
Rasy psów: Dalmatyńczyk
Czas czytania: 2 min
Wysokość suczki: 56–58 cm
Waga 16–24 kg
Wysokość samca 58–61 cm
Waga 15–32 kg
Cena: 1500-3500zł
Długość życia: 10-13 lat
Umaszczenie: Ciemnobrązowy z białym, Czarno-biały
Cechy: Inteligentny, Radosny, Przyjazny, Energiczny, Towarzyski, Wrażliwy, Aktywny
CHARAKTER
Ten charakterystyczny w cętki pies ceni sobie przede wszystkim relacje z opiekunem. Na równi miłości do człowieka stawia również aktywność fizyczną. Dalmatyńczyka można opisać jako energicznego, skocznego, przyjaznego i wesołego psa. Chociaż ich usposobienie można opisać jako spokojne i nie wyrażające agresji, to jednak aby tak było potrzebują się wybiegać i wyszaleć.
Nie jest to pies kanapowy. Dalmatyńczyk dobrze będzie czuł się podczas biegania z właścicielem albo wspólnego pływania. Psy te potrzebują także wyzwań umysłowych. Dobrze jest ćwiczyć z nimi zabawy węchowe lub aportowanie. Dalmatyńczyki to doskonałe psy towarzyszące w domu i w codziennych aktywnościach fizycznych.


PIELĘGNACJA
Dalmatyńczyki nie potrzebują wymagającej pielęgnacji. Mają krótką sierść. Linieją zwykle dwa razy do roku. Nieczesany osobnik może jednak gubić sierść cały rok, dlatego szczotkowanie jest bardzo ważne. Wadą sierści, którą gubi dalmatyńczyk jest jej twardość. Trudno ją usunąć.
CHOROBY
Psy tej rasy uchodzą za zdrowe okazy. Mogą jednak, ze względu na swoje białe umaszczenie chorować na wrodzoną głuchotę. Miewają także problemy z układem moczowym. Częściej, niż u innych psów zdarza im się chorować na nerki. Mimo tych problemów, oprócz regularnych wizyt kontrolnych, dalmatyńczyki nie powinny być częstym gościem gabinetów weterynaryjnych.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj