Rasy kotów: Kot syjamski

Zastanawiasz się nad zakupem kota syjamskiego? Koniecznie zapoznaj się z opisem tej pięknej, ale dość specyficznej rasy. To co z całą pewnością powinieneś wiedzieć, to że są to koty o ognistym temperamencie i muszą być zawsze blisko człowieka.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Historia

Kot syjamski jest jedną z najstarszych kocich ras. Korzenie tej naturalnej rasy wywodzą się z Azji południowo-wschodniej, gdzie rasa ta istniała  prawdopodobnie już w XIV wieku w Syjamie, czyli dzisiejszej Tajlandii. Czczono jej jako koty świątynne, krążą bowiem legendy, że koty syjamskie mieszkały w świątyniach, w których były stróżami. Być może z tego względu uważano je za święte i oddawano cześć. Pod koniec XIX wieku pierwsze koty syjamskie dotarły do Anglii wraz z brytyjskim konsulem i były tam hodowane jako koty rasowe. Koty syjamskie już w roku 1871 pojawiły się na wystawie w Pałacu Kryształowym w Londynie. Wzorzec rasy powstał 20 lat później i tak w 1892 został im przyznany pierwszy standard rasy. Rasa upowszechniła się w innych europejskich krajach w latach 30’ XX wieku.

Charakterystyka rasy

Mają ognisty  temperament i znane są z przywiązania do opiekunów. Rozłąkę z opiekunem  mogą nawet przypłacić zdrowiem, dlatego to cudowne zwierzęta, ale wyłącznie dla osób, które niezbyt często wyjeżdżają. Koty te z natury są ciekawskie i łatwo nawiązują kontakty, dlatego wizyty gości nie stanowią dla nich problemu. Nie sprawia im także problemu obecność innych kotów lub psów. Dobrze czują się w rodzinach gdzie są dzieci, ponieważ nie przeszkadzają im częste głaskanie i zabawy.  Uwielbiają towarzyszyć opiekunowi w codziennych obowiązkach, chętnie się z nim komunikują wydając z siebie dużo przeróżnych dźwięków. Można czasami zaobserwować, że są zazdrosne. Z całą pewnością nie nadają się dla osób, które bardzo dużo czasu sprzedają domem. Koty tej rasy są bardzo inteligentne, dlatego szybko i chętnie uczą się nowych sztuczek. Należy pamiętać, że niestety temperament kotów syjamskich może sprawić, że wspólne życie pod jednym dachem z kotem tej rasy nie jest łatwe, ponieważ domagają się ciągłej uwagi, często i głośno miauczą, a dźwięki, które wydają są niskie i bardzo przejmujące.

Choć koty syjamskie są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dużo czasu spędzają w domu to nie są to raczej koty dla osób w podeszłym wieku, ponieważ są żywiołowe i bardzo aktywne, a przy tym nie lubią być ignorowane. Pozbawiony zainteresowania będzie szukał uwagi na wszelkie możliwe sposoby.

Wygląd

Koty syjamskie są kotami średniej wielkości. Posiadają smukłe i proporcjonalnie zbudowane ciało, podobnie jak kończyny, które są  długie i dobrze umięśnione. Ogon jest długi i smukły. Waga dorosłej samicy wynosi 3—4 kg, kocury ważą 4- 5 kg. Na smukłej i długiej szyi osadzona jest głowa w kształcie trójkąta. Charakterystyczne dla kotów syjamskich są niebieskie migdałowate oczy.

Syjamczyki są półalbinosami, produkują niewielkie ilości melaniny, dlatego cechą charakterystyczną są plamy, które pokrywają maskę, uszy, łapy i ogon. Kocięta rodzą się białe, dopiero później pojawia się na ich sierści charakterystyczne dla tej rasy znakowanie „seal-point” w kolorze czarnym i brązowym. Sierść jest miękka w dotyku. Reszta sierści pozostaje biała lub kremowa.

Umaszczenie

najpopularniejsze jest znakowanie „seal-point” w kolorze czarnym i brązowym, reszta sierści pozostaje biała lub kremowa.

Kolor oczu ciemnoniebieski

Pielęgnacja

Ze względu na gładką i krótkowłosą okrywę koty syjamskie nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Koty same doskonale radzą sobie z pielęgnacją futra, dlatego szczotkowanie raz w tygodniu powinno wystarczyć, aby prawidłowo zadbać o sierść. Koty syjamskie bywają podatne na choroby przyzębia, dlatego należy regularnie dbać o czyszczenie zębów.

Zdrowie

Niestety u kotów syjamskich często występują dziedziczne choroby. Jedną z takich chorób jest  postępujący zanik siatkówki (PRA), który w najgorszym wypadku może doprowadzić do ślepoty. Inne wrodzone wady genetyczne to  gangliozydoza (prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, wielotorbielowatość nerek (PKD) tworzeniu się w obrębie nerek mnogich, rozrastających się torbieli wypełnionych płynem,  czy mukopolisacharydoza typu VI (objawia się to głównie zmianami kośćca). U kotów syjamskich obserwuje się także zwyrodnienia stawów lub karłowatość, bywa, że zmiany mogą też występować w narządach wewnętrznych. U kotów tej rasy dość powszechnie występuje zez lub oczopląs, chociaż te na szczęście nie niosą żadnych dolegliwości. Ciekawostka jest, ze zez zmienia swoje położenie wraz z wiekiem. Czasem występuje skrzywienie ogona, uważane obecnie za wadę. Ciekawostka jest, że koty syjamskie maja ograniczona zdolność widzenia w ciemności. To zjawisko wywołane jest tym, że koty syjamskie pozbawiony jest błony odblaskowej w oku, która sprawia, że jest możliwe  odbijanie światła. Ta przypadłość powoduje, że koty syjamskie są mniej aktywne nocą. Koty syjamskie odznaczają się długowiecznością – mogą żyć nawet 20 lat.

Jeżeli przebywasz w domu znaczną część czasu, praktycznie nie wyjeżdżasz i szukasz oddanego kompana we wszystkich domowych obowiązkach, który dodatkowo będzie z Tobą rozmawiał – to kot syjamski jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak często nie ma Cię w domu i szukasz kota spokojnego i cichego to to kot syjamski niestety raczej nie jest dla Ciebie.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz