Mamo, dostanę szczeniaczka?

Każda mama wie, że w końcu nadejdzie taki moment kiedy dziecko wypowie te słowa z wielkimi oczami i najcudowniejszym, rozbrajającym uśmiechem. Zanim jednak uszczęśliwimy swoje dziecko a sobie dołożymy kolejnych stałych obowiązków, zadajmy sobie pytanie czy my jako rodzina jesteśmy na to gotowi.
AUTOR: Redakcja


Szczeniak to obowiązek

Szczenię to nie tylko słodkie, małe zwierzątko. Należy wytłumaczyć dzieciom, że piesek z czasem dorośnie i może mieć kłopoty ze zdrowiem. Praca przy posiadaniu psa nie należy do najłatwiejszych. Nasz czworonożny przyjaciel musi wychodzić na spacery, nawet w brzydką pogodę. Najczęściej dzieci potrafią zapragnąć psiego przyjaciela kiedy obcują ze szczeniakiem w swoim otoczeniu – czy to u znajomych, czy u dziadków, rodziny. Czasem dlatego, że oglądają popularną bajkę „Psi Patrol”, a czasem bo poczucie bliskości ze zwierzętami jest naturalną potrzebą człowieka. W nas, rodzicach ciąży największe zadanie. Musimy przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz skonsultować się ze wszystkimi domownikami. Nie ulegajmy namową. Pies to decyzja na kilka, a nawet kilkanaście lat.


W jakim wieku dziecko jest gotowe na szczeniaka?

Na pewno dziecko musi mieć z tego radość i powinno w tym uczestniczyć, czuć że przyczyniło się do wyboru rasy, umaszczenia, imienia dla psa. Co do wyboru imienia dla psa ważne aby umiało to imię wymówić i zapamiętać. Nie ma konkretnego wieku dobrego na zakup czy adopcję psa. Są dzieci w wieku 2,5 lat, które czują potrzebę bliskości ze zwierzętami domowymi, lubią bawić się misiami czy w weterynarza. Zwłaszcza te dzieci, które posiadają starsze rodzeństwo. Na pewno najmniej odpowiednim momentem jest kupno lub adopcja szczeniaka, kiedy jesteśmy w ciąży lub kiedy mamy dziecko, które jest w wózku lub jeszcze nie potrafi stabilnie chodzić. W ciąży pies to dodatkowy obowiązek i odpowiedzialność więc ciężko się na nim skupić w momencie wicia gniazda i przygotowywania się na przyjście nowego członka rodziny. Trudny jest też etap, kiedy dziecko leży w wózku. To, że co chwile ktoś zerka i nosi małe zawiniątko powoduje, że pies może czuć się zazdrosny i odrzucony. Kolejny etapem rozwoju dziecka, który wedle moich obserwacji jest nieodpowiedni na przyjęcie pierwszego psa to raczkowanie. Kiedy dziecko pełza po podłodze może nadepnąć na szczenię, które w obronie i ze strachu zareaguje agresją, np. złapie zębami albo uderzy łapą. Takie małe dzieci nie mają potrzeby posiadania psa i wiele stracą nie mając umiejętności uczestniczenia w jego życiu. Bezcenna jest więź dziecka z psem kiedy razem się wychowują i dorastają oraz pies uczestniczy we wszystkich najważniejszych chwilach całej rodziny. Należy też dobrze znać swoje dziecko żeby ocenić czy ono nie stanowi dla psa zagrożenia, np. nie weźmie na ręce i zrzuci, nie będzie ciągnęło za łapki, ogon, główkę i czy nie da czegoś nieodpowiedniego do zjedzenia.


Jakie są przeciwwskazania do posiadania psa:

 • Ciąża oraz okres niemowlęcy dziecka co najmniej do 2,5 roku życia
 • Posiadanie w domu domownika z aktywną nieleczoną alergią na sierść
 • Jeśli domownicy przebywają po za domem znaczną część dnia i nie mają  możliwości zabrania psa do pracy
 • Mają już w domu innego psa, który nie toleruje innych zwierząt bądź jest agresywny
 • Jeśli nie mamy w domu warunków (np. duża rasa w małym mieszkaniu)
 • Jesteśmy w trakcie przeprowadzki – pies potrzebuje stałego miejsca aby czuć się bezpiecznieDlaczego warto żeby dziecko miało psa?

 • Dzieci przy boku psów uczą się szacunku i miłości do zwierząt, empatii i wrażliwości
 • Psy mają działanie terapeutyczne i bezcenny wpływ na emocje 
 • Psy uczą systematyczności, obowiązkowości
 • Ludzie, którzy posiadają w rodzinie psa są weselsi i mniej pedantyczni
 • Jest mnóstwo zajęć jakie można robić z psami. Dzieci mogą się zainteresować nowym hobby jak behawiorystka, obedience, wystawy psów, szkolenia, agility, zawody piękności
 • Dzieci, które mają psy spędzają więcej czasu w ruchu – podczas spacerów i wspólnej zabawy  
 • Często mieszkanie razem z psem pomaga uniknąć rozwoju alergii, ponieważ organizm dziecka przyzwyczaja się do alergenów od najmłodszych lat, a to jest naturalna szczepionką
 • Dziecko zdobywa bezinteresownego najlepszego przyjaciela na lat
 • Umiejętność oswajana niczym w książce „Mały książę” powoduje, że dziecko staje się odpowiedzialne
 • Dzieci przebywające ze zwierzętami często są wrażliwe ale też odważne i przebojowe

Wybane dla Ciebie

Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?

Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.

czytaj

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranin wygląda jak żywa maskotka. Nie należy go tak jednak traktować. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym i bardzo inteligentnym. W ostatnim czasie stał się popularną rasą wśród polskich celebrytów. Czy przypadnie do gustu i Tobie?

czytaj

Apteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?

Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?

czytaj

Psie potrzeby

Dzisiaj psy to członkowie rodzin, przyjaciele i towarzysze codzienności. Wielu ludzi niestety zapomina o ich naturalnych potrzebach, a część na pewno o nich nie wie. Wiele osób twierdzi, że ich psy mają lepsze życie od niejednego człowieka, ale czy na pewno? Często takie twierdzenia podyktowane są tym, że inwestujemy ogromne sumy w zabawki, kolorowe obroże czy mięciutkie legowiska. Nie ma w tym nic złego o ile określanie takiego zachowania nie przysłania tego, co dla psa najważniejsze. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje psy musimy pamiętać, że są zwierzętami i ich potrzeby nieco różnią się od naszych, chociaż w wielu aspektach na pewno będą podobne.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz