
Ryby ozdobne? Nie tylko!
Czas czytania: 2 min

Czy wiedziałeś, że …
Ryby ozdobne utrzymują w akwarium czystość? To prawda. Prawdziwą frajdą dla każdego właściciela akwarium jest czysta szyba i nieskazitelne podłoże. Brak glonów i uciążliwego nalotu. Pomóc w utrzymaniu takiego stanu rzeczy mogą niektóre gatunki ryb, które wręcz uwielbiają zjadać glony. Do tego rodzaju pomocnych mieszkańców naszego akwarium należą różne pancerne sumy z rodziny Suckermouth. Są one doskonałymi rybami do czyszczenia. Sum whiptail zjada nie tylko glony ale także zeskrobuje je z szyb akwarium, co powoduje, że stają się one czystsze. Sumy nie tylko oczyszczają środowisko wokół siebie ale także zeskrobują glony z liści, łodyg i korzeni. Kolejnym popularnym gatunkiem jest Grubowarg syjamski, którego wielkość wynosi jedynie 2-3cm. Niech nie zwiedzie Was jego mały rozmiar, bo jest prawdziwym wszystkożercą. Dzięki smukłemu ciału może dostać się do najciaśniejszego kąta, aby zjeść glony.

Ryby z rodziny Paradontidae
Parodontidae to rodzina ryb słodkowodnych z rzędu Characiformes. Parodontidae są szczególnie zajętymi zjadaczami glonów. Jedzą nawet włókna glonów dryfujące w nurcie. Aby to zrobić, zbliżają się do główki rośliny i ściągają włókna pojedynczo. Ten opancerzony sum niestrudzenie czyści akwarium. Ryby z rodziny Parodontidae szukają pokarmu przede wszystkim na niskim podłożu.
Chociaż glony jedzące ryby i zbrojne sumy czyszczą zbiornik akwariowy, nie zastępuje to dokładnego czyszczenia gruntu. Aby to zrobić należy regularnie wymieniać około 20% wody raz w tygodniu. Pomóc w utrzymaniu czystego akwarium mogą też zapewnić filtry i pompy.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj