Kocimiętka – koci dopalacz

Zmysłowy, mocny zapach obok którego Twój kot nie może przejść obojętnie. Co kryje w sobie ta tajemnicza kocimiętka, że działa tak pobudzająco? Kocimiętka z łacińskiego Nepta to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a sam rodzaj, obejmuje około 250 gatunków. Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od starożytnego miasta rzymskiego Nepi, gdzie ówcześni Rzymianie uprawiali ją w ogrodach. Naturalnie, kocimiętkę spotkamy praktycznie na terenie całej Polski. Jest uprawiana w Europie, Azji i niektórych rejonach Afryki.
AUTOR: Beata Różańska

Czas czytania: 4 min

Jak wygląda kocimiętka? 

Jedni twierdzą, że przypomina pokrzywę, inni, że lawendę. Każda plotka niesie ziarno prawdy. Ma liście, podobne do pokrzywy, grubą rozgałęzioną łodygę i rośnie na około metr wysokości. Kwiat kocimiętki może być biały, niebieski lub fioletowy. Bardzo często można spotkać fioletowe odmiany i to dlatego ludzie mylą kocimiętkę z lawendą. O irono! Koty tak jej nie lubią.

Uprawa kocimiętki

Kocimiętka jest bardzo prosta w uprawie. Nie potrzebuje specjalnej gleby, nawozów, klimatu i pielęgnacji. Można uprawiać ją w ogródku, a nawet w balkonowej doniczce. Do prawidłowego wzrostu wymaga jedynie odpowiedniego nasłonecznienia i wody. Najczęściej jednak rośnie dziko.

Co sprawia, że kocimiętka jest tak pożądana przez koty?

Moc kocimiętki to nic innego jak zawarty w niej olejek eteryczny zawarty w roślinie. Nepetalakton to organiczny związek chemiczny z grupy monoterpenów typu irydoidów,  przypominający kotom ich naturalne feromony. Dojrzałe seksualnie koty wpadnę w ekstazę i zaczną się specyficznie zachowywać. Młode kociaki do 6 miesiąca życia nie będą wykazywały zainteresowania kocimiętką. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kot będzie podatny na magiczne właściwości kocimiętki. Szacuje się, że roślina będzie oddziaływać na około 2/3 kotów. Znaczenia nie ma tu rasa, a dziedziczony gen.

Miauczenie, prężnie, turlanie, gryzienie, lizanie i mruczenie to zachowania, które możemy zauważyć podczas kontaktu z kocimiętką. Koty odczuwają wtedy radość i ekstazę. Do rzadziej spotykanych zachowań należą nieskoordynowane ruchy i podskakiwanie. Działanie kocimiętki trwa kilka minut. Po tym czasie kot może ponownie poczuć jej zapach po kilku godzinach.

Formy podania

Kocimiętkę można podawać kotu na wiele sposobów. Dostępne formy to susz, proszek, świeża roślina, sprej czy olejek. Forma podania nie jest istotna. Ważne jest to aby środek był świeży i wyróżniał się mocnym zapachem. Susz można wykorzystać na wiele sposób. Podać świeży, wetrzeć w drapak albo wypełnić nim ulubione zabawki. Aerozol natomiast dobrze sprawdzi się na krótką chwilę. Jeśli Twój kot mocno stresuje się przed wizytą u weterynarza, spryskaj jego transporter. Zadziała to kojąco i uspokoi na trochę kocie nerwy. Jeśli nie możesz sam uprawiać kocimiętki ani nie znasz miejsca gdzie rośnie dziko to na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających kocimiętkę. Do najczęściej spotykanych należą spreje, zabawki i olejki. Kocimiętka sprawdzi się dobrze podczas tresury – może stanowić formę nagrody oraz jako motywator do aktywności.

Czy kocimiętka jest szkodliwa?

Podczas pierwszego kontaktu zwierzęcia z kocimiętką należy uważnie obserwować jego zachowanie. Zdarza się, że kot jest uczulony na kocimiętkę, co może prowadzić do omdlenia. Należy wtedy niezwłocznie udać się do weterynarza. Zdarza się także, że kocury reagują na kocimiętkę zwiększoną agresją, należy wtedy stanowczo odstawić roślinę. Innymi negatywnymi skutkami są przedwczesne ruje. Mocno rozochocony kot może dostać bardzo długi i intensywny okres nawoływania. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest otumanienie. Kot reaguje wolniej, jest rozkojarzony i przez to podatny na atak ze strony innego zwierzęcia. Uprawa kocimiętki w ogrodzie nie zawsze jest chwalona przez właścicieli posesji. Chociaż jej zapach odstrasza komary to może spowodować, że na naszym ogródku często zawitają grupy nieproszonych gości.

Ciekawostki:

  • Młode koty do ukończenia 6 miesiąca życia rzadko reagują na kocimiętkę.
  • Nie tylko koty ale również psy i ludzie mogą odczuwać charakterystyczne feromony.
  • Starsze koty mogą lżej reagować na kocimiętkę, ponieważ ich zmysł węchu jest słabszy.
  • Kocimiętka odstrasza komary i owady.
  • Kocimiętka może być podawana w formie suszu, spreju czy kremu

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz