Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Trudno pojąć skąd taki rozdźwięk w podejściu i dlaczego mówiąc o redukcji populacji kotów, nie mówimy o kotach rasowych? Czy naprawdę ten sam gatunek powinien być traktowany aż tak odmiennie? Przyjrzyjmy się różnicom i podobieństwa w tych grupach.

WYGLĄD

Najbardziej oczywistą różnicą jest wygląd. Koty rasowe mają ustalony wzorzec rasy, a każdy osobnik jest z grubsza podobny do innych. Dzięki temu biorąc małego kotka, jesteśmy w stanie mniej więcej oszacować, jak będzie wyglądał nasz pupil. U kotów dachowych jedyne wskazówki dotyczące przyszłego wyglądu malucha mogą dać nam jego rodzice, o ile są znani.

Nie jest też prawdą, że kot dachowy nie może mieć cech rasowego. Spontaniczne pojawienie się długiej sierści czy konkretnego ubarwienia jest możliwe, za sprawą mutacji czy domieszki genów rasowca. Niezależnie od tego, jak wygląda, każdy kot znajdzie swojego amatora. O gustach się nie dyskutuje, więc nie możemy ocenić, który kot jest obiektywnie najpiękniejszy. Prawdopodobnie odpowiedzią będzie: ten, którego się kocha.

Koty rasowe vs koty dachowe

POCHODZENIE

Koty rasowe, pochodzące ze sprawdzonych hodowli, mają ustalone drzewo genealogiczne często wiele pokoleń w tył. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, kim byli przodkowie danego zwierzęcia. Jeśli chodzi o koty dachowe z oczywistych względów tak rozbudowane i dokładne historie mogą być ciężkie do ustalenia. Dla części osób przynależność kota do cenionej linii jest zaletą. Jednakże warto zastanowić się, czy naprawdę „czystość” rasowa jest dla nas cechą, która definiuje atrakcyjność zwierzęcia. Realnie to, skąd pochodzi nasze zwierzę czy to, kim byli jego dziadkowie, nie ma przełożenia na życie tych zwierząt, chyba że w grę wchodzą choroby i zaburzenia genetyczne przenoszone z pokolenia na pokolenie.

ZDROWIE

Koty dachowe z reguły są zdrowsze, a na pewno mniej obciążone chorobami genetycznymi. Rasy, powstałe w wyniku krzyżowania często blisko spokrewnionych osobników, są zagrożone występowaniem takich problemów. Przykładowo początki rasy devon rex opierają się na wielokrotnym kojarzeniu ze sobą matek z potomstwem i rodzeństwa ze sobą. Zjawisko to nazywamy chowem wsobnym, a jego konsekwencją jest zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia mutacji recesywnych, które niosą ze sobą ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju. Tak na przykład wspomniane już devon dexy bardzo często chorują na dysplazję biodrową, kardiomiopatię przerostową, czy zakażenia skóry.

Nie jest to oczywiście reguła, że każdy dachowiec to okaz zdrowia, a każdy rasowiec będzie cierpiał z powodu chorób. Jednakże zwiększone ryzyko wśród kotów rasowych istnieje. Dlatego, zanim zdecydujemy się na kota, zastanówmy się, czy chcemy, by nasz kot cierpiał oraz czy będziemy w stanie pokryć koszty leczenia.

Koty rasowe vs koty dachowe

UTRZYMANIE

Koszt utrzymania kota rasowego zaczyna się od samego momentu nabycia go. Ceny młodych zwierząt sięgają kilku tysięcy, co już na początku może być dla wielu wyzwaniem. Koty dachowe są z reguły dostępne za darmo lub za drobną darowizną na rzecz schroniska czy fundacji. Kwoty te są jednak często dobrowolne, a ich wysokość nie jest odgórnie ustalona. Standardowy koszt utrzymania kota nie różni się znacząco w przypadku obu typów zwierząt.

To gdzie możemy spodziewać się wyższych kosztów, w przypadku kotów rasowych, to kwestia leczenia ewentualnych chorób. Tutaj trzeba liczyć się z ryzykiem potencjalnych wizyt u lekarza weterynarii, a także realizacją zaleceń takich jak zmiana diety. Są to oczywiście wydatki, z którymi musimy się liczyć za każdym razem, gdy przyjmujemy do domu zwierzę. Jednakże ryzyko wśród rasowych kotów, wystąpienia czasochłonnych i kosztownych problemów jest po prostu większe.

TO CO Z TYMI KOTAMI?

Jak widać, różnice między kotami rasowymi a pospolitymi dachowcami istnieją. W skrócie możemy uznać, że koty rasowe są droższe i bardziej narażone na cierpienie, a to w imię czystej rasy i estetyki. Dachowce są mniej przewidywalne, jeśli chodzi o wygląd, ale z reguły są zdrowsze i nierzadko dostępne od ręki za darmo. Dlaczego więc o jednych mówimy z podziwem, a o drugich z litością lub pogardą?

Pojawia się także pytanie: Która z tych grup powinna wzbudzać więcej kontrowersji? Niezależnie od odpowiedzi pamiętajmy, że każdy kot zasługuje na szacunek i miłość. To, skąd przyjmiemy kota, jest formą wsparcia dla danej instytucji. To do nas należy decyzja czy chcemy wspierać hodowle, czy fundacje i schroniska. Niezależnie co wybierzemy, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu wybranej przez nas jednostki pod względem prawnym oraz upewnijmy się, w jakich warunkach żyją zwierzęta.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Które koty żyją najdłużej?

Ewa Gawryluk i kocia ferajna

Kot wychodzący – czy to bezpieczne?

Magia psa w reklamie. Dlaczego działa?

Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik

Jak wybrać hodowlę kotów? Czym się kierować?

Koty rasowe vs koty dachowe – różnice i podobieństwa

Które psy żyją najdłużej? Poznaj 6 długowiecznych ras psów!

Rasy psów w XXI wieku, czyli jak ludzie zmienili rasy psów w ostatnim stuleciu

Wybrane dla Ciebie

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz