Słów kilka o pracy z fokami

Praca z fokami jest bardzo interesująca, momentami wymagająca ale daje dużo satysfakcji. O wolontariacie dla naszej Redakcji Pets World opowie Karolina Pryłowska.
AUTOR: Karolina Pryłowska

Czas czytania: 3 min

Skończyła Pani właśnie wolontariat w ośrodku rehabilitacji fok Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Może Pani odpowiedzieć na czym polegała Pani praca?

Tak – odbyłam wolontariat w Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu na turnusie rehabilitacyjnym. Praca w fokarium była podzielona na zmiany i każdego dnia system jest taki sam. Zaczynając od rozmrażania ryb, przygotowywaniu posiłków dla fok, asystowaniu przy opiece nad nimi po utrzymywanie porządku na terenie fokarium, czyli na basenie hodowlanym jak i rehabilitacyjnym.

Czy trzeba ukończyć jakiś konkretny kierunek, aby móc pracować z fokami?

Praca wolontariusza nie wymaga zawodowego wykształcenia w tym kierunku. Wystarczą chęci i pozytywne nastawienie. Żeby pracować w Stacji Morskiej nie trzeba być oceanografem lub weterynarzem, można być po dowolnym kierunku przyrodniczym.

Co Panią najbardziej zaskoczyło w pracy z fokami?

Jadąc na wolontariat nie miałam żadnej większej wiedzy ani oczekiwań. Zaskoczyło mnie to jakie wydają dźwięki, coś pomiędzy płaczącymi dziećmi a marcującymi się kotami. Zaskoczyło mnie również to, że na lądzie są niezdarne a w wodzie radzą sobie doskonale.


Ile trwał wolontariat?

Mój trwał 17 dni. Z reguły wolontariat trwa najkrócej 2 tygodnie, ale można być dłużej – nie zależy to tylko i wyłącznie od wolontariusza.

Czy po tym czasie zwierzęta Panią rozpoznawały, okazywały jakieś emocje?

Niestety nie, foki nie rozpoznawały mnie ani innych wolontariuszy. Należy pamiętać, że to dzikie stworzenia i takie muszą pozostać. Foki docelowo mają trafić na wolność, czyli do swojego naturalnego środowiska. Dlatego kontakt z człowiekiem musi być ograniczony do minimum. Również przy karmieniu, podaje się ryby tak aby nie kojarzyły człowieka z pokarmem.

Jak wygląda karmienie fok?

Foki żywią się śledziami. Foki karmione mogą być nawet 5 razy dziennie, jeśli tego wymaga ich stan. Trzy razy były karmione podczas okresu końcowego rehabilitacji, czego byłam świadkiem. Posiłki są przygotowywane wedle listy, którą opracowuje opiekun zwierzęcia. Każda foka dostaje ilości odmierzone wcześniej na wadze. Zależy to od stanu zdrowia, apetytu, przybierania na wadze i określenia samopoczucia zwierzęcia.

Ile średnio zjada taka foka dziennie?

To kwestia foki. Jedna może w ciągu dnia zjeść 12 kg a druga 6. To ustalają opiekunowie.

Na filmach można zauważyć, że foki to wesołe stworzenia, czy była Pani świadkiem ich zabawy?

Foki to bardzo interesujące zwierzęta. Niekiedy ich zachowanie może śmieszyć i bawić. Nie zauważyłam jednak zabawy między osobnikami. Czasami dochodzi między nimi do starć.

Wybrane dla Ciebie

Przyjazne miejsca – Bacówka Radawa & SPA****

„Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi” – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.

czytaj

„Myślenie o niewidomych kotach jest obarczone wieloma stereotypami”. Rozmowa z Joanną Piotrowską, prezeską Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”

„Na co dzień nie myśli się o niewidomych kotach. A nawet jeśli, to jest to obarczone potworną liczbą stereotypów. Każda taka rozmowa jak nasza, jest okazją do zmiany nastawiania do „ślepaczków” – mówi Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”, laureatka plebiscytu „Kociarz Roku”.

czytaj

Szczęście na 3 łapkach

Dziś pragniemy przedstawić Państwu niezwykłą historię Chrupka, niepełnosprawnego psa na trzech łapakach. Historia Chrupka przypomina nam, że w życiu nie chodzi o to, ile masz łap, ale o to, ile masz do zaoferowania swojemu właścicielowi i światu. W rozmowie z jego opiekunem poznamy historię Chrupka, jego codzienne wyzwania i sukcesy, a także to, jak jego obecność wpłynęła na życie jego rodziny i otoczenia. Zapraszamy do przeczytania wywiadu o miłości, determinacji i wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

czytaj

„Dzięki nim dom tętni życiem” – wesoła ferajna Joanny Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz, z wykształcenia prawniczka. Ceniona projektantka mody kobiecej, która zdobyła popularność dzięki swoim unikalnym i luksusowym kolekcjom. Jej marka – La Mania jest jedną z najbardziej znanych polskich marek modowych na rynku międzynarodowym. Oferuje kolekcje, które cechują się wyrafinowanym stylem, doskonałym krojem, wysokiej jakości materiałami oraz dbałością o detale. Była jurorka polskiej edycji programu Project Runway.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz