Szkolenie psów, czy warto?

Nowi właściciele psów często zadają sobie pytania czy warto poświęcić czas i pieniądze na szkolenie. Nie jednokrotnie skupiają się tylko na tym, aby nauczyć psa chodzić na smyczy i załatwiać swoje potrzeby na dworze. Czy to na pewno wystarczy?
AUTOR: Redakcja

Szkolenie, czy mój pies tego potrzebuje?

Jeśli Twój pies załatwia się w domu, niszczy przedmioty, ciągnie na smyczy, jest agresywny albo lękliwy w stosunku do innych psów i ludzi to zdecydowanie wymaga od Ciebie pracy. Warto jednak sprawdzić stan zdrowia naszego zwierzaka, ponieważ agresywne zachowanie mogą być objawem choroby, lub odczuwanego przez psa bólu. Jeśli Twój pies niszczy przedmioty bądź uciążliwie wyje, gdy nie ma Ciebie w domu to może mieć problemy z lękiem separacyjnym, ale to osobny temat, o którym warto poczytać.

Poprawa posłuszeństwa = poprawa bezpieczeństwa

Jeśli Twój pies ładnie chodzi na smyczy, nie reaguje nerwowo na inne zwierzęta i ludzi to zdecydowanie sprawia to, że zarówno Ty jak i Twój pies czujecie się bezpiecznie. Znając zachowania swojego czworonożnego przyjaciela możesz przewidzieć jego ruchy w danej sytuacji. Szczególnie przydane okażą się takie komendy jak: siad, waruj, zostaw oraz reakcja na przywołanie psa. W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu psa, np. podczas zainteresowania „przekąskami” napotkanymi na spacerze komenda zostaw okaże się bardzo przydatna.

Zwiększenie aktywności umysłowej psów

Nasz czworonożny przyjaciel potrzebuje do prawidłowego rozwoju odpowiedniej stymulacji umysłowej. Ciekawe stwierdzenia odnośnie aktywności psów możemy odszukać w książce  Stanley’a Coren’a Tajemnice Psiego Umysłu. Autor powołuje się na stwierdzenie, żestałe pobudzanie mózgu i stwarzanie jak najczęściej okazji do rozwiązywania problemów pozwala przynajmniej częściowo opóźnić starzenie się mózgu psa. A przecież każdy właściciel chce, aby jego przyjaciel był jak najdłużej zdrowy.

Budowanie dobrych relacji

Ćwiczenia z psem, często zakończone pysznym smaczkiem sprawią, że więź z naszym psem będzie jeszcze silniejsza. Nie tylko dlatego, że dajemy im coś smacznego, ale dlatego, że poświęcamy im czas i uwagę. Wspólne spędzanie czasu na zabawie i wykonywaniu komend to dobra okazja na wzmocnienie Waszych relacji. 

Jakie kursy można zrobić?

W Internecie znajduje się duży wybór kursów dla psów, najczęściej pojawiają się jednak:

  • Kurs posłuszeństwa
  • Kurs tresury
  • Kursy zawodowe
  • Kursy tematyczne
  • Podstawy agility
  • Podstawy chodzenia na smyczy

A Ty, który kurs wybierzesz?

Wybane dla Ciebie

Feromony u kota – czym są i czy warto je stosować?

Życie naszych kocich przyjaciół toczy się wokół wytwarzanych feromonów. Jest to dla nich bardzo istotne źródło komunikacji. Pomimo że dla nas niewyczuwalne, to są wydzielane z wielu miejsc w ciele kota. Istnieją także dedykowane feromony, które można podawać mruczkom, np. w przypadku problemów behawioralnych. Jednak czy na pewno warto po nie sięgnąć? O tym dziś opowiemy.

czytaj

Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranin wygląda jak żywa maskotka. Nie należy go tak jednak traktować. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem aktywnym i bardzo inteligentnym. W ostatnim czasie stał się popularną rasą wśród polskich celebrytów. Czy przypadnie do gustu i Tobie?

czytaj

Apteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?

Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?

czytaj

Psie potrzeby

Dzisiaj psy to członkowie rodzin, przyjaciele i towarzysze codzienności. Wielu ludzi niestety zapomina o ich naturalnych potrzebach, a część na pewno o nich nie wie. Wiele osób twierdzi, że ich psy mają lepsze życie od niejednego człowieka, ale czy na pewno? Często takie twierdzenia podyktowane są tym, że inwestujemy ogromne sumy w zabawki, kolorowe obroże czy mięciutkie legowiska. Nie ma w tym nic złego o ile określanie takiego zachowania nie przysłania tego, co dla psa najważniejsze. Niezależnie od tego jak bardzo kochamy swoje psy musimy pamiętać, że są zwierzętami i ich potrzeby nieco różnią się od naszych, chociaż w wielu aspektach na pewno będą podobne.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz