, przez co kot ma wyglądać na większego, czyli groźniejszego, z którym lepiej nie wchodzić w konflikt,
  • mrużenie oczu.

Kocia mimika

Co możemy wyczytać z kociego pyszczka? Kocia mimika to oczy, w tym wielkość źrenic, uszy, wargi, język i wibrysy.

Uszy – kocie uszy potrafią zobrazować koci nastrój od strachu, aż po agresję. Uszy skierowane do tyłu obrazują strach, gwałtowne ruchy uszami na boki mogą świadczyć o zaniepokojeniu, a skierowane lekko do przodu to oznaka zainteresowania i czujności.

Oczy – także mogą wyrażać wiele emocji, należy interpretować rozwarcie powiek, szerokość źrenic i ruchy gałki ocznej. Szeroko rozszerzone źrenice to oznaka strachu, bądź zaciekawienia, ale pamiętajmy, że kocie źrenice rozszerzają się przy słabym oświetleniu. Przymrużone oczy sygnalizują relaks, złość, a także ruję u kotki.

Kocie wąsy, czyli wibrysy – skierowane do przodu mogą sugerować zainteresowania, szybkie ruchy to oznaka zaniepokojenia. W sytuacji złości lub obronnej postawy kocie wibrysy przylegają do policzków. Kot zrelaksowany ma wibrysy rozłożone swobodnie na boki.

Kocie wargi, język i zęby – koty unoszą wargi w różnym stopniu podczas miauczenia, syczenia, czy warczenia. Podczas syczenia i warczenia koty mogą dodatkowo marszczyć skórę na nosie, a także otwierać pyszczek pokazując zęby – są to przejawy strachu.

Koci język, obrazuje bardzo dobrze zdenerwowanie, gdy widzimy kota, który się oblizuje, z całą pewnością coś go stresuje i w ten sposób próbuje się uspokoić. Nie zawsze odsłonięte zęby oznaczają agresją, ponieważ koty odsłaniają zęby także podczas ziewania.

Ocieranie się

Koty mają na policzkach feromony zapachowe niewyczuwalne przez ludzi, ocierający się policzkami kot o nasze nogi, ręce, czy twarz wyraża tym samym wobec nas pełne zaufanie. Podobne znaczenie mają tzw. kocie “baranki”.

Ogon

Okazuje się, że ułożenie kociego ogona też nie jest bez znaczenia. Uniesiony do góry ogon to oznaka przyjaźni, a jeżeli dodatkowo jego końcówka jest zakrzywiona – to nie może być lepiej.

Koci ogon pokazuje też negatywne emocje. Ogon opuszczony do połowy to neutralna postawa – oznacza kota spokojnego, z kolei schowany między nogami oznacza strach. Nerwowe uderzanie ogonem na boki oznacza zdenerwowanie, wewnętrzne napięcie, lepiej takiemu kotu zejść z drogi.

Chcą zrozumieć kota, musimy wnikliwie go obserwować: od uszu po ogon, przez to, jak się ustawiają i poruszają. Pamiętaj, koty wysyłają sygnały, całym ciałem.

Wokalizacja

Sygnały dźwiękowe są z reguły najłatwiejsze do interpretacji. Koci opiekunowie potrafią rozróżnić całkiem sporą gamę kociego miauczenia. Nie wszystkie koty to jednak urodzone gaduły.

Co z mruczeniem?

Mruczenie kojarzy się z zadowoleniem, nie każdy jednak wie, że koty mruczą także, aby uspokoić samego siebie, podczas bólu czy stresu.

Chcą lepiej zrozumieć swojego kota, pamiętaj, że wszystkie sygnały interpretujemy razem, dopiero wtedy będziemy mieli prawidłowy obraz sytuacji. Pamiętaj zatem, aby zwrócić uwagę na wokalizację, ułożenie ciała, a także mimikę pyszczka (w tym oczy, uszy, zęby, wibrysy).

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz