Rasy psów: Labradoodle

Labradoodle to hybrydowa, młoda rasa, która powstała w 1989 roku dzięki krzyżówce labradora i pudla. Szczególnie znana w rodzimej Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Ostatnio spotykana także w Europie. Budzi nie tylko ciekawość ale wiele kontrowersji. Brak jednego wzorca w tej rasie sprawia, że możliwe są najróżniejsze i liczne rodzaje umaszczenia labradoodla
AUTOR: Pets World

Czas czytania: 2 min

Wysokość suczki i samca:

– miniaturka:

-wzrost 30-40 cm

-waga 7-10 kg

– średnia

-wzrost 40-50 cm

-waga 13-20 kg

– duża

-wzrost 50-66 cm

-waga 20-45 kg

Cena: 6000-12000zł

Długość życia: 10-14 lat

Umaszczenie: od kremowobiałego po czarne

Cechy: Inteligentny, Radosny, Przyjazny, Energiczny, Towarzyski, Wrażliwy, Aktywny

Charakter

Ten charakterystyczny pies wygląda przyjaźnie i taki właśnie jest. Jednak zdarzają się osobniki o nieco ostrzejszym temperamencie. Jest to w końcu mieszanka dwóch psów myśliwskich. Labradoodle potrzebuje dużo ruchu. Nie wykazuje agresji w stosunku do dzieci (o ile przeszedł odpowiednią socjalizację). Psy tej rasy są uważane za inteligentne. Wykazują duży potencjał jeśli chodzi o naukę sztuczek i komend. Labradoodle ma radosne nastawienie. Należy uważać na dietę tej rasy. Labradoodle potrafią jeść szybko i zbyt duże porcje.

Choroby

Ze względu na to, że jest to hybryda, rasa ta może okazać się bogata w liczne choroby. Szczególnie w Europie zauważa się taką tendencję. Spowodowane jest to nieodpowiednim łączeniem. W rodzimej Australii krzyżowane są ze sobą tylko osobniki czystych labradorów i pudli. W Europie hodowcy nie zawsze kierują się taką zasadą. Psy tej rasy często chorują na choroby oczu, tarczycy, dysplazje stanów biodrowych i łokciowych a także dolegliwości skórne.

Pielęgnacja sierści

Sierść tej rasy jest różnorodna, jednak zawsze wymaga regularnej, złożonej pielęgnacji. Szata okrywowa labradoodla jest bujna, dlatego musi być porządnie szczotkowana przynajmniej raz na dwa dni. Zapobiegnie to kołtunieniu się sierści. Pudel jest rasą nieliniejącą, natomiast labrador już tak. Szczególnie należy zwracać uwagę na regularne przycinanie sierści przy uszach i oczach. Kąpiel powinna odbywać się tylko przy użyciu delikatnych produktów. 

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz