Przeprowadzka z pupilem

Zmiana miejsca zamieszkania może być dla zwierzaka olbrzymim stresem. Ważne jest zachowanie rutyny występującej do tej pory. W miarę możliwości ta sama pora spacerów i podawania posiłków.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min


Mogą pojawić się problemy behawioralne które do tej pory nie występowała albo nasilić takie które mieliśmy już pod kontrolą. Najważniejsze jest konsekwentne postępowanie tak jak do tej pory, pokazanie zwierzakowi, że poza miejscem w którym przebywamy nasze zachowanie i przyzwyczajenia się nie zmieniły pomoże odzyskać równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jakieś problemy z zachowaniem się pojawia nie denerwujemy się na zwierzaka, starajmy się zrozumieć, że to dla niego ogromny stres i może sobie nie radzić z emocjami. Jeśli zachowanie nie unormuje się lub problemy będą nasilać warto zasięgnąć porady behawiorysty jak jeszcze lepiej pomoc zwierzęciu odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Pozwólmy zwierzakowi poznać nowe miejsce w swoim tempie. Jeśli jest taka możliwość pojedźmy do nowego miejsca zamieszkania przed przeprowadzka, tak żeby kot czy pies mogły się oswoić z miejscem. W przypadku psów możemy także wybrać się na kilka spacerów w okolicy nowego domu. Zwłaszcza koty mogą na początku przebywania w nowym miejscu ukrywać się, wychodzić niechętnie i na przykład tylko nocami. Jeśli tak się zdarzy nie wyciągajmy kota z jego kryjówki na siłę, pozwólmy mu stopniowo przyzwyczaić się do nowego domu, sytuacja powinna unormować się, w zależności od kota, po kliku tygodniach – miesiącach. Jeśli takie zachowanie będzie się przedłużało warto poszukać behawiorysty który pomoże w ułożeniu szczegółowego planu mającego pomóc zwierzęciu w zmniejszeniu stresu i oswojeniu się z nowym miejscem. Jeśli mamy taką możliwość przenieśmy zwierzaka do już gotowego mieszkania. Obecność psa czy kota w trakcie przenoszenia mebli, malowania czy układania podłogi może wprowadzić niepotrzebną nerwowość a także stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla psa jak i dla nas.

Jeśli nie jesteśmy w stanie tak zaplanować przeprowadzki postarajmy się chociaż na zapewnienie cichego i spokojnego miejsca możliwie odizolowanego od prac remontowych.

W miarę możliwości nie zmieniajmy wszystkiego od razu. Bardzo dobrze jeśli w nowym miejscu zwierzę ma swoje posłanie czy kocyk, te same co wcześniej miski, w przypadku kotów fajnie jeśli pozostaje z nim ta sama kuweta że żwirkiem do którego kociak jest już przyzwyczajony. Znane już elementy wystroju i zapachu pomagają oswoić się z nową sytuacją. Starajmy się również nie wprowadzać innych zmian w życie zwierzęcia. Czas przeprowadzki to nie jest dobry moment na wprowadzania nowej karmy czy nowego żwirku. Kąpiel czy zabiegi pielęgnacyjne też lepiej zaplanować na moment kiedy zwierzę oswoi się już z nową sytuacją.

Pomocne mogą być analogi zwierzęcych feromonów które pomagają delikatnie się zrelaksować i wyciszyć, warto je wprowadzić na kilka tygodni przed przeprowadzką.  Wprowadzone zbyt późno mogą nie spełnić swojego zadania. W przypadku psa silnie wrażliwego, podatnego na stres możemy rozważyć również używanie kamizelki przeciwlękowej. Kamizelka w określony sposób uciska i obejmuje ciało zmniejszając lęk i niepewność. Jeśli mamy więcej czasu warto również zainteresować się masażami relaksacyjnymi które sprawdzają się zarówno w stosunku do psów jak i kotów.

W przypadku silnego stresu doraźnie mogą pomóc leki bądź suplementy uspokajające – podanie takich środków zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem weterynarii. W trakcie całej przeprowadzki nie zapominajmy, że dla zwierzęcia jest to zupełnie niezrozumiałą sytuacja i starajmy się być wyrozumiali i nie rozładowujmy frustracji na  naszym zwierzęciu

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz