
Opieka nad szczurkiem domowym
Czas czytania: 4 min

Tylko w stadzie
Szczury są zwierzętami stadnymi i ta rzecz nie podlega żadnej dyskusji. Chcąc posiadać szczurka bierzemy dwa , albo wcale. Najlepiej zdecydować się na dwie samiczki ,albo dwa samce , jeżeli chcemy parkę , dobrym rozwiązaniem będzie sterylizacja jednego z nich, w innym przypadku w bardzo krótkim czasie stado znacznie się powiększy.
Żywienie
Żywienie szczurków może stać się tematem osobnej publikacji. Należy jednak pamiętać, aby kupować dobrej jakości, suchą karm i urozmaicać pokarmy naszego gryzonia o warzywa i owoce. Przy żywieniu musimy zwrócić uwagę na fakt, że szczurki należą do gryzoni, którym siekacze rosną przez całe życie, dlatego potrzebują naturalnych gałęzi do ścierania ząbków.
Toksyczne gałęzie to: morela, osika, brzoza , buk, bukszpan. wiśnia, eukaliptus, jodła
Bezpieczne gałęzie to: morwa, gruszka, orzech laskowy, pigwa, jabłoń, jeżyna, topola

Klatka i jej wyposażenie
Przy domowej hodowli szczurków wykluczamy klatki drewniane, plastikowe oraz terraria i szklane akwaria. Najlepszym rozwiązaniem są klatki z metalowymi prętami ze względu na dobrą cyrkulacje powietrza . Akwaria i plastik tego nie zapewniają. Minimalne wymiary klatki dla dwóch szczurków 40cm x 60cm x 70cm wysokości. Jeżeli jednak posiadamy więcej przestrzeni wybierzmy większą klatkę. Jedną z przyjemniejszych rzeczy to dekorowanie, wystrój klatki dla naszych szczurków. Podstawowe wyposażenie klatki, to: domki, poidełko, ceramiczne miseczki na jedzonko, dodatkowa kuweta oraz podłoże. W Internecie jest masa podłoży i ściółek dla gryzoni , ale czy na pewno wszystkie są odpowiednie? Jeśli chodzi o sianko i trociny – tutaj trzeba zwrócić uwagę na jakość. Trociny mogą uczulać, pylić, podobnie jak siano. Kolejna propozycja to żwirek dla kota – nie jest złym rozwiązaniem samym w sobie , jednak może przyklejać się do kuwety co jest uciążliwe przy sprzątaniu. Według właścicieli szczurków to na największą pochwałę zasługuje żwirek drewniany, pellet. Jest on łatwy w sprzątaniu , pochłania zapachy, nie uczula. Mając szczurki musimy także dbać o porządek w ich klatce. Codziennie powinniśmy opróżniać dodatkową kuwetę i dosypywać nową świeżą ściółkę. Sprzątanie generalne z myciem całej klatki, każdego elementu , praniem hamaków , powinniśmy przeprowadzać nie rzadziej niż raz w tygodniu. Zaniedbywanie tych czynności może przyczynić się do uczuleń i chorób skórnych naszych zwierzaków. Dodatkowym wyposażeniem klatki są także hamaki, liny, rury pcv, rolki po papierze toaletowym a także ogrom zabawek dostępnych na rynku.
Na co jeszcze zwrócić uwagę ? Pręty klatki nie powinny być pomalowane, szczurki lubią sobie piłować na nich ząbki, kuweta powinna być odpinana lub wysuwana, co ułatwi nam sprzątanie klatka nie może posiadać ostrych części piętra klatki powinny być plastikowe lub drewniane , a nie z prętów ponieważ szczurek łatwo może uszkodzić lub nawet złamać łapkę . Klatka powinna być przestronna z większą ilością gadżetów i wydzielonym miejscem na dodatkową kuwetę

Wybieg naszej klatki
Do naszych obowiązków należy zadbać o wybieg dla naszych szczurków. Zanim tego dokonamy powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu i wydzieleniu miejsca na zabawę. Kable przede wszystkim należy osłonić. W sklepach budowlanych kupimy specjalne osłony, jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa i życia naszych pupili . Wydzielmy miejsce , w którym szczurki mogą biegać swobodnie i bezpiecznie. Nie zostawiajmy ich bez opieki. Nigdy! Czasami bywa, że nasz szczurek się nudzi, mimo wybiegów, towarzystwa , dopada go monotonia codzienności. Ten sam wybieg , te same zapachy, miejsca. Co wtedy możemy zrobić bez nakładu finansowego?
Karton – a raczej domek z kartonu , wycinając w nim otwory i chowając smaczki, szczur będzie szczęśliwy kiedy znajdzie swoje ulubione przysmaki w jakimś nowym fajnym miejscu . Możemy zostawić go na wybiegu i rozbudowywać w coś fajnego, samemu mając przy tym frajdę.
Kule ze smakołykami – takie kule łatwo kupić, lub zrobić samemu . Wystarczy rolka po papierze toaletowym , którą wypychamy ulubionymi smaczkami.
Mata węchowa – podobnie jak w przypadku kul, rynek oferuje nam bogaty wybór mat węchowych. Jeśli jednak, nie chcemy wydawać pieniędzy możemy spróbować zrobić to sami. Potrzebne przybory: wycieraczka gumowa dziurkowana i polar. Polar tniemy w paseczki i przeplatamy przez wycieraczkę. Na pewno sobie poradzicie!
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj