Kot tajski

Koty Tajskie wyglądają na bardzo dostojne - ze względu na swoją posturę i umaszczenie. Poszczególne cechy futrzaków, które znacząco wyróżniają je z tłumu, sprawiają, że zastanawiamy się nad ich historią. Skąd więc wzięły się te piękne istoty i co je charakteryzuje? O tym Wam dzisiaj opowiemy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min


Historia

Koty Tajskie to tak naprawdę pierwowzory Kotów Syjamskich. Zagłębiając się bardziej w historię, odkryjemy, że ich cechy są dokładnie takie, jakimi określano koty syjamskie kilkadziesiąt lat temu. Nie powinno więc nas zdziwić, że te dwie rasy są do siebie często złudzająco podobne. Co ciekawe, dopiero kilka lat temu Koty Tajskie zostały w pełni uznane przez FIFe.

Dlaczego więc Koty Tajskie nie są już Kotami Syjamskimi? Wszystko przez czynnik ludzki i modyfikacje dokonywane przez hodowców. Z czasem można było dostrzec klinowatą głowę, oczy bardziej do siebie zbliżone, smuklejsze ciało oraz uszy większego rozmiaru. 

W latach 90. uznano, że warto jednak odtworzyć pierwotną wersję Kotów Syjamskich i tym sposobem mamy dwie nazwy ras w celu ich rozróżnienia. 

Wygląd

Koty Tajskie są zaliczane do osobników średniej wielkości – ich waga nie przekracza 5 kg. Pomimo niewielkiej masy ciała, która nadaje im gracji, są one solidnie umięśnione.

Wyróżnia je charakterystyczny kształt głowy oraz duże, sterczące uszy. Można również zakochać się w ich niebywale głębokim spojrzeniu, które ma odcień błękitu.

Ich sierść należy do krótkich i można ją spotkać w aż czterech kolorach: niebieskim, liliowym, rudym oraz czekoladowym. Umaszczenie nazywane: point lub tobby point można dostrzec na łapkach, uszach oraz ogonie. Co ciekawe – sierść tych kociaków ciemnieje wraz z wiekiem. Może się ona także zmieniać w zależności od pory roku, czy temperatury.


Charakter

Pomimo modyfikacji Koty Tajskie są bardzo podobne w swoim temperamencie do Kotów Syjamskich. Na pewno warto przemyśleć ich przygarnięcie, chociażby pod takim względem, że szybko przywiązują się do obecności drugiego człowieka. Ich ulubiona forma spędzania czasu, to ta, podczas której są ze swoim Panem lub Panią.

Potrafią być głośne i skuteczne, jeśli chodzi o zdobycie uwagi. Niezbyt dobrze znoszą zmianę terytorium oraz długie, samotne dnie. 

Koty Tajskie dość mocno podkreślają, kto jest ich Panem i potrafią być wręcz zaborcze, natomiast w stosunku do innych zwierząt zazwyczaj są łagodne i przyjacielskie.

Należą do grupy kotów aktywnych i niebywale inteligentnych. Warto więc angażować się w kreatywne zabawy, które dodatkowo będą dla kociaka cenną lekcją. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja Kotów Tajskich nie bywa trudna, a to wszystko ze względu na ich krótką sierść, która ułatwia sprawę. Jeśli chcemy zadbać o ich krótkie namaszczenie, to wystarczy raz na dwa tygodnie porządnie wyczesać futrzaka.

Tak jak i w przypadku kotów innych ras, należy pamiętać o regularnym obcinaniu pazurków. Omijanie tej czynności może przynieść wiele problemów – pamiętajmy, że drapanie słupków nie sprawia, że pazurki są krótsze, tylko dodatkowo naostrzone. 

Dla kogo nadaje się ta rasa?

Koty te na pewno sprawdzą się u osób, które z chęcią będą spędzały z nimi wspólne długie godziny w domowych warunkach. Nie znoszą one zbyt dobrze rozłąki, dlatego jeśli pracujesz na pełen etat, to warto pomyśleć o innej rasie, lub zdecydować się na wzięcie dwóch szkrabów zamiast jednego. 

Dodatkowo pamiętaj, że kot ten nie lubi zmiany terytorium, więc jeśli planujesz długie podróże i zamierzasz go ze sobą zabierać, to może się to skończyć częstym chorowaniem i wizytami u weterynarza.

Na pewno stanie się on świetnym kompanem dla osoby, która zrozumie jego temperament i chętnie będzie się z nim bawiła. Koty Tajskie potrzebują towarzysza do wspólnej aktywności, by rozładować skumulowaną energię.

Mówi się również, że nie jest to rasa odpowiednia dla osób starszych, poprzez swoją gadatliwość i ciągłe proszenie o atencję.

Pamiętaj jednak, że każdy kociak jest inny i nikt nie posiada instrukcji tego, który finalnie znajdzie się u Ciebie! Najważniejsze, co możesz dać, to kochający dom, mnóstwo zrozumienia i przede wszystkim cierpliwości dla kociaka w nowym otoczeniu.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz