Rasy psów: Dalmatyńczyk

W naszym cyklu przedstawiany kolejną rasę psów jaką jest Dalmatyńczyk. Poznajemy lepiej tego żywego i energicznego psa.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Wysokość suczki: 56–58 cm

Waga 16–24 kg

Wysokość samca 58–61 cm

Waga 15–32 kg

Cena: 1500-3500zł

Długość życia: 10-13 lat

Umaszczenie: Ciemnobrązowy z białym, Czarno-biały

Cechy: Inteligentny, Radosny, Przyjazny, Energiczny, Towarzyski, Wrażliwy, Aktywny

CHARAKTER

Ten charakterystyczny w cętki pies ceni sobie przede wszystkim relacje z opiekunem. Na równi miłości do człowieka stawia również aktywność fizyczną. Dalmatyńczyka można opisać jako energicznego, skocznego, przyjaznego i wesołego psa. Chociaż ich usposobienie można opisać jako spokojne i nie wyrażające agresji, to jednak aby tak było potrzebują się wybiegać i wyszaleć.

Nie jest to pies kanapowy. Dalmatyńczyk dobrze będzie czuł się podczas biegania z właścicielem albo wspólnego pływania. Psy te potrzebują także wyzwań umysłowych. Dobrze jest ćwiczyć z nimi zabawy węchowe lub aportowanie. Dalmatyńczyki to doskonałe psy towarzyszące w domu i w codziennych aktywnościach fizycznych.

PIELĘGNACJA

Dalmatyńczyki nie potrzebują wymagającej pielęgnacji. Mają krótką sierść. Linieją zwykle dwa razy do roku. Nieczesany osobnik może jednak gubić sierść cały rok, dlatego szczotkowanie jest bardzo ważne. Wadą sierści, którą gubi dalmatyńczyk jest jej twardość. Trudno ją usunąć.

CHOROBY

Psy tej rasy uchodzą za zdrowe okazy. Mogą jednak, ze względu na swoje białe umaszczenie chorować na wrodzoną głuchotę. Miewają także problemy z układem moczowym. Częściej, niż u innych psów zdarza im się chorować na nerki. Mimo tych problemów, oprócz regularnych wizyt kontrolnych, dalmatyńczyki nie powinny być częstym gościem gabinetów weterynaryjnych.

Wybrane dla Ciebie

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz