Kot szkocki zwisłouchy

Kot szkocki zwisłouchy – rasa, która zachwyca. Oklapnięte uszy u kota to niecodzienne zjawisko, dlatego ta rasa zdobywa coraz większą popularność. Media społecznościowe zaczynają być wręcz zalewane zdjęciami i filmami z przedstawicielami tej rasy. Moda na nie powoduje, że coraz rzadziej opiekunowie sięgają do literatury przed zakupem tym zwierzaków, a to błąd. Jak grzyby po deszczu wyrastają hodowle. Bywa, że te niewiele wiedzą o potrzebach, zdrowiu i charakterze. Szał na słodkie kotki ze zwisłymi uszkami prowadzi do przykrych konsekwencji.
AUTOR: Kinga Piłat

Kot szkocki zwisłouchy inaczej nazywany Scottish Fold nie jest uznany przez FIFe, co oznacza równocześnie brak możliwości wystawiania kotów tej rasy na wystawach. Jak sama nazwa wskazuje rasa została stworzona w Szkocji, ale kocięta można już chyba kupić na całym świecie. Za początek powstania rasy uznaje się lata 60te ubiegłego wieku.  

Charakterystyczną cechą kota są oklapnięte uszy, ale również mała, idealnie okrągła głowa należy do elementów, które na próżno szukać u innych ras. Dzięki tym dwóm charakterystycznym cechom przyglądając się osobnikowi tej rasy mamy wrażenie, że jest on wiecznie zdziwiony lub niekiedy przestraszony. To tylko pozory. Budowa kota nazywana jest semi-cobby przez swoją zaokrągloną tuszę.

Młode rodzą się ze stojącymi uszkami. Dopiero po kilku tygodniach dochodzi do załamania. Chociaż najczęściej występują w odmianie krótkowłosej, to oczywiście odmiana długowłosa jest już również dostępna. Tę drugą nazywa się Highland Fold. W tej rasie dopuszczalne są niemal wszystkie odmiany ubarwienia. Wyklucza się jednak 3 kolory: czekolada, lawenda oraz ubarwienie syjamskie. Pielęgnacja szkockiego folda nie jest wybitnie angażująca ani problematyczna. Zaleca się czesanie kota raz w tygodniu szczotką o miękkim włosiu. W okresie lnienia należy przygotować się na nieco więcej pielęgnacji. Gruby, dość obfity podszerstek może dawać się we znaki. Zaleca się wówczas częstsze czesanie. Opiekun tego kota powinien również pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu. Przez ich nienaturalną postawę kot sam nie jest w stanie odpowiednio zadbać o higienę. Zalegająca woskowina i brud mogą prowadzić do bolesnych zapaleń uszu, dlatego trzeba dbać o ich czystość.

Żywienie tych kotów nie wymaga specjalnej wiedzy. Zwisłouche foldy nie mają specjalnych potrzeb. Jak każdy mięsożerca potrzebują w swojej diecie mięsa, podrobów oraz sporadycznego podawania odrobiny nabiału, jajek, warzyw czy ziół.

Koty tej rasy są bardzo towarzyskie oraz przyjacielskie, dlatego znajdują aż tylu sympatyków. Bardzo cenią sobie kontakt z człowiekiem oraz zabawę z nim. Temperament tych kotów określa się na umiarkowany. Oznacza to, że osobniki powinny być zrównoważone, spokojne, nieagresywne, łagodne dla innych zwierząt czy dzieci. Jak większość ras, zwisłouchy również przejawiają cechy kota łowczego. Chociaż nie są wybitnie energiczne, to polowanie nie stanowi żadnego problemu.

Niestety jak wiele ras, ta również ma swoje zdrowotne minusy. Spora część przedstawicieli rasy zapada na chorobę zwaną osteochondrodysplazją. Jest to ciężka choroba kości oraz stawów, która jest trudna do leczenia. Jej cechą jest zły rozwój chrząstek, kości oraz zaburzenia wzrostu. Najczęściej oznaki tej choroby widać już po narodzinach. Pierwszymi objawami jest po prostu krótkonożność. Osteochondrodysplazja jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że jeśli rodzice dali na świat chory miot z objawami tej choroby, to nigdy więcej nie powinni nimi zostać dla dobra przyszłych pokoleń. Z uwagi na częstotliwość występowania tej choroby uznaje się hodowlę tych kotów za nieetyczną, a FIFe stroni od uznania tej rasy.

Cena kota waha się między 2000 – 4000zł.

Wybane dla Ciebie

Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.

czytaj

Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.

czytaj

Letnie gadżety dla psa

Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?

czytaj

Cukrzyca kotów

Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz