Rasy psów: Dog niemiecki

Majestatyczny olbrzym. Duży, dostojny, trochę melancholijny i flegmatyczny. W Wielkiej Brytanii nazywany Wielki Duńczykiem ( ang. great dane). Jego wielkim miłośnikiem był podobno sam kanclerz von Bismarck. Jakie są dogi niemieckie na co dzień? Postaram się przybliżyć sylwetkę tej rasy.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Dzisiejsze dogi są potomkami psów myśliwskich wykorzystywanych do polowań na dużą zwierzynę taką jak dziki czy jelenie. Później zaczęły zyskiwać uznanie jako psy towarzyszące. Początkowo głównie wśród arystokracji, później również bardziej powszechnie. Dog niemiecki występuje w pięciu wariantach kolorystycznych: arlekin (czyli biały w czarne nieregularne, poszarpane łaty), czarny z dopuszczalnymi białymi znaczeniami (w tym tak zwane dogi „płaszczowe” bądź „płytowe” czyli białe z dużymi czarnymi łatami przypominającymi płaszcz), błękitny, żółty i pręgowany. Dwa ostatnie łączy obecność czarnej maski czyli ciemnego naloty na pysku który może sięgać uszu. Zdarza się również umaszczenie merle (marmurkowe, szaro błękitne z ciemniejszymi, nieregularnymi łatami) jest jednak umaszczeniem nie wystawowym i niepożądanym w hodowli.  Na wystawach umaszczenia grupuje się w trzech kategoriach. Ocenia się wspólnie dogi czarne i arlekiny, osobno żółte i pręgowane,a  niebieskie stanowią odrębną kategorię. Podobnie wygląda sprawa hodowli, można krzyżować ze sobą osobniki zgodnie z wystawowymi kategoriami.

Dogi niemieckie charakteryzują się krótką zwartą sierścią z delikatnym, prawie nieobecnym podszerstkiem. Dlatego też w zimniejsze dni warto, zwłaszcza starsze, mniej aktywne psy, ubierać w derki lub podobne nakrycia i ograniczać długość spacerów. Na co dzień sierść nie sprawia problemów w pielęgnacji. Kąpiele są niezbędne w zasadzie tylko w sytuacjach kiedy pies wybrudzi się czymś czego nie będziemy w stanie usunąć szczotką. Nadmierne linienie pojawia się okresowo w czasie wymiany włosa. Wystarczy wówczas przeczesywanie szczotką lub rękawicą do pielęgnacji. Więcej uwagi należy zwrócić na uszy. Jak u każdej rasy z wiszącymi uszami, może pojawić się nadmierna ilość wydzieliny którą należy regularnie usuwać.

Dogi charakteryzują się spokojnym charakterem. Wobec obcych osób bywają nieufne i powściągliwe w kontakcie. Osobniki agresywne i nadmiernie lękliwe nie powinny być wykorzystywane w dalszej hodowli. Na co dzień dogi są raczej umiarkowanie aktywne. Wybierając rodzaj aktywności dla doga warto pomyśleć o zabawkach węchowych czy edukacyjnych. Tego typu aktywność wymaga od psa zaangażowania i wysiłku umysłowego nie wymagając jednocześnie dużego wysiłku fizycznego.

Budowa głowy i układ fafli sprawiają, że dogi bardzo się ślinią. Musimy więc przywyknąć do faktu, że nasze ubrania, meble i ściany będą przyozdabiane rozbryzgami śliny. Ze względu na ich rozmiary trzeba kontrolować ich zabawy z mniejszymi zwierzętami i dziećmi. Zupełnie niechcący i nieświadomie mogą im zrobić krzywdę przewracając lub przydeptując. Podobną uwagę musimy przywiązywać do przedmiotów pozostawianych na wysokości dostępnej dla psa. Nawet jeśli nie zainteresuje się nimi bezpośrednio to może je zrzucić ogonem bądź głową.

Największą wadą dogów jest to że w porównaniu do innych raz żyją  bardzo krótko.  W przypadku tej rasy zdarza się, ze już psa w wieku 5-6 lat traktuje się jak seniora. Jak każda rasa olbrzymia z głęboką klatką piersiową są narażone na skręt żołądka. Nagłe powiększenie brzucha, nadmierne zianie, gorączka, odruch wymiotny bez pojawienia się wymiotów, a czasem problemy z poruszaniem się powinny nas zaalarmować. Tylko szybka interwencja lekarska może uratować życie psa. Inne dolegliwości które mogą dotykać dogów to, jak w przypadku większości dużych ras, problemy z kręgosłupem i stawami, a także, zwłaszcza w niektórych liniach hodowlanych nowotwory kości.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz