Słów kilka o pracy z fokami

Praca z fokami jest bardzo interesująca, momentami wymagająca ale daje dużo satysfakcji. O wolontariacie dla naszej Redakcji Pets World opowie Karolina Pryłowska.
AUTOR: Karolina Pryłowska

Skończyła Pani właśnie wolontariat w ośrodku rehabilitacji fok Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Może Pani odpowiedzieć na czym polegała Pani praca?

Tak – odbyłam wolontariat w Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu na turnusie rehabilitacyjnym. Praca w fokarium była podzielona na zmiany i każdego dnia system jest taki sam. Zaczynając od rozmrażania ryb, przygotowywaniu posiłków dla fok, asystowaniu przy opiece nad nimi po utrzymywanie porządku na terenie fokarium, czyli na basenie hodowlanym jak i rehabilitacyjnym.

Czy trzeba ukończyć jakiś konkretny kierunek, aby móc pracować z fokami?

Praca wolontariusza nie wymaga zawodowego wykształcenia w tym kierunku. Wystarczą chęci i pozytywne nastawienie. Żeby pracować w Stacji Morskiej nie trzeba być oceanografem lub weterynarzem, można być po dowolnym kierunku przyrodniczym.

Co Panią najbardziej zaskoczyło w pracy z fokami?

Jadąc na wolontariat nie miałam żadnej większej wiedzy ani oczekiwań. Zaskoczyło mnie to jakie wydają dźwięki, coś pomiędzy płaczącymi dziećmi a marcującymi się kotami. Zaskoczyło mnie również to, że na lądzie są niezdarne a w wodzie radzą sobie doskonale.


Ile trwał wolontariat?

Mój trwał 17 dni. Z reguły wolontariat trwa najkrócej 2 tygodnie, ale można być dłużej – nie zależy to tylko i wyłącznie od wolontariusza.

Czy po tym czasie zwierzęta Panią rozpoznawały, okazywały jakieś emocje?

Niestety nie, foki nie rozpoznawały mnie ani innych wolontariuszy. Należy pamiętać, że to dzikie stworzenia i takie muszą pozostać. Foki docelowo mają trafić na wolność, czyli do swojego naturalnego środowiska. Dlatego kontakt z człowiekiem musi być ograniczony do minimum. Również przy karmieniu, podaje się ryby tak aby nie kojarzyły człowieka z pokarmem.

Jak wygląda karmienie fok?

Foki żywią się śledziami. Foki karmione mogą być nawet 5 razy dziennie, jeśli tego wymaga ich stan. Trzy razy były karmione podczas okresu końcowego rehabilitacji, czego byłam świadkiem. Posiłki są przygotowywane wedle listy, którą opracowuje opiekun zwierzęcia. Każda foka dostaje ilości odmierzone wcześniej na wadze. Zależy to od stanu zdrowia, apetytu, przybierania na wadze i określenia samopoczucia zwierzęcia.

Ile średnio zjada taka foka dziennie?

To kwestia foki. Jedna może w ciągu dnia zjeść 12 kg a druga 6. To ustalają opiekunowie.

Na filmach można zauważyć, że foki to wesołe stworzenia, czy była Pani świadkiem ich zabawy?

Foki to bardzo interesujące zwierzęta. Niekiedy ich zachowanie może śmieszyć i bawić. Nie zauważyłam jednak zabawy między osobnikami. Czasami dochodzi między nimi do starć.

Wybane dla Ciebie

ZWIERZĘCA RODZINA IZABELI ZEISKE

Izabela Zeiske – jedna z najbardziej lubianych bohaterek programu „Gogglebox. Przed telewizorem”, gdzie występuje wspólnie z synem Joachimem. Przepełnia ją miłość do zwierząt. Obecnie właścicielka pięciu psów i kota.

czytaj

„Nie ma świata bez zwierząt – bez nich nie istniejemy” Wywiad z Leszkiem Stankiem

Leszek Stanek – polski aktor, wokalista, muzyk, choreograf, tancerz i reżyser. W parze z Izabelą Miko zajął 3. miejsce w programie Azja Express. Prywatnie miłośnik zwierząt wspierający wiele fundacji i akcji.

czytaj

Jaka jest wasza misja? – wywiad z wolontariuszką Stowarzyszenia Psi Głos

Stowarzyszenie Psi Głos powstało, aby pomagać porzuconym i najbardziej potrzebującym zwierzętom z terenu gminy Kruszwica. Większość wolnego czasu poświęcamy naszym podopiecznym. Robimy wszystko, by czuły się bezpieczne. Pokazujemy im, że mogą jeszcze spotkać w swoim życiu kochającego człowieka. Wkładamy w to ogrom pracy i serca. Do tej pory znalazłyśmy domy dla ponad 300 porzuconych i niechcianych psów, jesteśmy też kocim głosem i walczymy z bezdomnością wśród kotów. Obecnie mamy 30 podopiecznych, 18 psów i 12 kotów- część jest w domach tymczasowych, część na przytulisku, a jeden pies w hotelu z behawiorystą.

czytaj

Od dokarmiania po Fundacje – moja droga pomocy zwierzętom

Fundacja Pets World mimo krótkiego czasu działania, może pochwalić się sukcesami. O inicjatywie jej założenia, planach i aspiracjach opowie Sara Przytulska, redaktor naczelna i prezes Fundacji Pets World.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz