Rodzaje zabawek dla psów

Co łączy wszystkie psy, niezależnie od rasy i wieku? Oczywiście chęć zabawy! Zabawa jest bardzo ważna w rozwoju psa. Pozwala udoskonalać jego umiejętności, rozwija umysł i pogłębia więź między właścicielem, a czworonogiem. Aktualnie rynek zoologiczny oferuje właścicielom psów ogromny wybór zabawek. Jak więc wybrać te ciekawe i stymulujące intelekt naszego czworonożnego przyjaciela? Oto kilka pomysłów.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 5 min

Zabawki do gryzienia

Każdy właściciel psa wie, że pies musi gryźć. Może tak właśnie uległy zniszczeniu Twoje ulubione buty. Gryzienie jest jednak procesem naturalnym i potrzebnym dla zdrowia psychicznego psa. Przeżuwanie jedzenie nie zaspokoi instynktownej potrzeby gryzienia. Decydując się właśnie na gryzaki, musimy zwrócić uwagę na ich jakość. Zabawka musi być solidna i odpowiednio duża dla konkretnej rasy. Zapobiegniemy tym możliwość pogryzienia zabawki i połknięcia przez psa małych elementów. Zabawki te nie mogą być jednak zbyt twarde, aby nie uszkodziły zębów Twojego psa. Oprócz gumowych piłek, beczek i innych przedmiotów ciekawym rozwiązaniem są także gryzaki naturalne w formie suszonego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Na rynku dostępne są także specjalne gryzaki dentystyczne, które zmniejszają ryzyko odkładania się kamienia nazębnego na powierzchni zębów o 80%. Pamiętaj aby zawsze mieć oko na psa podczas takiej zabawy!

Sznury do przeciągania

To doskonała opcja dla psów, które muszą gdzieś ulokować swoje emocje. Sznury pozwalają na zabawę z opiekunem, innym psem bądź w pojedynkę.  Ważne jest aby wybrać sznur pasujący rozmiarem do wielkości pyska naszego pupila. Na rynku odnajdziemy wiele różnych wzorów i rozmiarów. Ciekawym rozwiązaniem są  sznury z rączką, która ułatwia opiekunowi trzymanie jednej strony zabawki. Używając ich należy pamiętać, aby nie wzbudzać u psa agresji. Nie należy szarpać z całych sił i wykonywać szybkich ruchów. Zabawę z psem należy kończyć komendą „puść”, której odpowiednie wykonanie powinno być zwieńczone smakołykiem.

Frisbee

Na świeżym powietrzu z pewnością sprawdzi się zabawa z frisbee. Jednak należy pamiętać, że nie jest to odpowiedni gadżet dla każdego psa. Starsze lub chore na stawy osobniki muszą unikać wysokich skoków. Zabawa z frisbee jest wymagająca, zarówno dla psa jak i właściciela. Na pewno będzie potrzeba trochę czasu i cierpliwości, aby nauczyć psa chwytać lecący talerz.

Gry edukacyjne

Na rynku dostępna jest cała masa zabawek edukacyjnych dla psa, jak łamigłówki czy maty węchowe. Gry te mają na celu stymulować umysł psa ale także zapobiegać nudzie. Większość działa na zasadzie: „znajdź i zjedz”. Pies zostawiony sam sobie w domu powinien mieć się czym zająć. Takie zabawki są do tego idealne. Do zabawek edukacyjnych zaliczają się także piłki wypełnione smakołykami. Zarówno takie rozwiązanie jak i maty węchowe powodują, że aby sięgnąć po pyszny smakołyk trzeba się trochę napracować. Ciekawym rozwiązaniem są trudniejsze gry, polegające na przesuwaniu dysków, bądź wciśnięciu odpowiednich przycisków, pod którymi kryją się smaczki.

Zabawki wodne

Ciekawym rozwiązaniem są zabawki wodne. Jeśli Twój pies uwielbia wodę, można zainwestować w odpowiednie do takiej zabawy gadżety. Na rynku znajduję się wiele zabawek pływających, które na pewno zapewnią Twojemu pupilowi godziny świetnej zabawy. Pies, który nie tylko musi przynieść zabawkę ale także ją wyłowić z pewnością będzie zachwycony. Dobrym pomysłem jest także kupno zabawek chłodzących, które mogą być napełnione wodą, która przecieka podczas gryzienia.

Przytulanki

Wiele psów, zwłaszcza w młodym wieku lubi nosić ze sobą, a nawet spać z ulubioną zabawką. Są to często maskotki albo kocyki. Ważne jest aby wybrać takie z trwałych materiałów, które można wyprać. Pluszak dla naszego psa może stać się najlepszym przyjacielem. Na rynku istnieje wiele rożnych modeli zabawek, które czasami trudno odróżnić od maskotek przeznaczonych dla dzieci. Nie patrzmy jednak tylko na wizualny wygląd zabawki, której pewnie nasz pies nie doceni, zadbajmy przede wszystkim o jego bezpieczeństwo.

Wybrane dla Ciebie

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz