Mój pies ciągle drży!

Zastanawiasz się czemu Twój pies drży, chociaż na dworze jest ciepło, a mu nie ma prawa być zimno? Są różne rodzaje "trzęsienia" i na nich się dzisiaj skupimy. Chociaż ta niepokojąca przypadłość może sprawić ból głowy swoim opiekunom, to nie zawsze oznacza ona coś złego.
AUTOR: Monika Kelan

Wiele psów drży lub trzęsie się, nawet gdy na zewnątrz panuje ciepła aura. Zauważalne jest to szczególnie u osobników małych ras jak Chihuahua czy York. Podczas gdy dreszcze mogą być normalnym zjawiskiem dla niektórych ras, to jednak powinny być też sygnałem ostrzegawczym.

Powodów trzęsienia może być mnóstwo, zaczynimy więc od początku:

Zimno

Wiele psich zachowań jest bardzo podobnych do naszych. Dlatego, aby ogrzać swoje ciało w zimne dni, pies trzęsie się. To normalny odruch, ale też informacja dla nas, że jest mu zimno. Dla małych ras warto zainwestować w ubranka, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Są to, np.: Yorki, Chihuahua, Pinczery Miniaturowe, ale także duże rasy jak: Rodhezian czy Dog Niemiecki.

Silne emocje

Kolejnym powodem, dla którego niektóre psy się trzęsą są bardzo silne emocjonalne. Nie muszą być negatywne, może to być ekscytacja albo zwykłą radość. Najczęściej jednak psy trzęsą się ze strachu. Duży lęk, niepokój objawia się wycofaniem, opuszczonym wzrokiem oraz właśnie trzęsieniem. Silne emocje są przypisywane takim rasom jak: Maltańczyk, Pudel czy Spaniel.

Ból lub osłabienie

Drżenie jest także częstym objawem bólu i osłabienia. Jest to niebezpieczna sytuacja, która może nawet zagrażać życiu i zdrowiu naszego pupila. Drżenie może być jednym z objawów choroby, dlatego lepiej go nie lekceważyć. Są jednak sytuacje mniej szkodliwe, jak zmęczone mięśnie naszego pupila. Podczas dużego wysiłku mogą zostać przepracowane i  w konsekwencji drgać. Taką sytuację można spróbować podleczyć samemu masując dany obszar i  oszczędzając psa w nadmiernych aktywnościach fizycznych.

Zatrucie

Drżenie jest także objawem zatrucia. Zjedzenie trującej substancji może skończyć się tragicznie. Otruty pies oprócz osłabienia może także drgać. Toksyny rozchodzące się po ciele pupila dają również inne objawy, ale nadmierne trzęsienie jest jednym z nich. Jeśli zauważysz coś takiego u swojego psa nie czekaj i udaj się do lekarza weterynarii.

Wiek

Pies, podobnie jak człowiek może z wiekiem mieć osłabione mięśnie, które podczas pewnego wysiłku mogą dawać wrażenie drgania.

Kiedy do weterynarza?

Długotrwałe i silne drżenie nie spowodowane emocjami czy zimnem może zwiastować niebezpieczne choroby albo zatrucie. W takiej sytuacji nie należy zwlekać i udać się do lekarza weterynarii. Chociaż małe rasy mogą drgać bez powodu to nawet małe odstępstwa od normy powinny być dla właściciela sygnałem ostrzegawczym.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz