Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?
AUTOR: Anna Siennicka

Krótka historia

Uważa się, ze mopsy został wyhodowane na dworze Cesarza Chin. Był uważane za nieodłączny atrybut władzy cesarskiej. Jako prezenty od władcy dla innych domów królewskich zaczęły trafiać do innych krajów. Ze względu na niewielki rozmiar i niezbyt dużą aktywność na ich posiadanie decyduje się coraz więcej osób. Mopsy są wesołymi, bardzo kontaktowymi psami. Lubią przebywać z człowiekiem i towarzyszyć mu w codziennych czynnościach. Potrafią być niecierpliwe i uparte kiedy bardzo czegoś chcą. Powszechnie uchodzą za psy ciężkie w szkoleniu ale kiedy przyłożymy się do pracy i będziemy cierpliwi możemy je nauczyć wielu rzeczy.

Na co dzień mopsy są psami o raczej umiarkowanym temperamencie. Ze względu na usposobienie i budowę anatomiczną są raczej mało aktywne, potrafią szybciej się męczyć zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Dobrze jest wtedy zredukować spacery do niezbędnego minimum, nie narażać psa na długie przebywanie na słońcu i zapewnić mu chłodne miejsce w domu.

Charakterystyka rasy

Posiadają krótką dwuwarstwową szatę w kolorze czarnym lub beżowym z czarną maską. Na co dzień sierść nie wymaga dużych nakładów pracy ale dość obfity podszerstek sprawia, że w okresach zwiększonego linienia na wiosnę i w okresie jesiennym będzie wypadało go dość sporo. Do wyczesywania go sprawdzi się rękawica albo gumowe zgrzebło. Kąpieli wymagają zazwyczaj wtedy kiedy sierść ulegnie mocnemu zabrudzeniu. Przy pielęgnacji mopsa szczególną uwagę należy zwrócić na fałdy w okolicach nosa. Należy je często i dokładnie przemywać, tak żeby nie dopuścić do powstawania stanów zapalnych a w ich rezultacie zakażeń grzybiczych albo bakteryjnych tych rejonów ciała. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą nierównomiernie ścierać swoje pazurki dlatego regularnie należy sprawdzać ich stan. Warto również zwracać uwagę na uszy, są nieduże ale jak u większości raz zwisłouchych środowisko które w nich powstaje sprzyja rozwojowi mikroorganizmów takich jak chociażby grzyby. Przy niewielkich zabrudzeniach można je przecierać gazikiem zwilżonym wodą albo zaopatrzyć się w specjalny płyn do higieny uszu.

Choroby

Ile jest prawdy w legendach o mopsich problemach ze zdrowiem? Niestety całkiem dużo. Decydując się na psa tej rasy musimy brać pod uwagę, że prawdopodobnie będziemy częstym gościem gabinetu weterynaryjnego. Biorąc pod uwagę ich anatomię i fizjologie są rasą obciążoną wieloma chorobami. Mocno skrócona kufa skutkuje problemami z oddychaniem (tzw. BAS – syndrom brachycefaliczny) przy których może być konieczna interwencja chirurgiczna np. korekcja zwężonych nozdrzy albo skrócenie przerośniętego podniebienia miękkiego. W związku z chronicznym niedotlenieniem często pojawiają się też choroby serca.  Ze względu na budowę głowy i osadzenie w niej oczu istnieje ryzyko wypadnięcia gałki ocznej, zwłaszcza przy dużym i nagłym wzroście ciśnienia. Takie osadzenie oczu może również sprawiać problem z całkowitym zamykaniem powiek dlatego trzeba kontrolować czy oko jest odpowiednio nawilżone i czy nie rozwija się jakiś stan zapalny.

Zastanawiając się nad kupnem psa tej rasy musimy poszukać naprawdę dobrej hodowli, która rozważnie dobiera pary do rozrodu. Warto dokładnie dowiedzieć się jakimi problemami zdrowotnymi obciążeni są rodzice i przodkowie miotu z którego planujemy mieć szczeniaka. Jak w przypadku każdej rasy należy zwrócić uwagę w jaki sposób hodowca przeprowadza wczesne etapy socjalizacji szczeniąt.

Wybane dla Ciebie

Jak zadbać o psa w ciepłe dni?

Nadchodzi lato, a więc co za tym idzie, ciepłe dni są już coraz bliżej! Pomimo że większość z nas uwielbia wylegiwać się w promieniach słońca, to niekoniecznie jest to tak samo przyjemne dla naszych czworonogów. Ze względu na swoje umaszczenie, często przeżywają one ten okres dość intensywnie i to właśnie my jesteśmy w stanie im pomóc i sprawić, by upały nie były dla nich totalnym koszmarem. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy!

czytaj

Jak zająć się kotem po sterylizacji?

Wiele osób świadomych bezdomności zwierząt oraz chorób, które mogą dopaść niekastrowane koty decyduje się na zabieg. Jednak nie każdy wie, że u kocicy taki zabieg, to bardzo poważna operacja i tak samo poważnie należy podejść do opieki nad zwierzęciem po wybudzeniu i zabraniu go do domu.

czytaj

Żółw wodno-lądowy – co musimy wiedzieć przed zakupem?

Na wstępie warto sobie uzmysłowić, że „żółw wodno-lądowy” to, mniej lub bardziej trafne, określenie trybu życia a nie nazwa gatunku. Niestety, wiele sklepów i sprzedawców internetowych oferuje gady pod tą właśnie nazwą. Fora internetowe i grupy zrzeszające miłośników żółwi w mediach społecznościowych pełne są próśb o identyfikację zakupionego właśnie zwierzaka. Często świeżo upieczeni właściciele są zszokowani, że ich pupil urośnie do np. 40 centymetrów podczas gdy sprzedawca deklarował maksymalnie jedną czwartą tej wielkości. Jeśli zatem chcemy uniknąć tego typu niespodzianek warto przed zakupem poświęcić trochę czasu na właściwe przygotowanie. Od czego zacząć?

czytaj

Jak usunąć plamy z moczu?

Wszyscy kochamy zwierzęta. Pozwalamy spać im w naszych łóżkach, zabieramy je na wakacje, towarzyszą nam w pracy, często urywamy się z pracy, żeby pojechać do weterynarza. Jednym słowem – układamy nasze życie tak, aby zapewnić najlepszy komfort naszym czworonogom. Czasami jednak borykamy się z problemem. Żółte plamy moczu, to utrapienie wielu opiekunów zwierząt towarzyszących

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz