Kocimiętka – koci dopalacz

Zmysłowy, mocny zapach obok którego Twój kot nie może przejść obojętnie. Co kryje w sobie ta tajemnicza kocimiętka, że działa tak pobudzająco? Kocimiętka z łacińskiego Nepta to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a sam rodzaj, obejmuje około 250 gatunków. Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od starożytnego miasta rzymskiego Nepi, gdzie ówcześni Rzymianie uprawiali ją w ogrodach. Naturalnie, kocimiętkę spotkamy praktycznie na terenie całej Polski. Jest uprawiana w Europie, Azji i niektórych rejonach Afryki.
AUTOR: Beata Ślefarska

Jak wygląda kocimiętka? 

Jedni twierdzą, że przypomina pokrzywę, inni, że lawendę. Każda plotka niesie ziarno prawdy. Ma liście, podobne do pokrzywy, grubą rozgałęzioną łodygę i rośnie na około metr wysokości. Kwiat kocimiętki może być biały, niebieski lub fioletowy. Bardzo często można spotkać fioletowe odmiany i to dlatego ludzie mylą kocimiętkę z lawendą. O irono! Koty tak jej nie lubią.

Uprawa kocimiętki

Kocimiętka jest bardzo prosta w uprawie. Nie potrzebuje specjalnej gleby, nawozów, klimatu i pielęgnacji. Można uprawiać ją w ogródku, a nawet w balkonowej doniczce. Do prawidłowego wzrostu wymaga jedynie odpowiedniego nasłonecznienia i wody. Najczęściej jednak rośnie dziko.

Co sprawia, że kocimiętka jest tak pożądana przez koty?

Moc kocimiętki to nic innego jak zawarty w niej olejek eteryczny zawarty w roślinie. Nepetalakton to organiczny związek chemiczny z grupy monoterpenów typu irydoidów,  przypominający kotom ich naturalne feromony. Dojrzałe seksualnie koty wpadnę w ekstazę i zaczną się specyficznie zachowywać. Młode kociaki do 6 miesiąca życia nie będą wykazywały zainteresowania kocimiętką. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kot będzie podatny na magiczne właściwości kocimiętki. Szacuje się, że roślina będzie oddziaływać na około 2/3 kotów. Znaczenia nie ma tu rasa, a dziedziczony gen.

Miauczenie, prężnie, turlanie, gryzienie, lizanie i mruczenie to zachowania, które możemy zauważyć podczas kontaktu z kocimiętką. Koty odczuwają wtedy radość i ekstazę. Do rzadziej spotykanych zachowań należą nieskoordynowane ruchy i podskakiwanie. Działanie kocimiętki trwa kilka minut. Po tym czasie kot może ponownie poczuć jej zapach po kilku godzinach.

Formy podania

Kocimiętkę można podawać kotu na wiele sposobów. Dostępne formy to susz, proszek, świeża roślina, sprej czy olejek. Forma podania nie jest istotna. Ważne jest to aby środek był świeży i wyróżniał się mocnym zapachem. Susz można wykorzystać na wiele sposób. Podać świeży, wetrzeć w drapak albo wypełnić nim ulubione zabawki. Aerozol natomiast dobrze sprawdzi się na krótką chwilę. Jeśli Twój kot mocno stresuje się przed wizytą u weterynarza, spryskaj jego transporter. Zadziała to kojąco i uspokoi na trochę kocie nerwy. Jeśli nie możesz sam uprawiać kocimiętki ani nie znasz miejsca gdzie rośnie dziko to na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających kocimiętkę. Do najczęściej spotykanych należą spreje, zabawki i olejki. Kocimiętka sprawdzi się dobrze podczas tresury – może stanowić formę nagrody oraz jako motywator do aktywności.

Czy kocimiętka jest szkodliwa?

Podczas pierwszego kontaktu zwierzęcia z kocimiętką należy uważnie obserwować jego zachowanie. Zdarza się, że kot jest uczulony na kocimiętkę, co może prowadzić do omdlenia. Należy wtedy niezwłocznie udać się do weterynarza. Zdarza się także, że kocury reagują na kocimiętkę zwiększoną agresją, należy wtedy stanowczo odstawić roślinę. Innymi negatywnymi skutkami są przedwczesne ruje. Mocno rozochocony kot może dostać bardzo długi i intensywny okres nawoływania. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest otumanienie. Kot reaguje wolniej, jest rozkojarzony i przez to podatny na atak ze strony innego zwierzęcia. Uprawa kocimiętki w ogrodzie nie zawsze jest chwalona przez właścicieli posesji. Chociaż jej zapach odstrasza komary to może spowodować, że na naszym ogródku często zawitają grupy nieproszonych gości.

Ciekawostki:

  • Młode koty do ukończenia 6 miesiąca życia rzadko reagują na kocimiętkę.
  • Nie tylko koty ale również psy i ludzie mogą odczuwać charakterystyczne feromony.
  • Starsze koty mogą lżej reagować na kocimiętkę, ponieważ ich zmysł węchu jest słabszy.
  • Kocimiętka odstrasza komary i owady.
  • Kocimiętka może być podawana w formie suszu, spreju czy kremu

Wybane dla Ciebie

Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!

czytaj

Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]

czytaj

Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.

czytaj

Problemy skórne u psów

W okresie powakacyjnym problemy skórne u psów stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii. A ciepła jesień zachęca nas do długich spacerów, czasami do ostatnich kąpieli w rzece. to niestety sprzyja inwazjom pasożytniczym, takim jak pchły i kleszcze, a także różnorakim podrażnieniom skóry spowodowanych kąpielą z zanieczyszczonej wodzie. Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz