Trzymanie psa na łańcuchu, a kwestie prawne

Samo połączenie tych dwóch słów: pies + łańcuch, u wielu osób z powodów moralnych wywołuje dreszcze. Nic w tym dziwnego, bo z psychologicznego punktu widzenia, nie jest to odpowiednia forma na trzymanie swojego czworonogiego przyjaciela. Odkładając jednak wszelkie kwestie moralne - co na to wszystko mówi prawo?
AUTOR: Sara Migaj

Co mówią polskie przepisy?

Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, każdy właściciel swojego psiaka, powinien pamiętać, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zakazuje się trzymania czworonogów na łańcuchu przez dłuższy czas niż 12 godzin. Sugeruje to więc, że całe pół doby każdy zwierzak powinien żyć wolno. Robiąc inaczej, łamiemy polskie prawo i narażamy się na otrzymanie grzywny, a w najgorszym wypadku na odebranie nam praw do opieki nad psem. 

Jednak to nie wszystko, zgodnie z przepisami, psiak trzymany na łańcuchu nie może wykazywać oznak tak zwanego “maltretowania”. Jeśli na jego szyi będą widoczne rany spowodowane np. zbyt ciasną obrożą (powinna ona być elastyczna, absolutnie nie może być metalowa) lub gdy będzie on wychudzony, ponieważ właściciel zapomina o psie na uwięzi albo jeśli będzie on trzymany na łańcuchu także w trakcie silnego mrozu bądź upałów – to wszystko podlega bezwzględnej i natychmiastowej karze. 

Skupiając się na samej kwestii łańcucha – nie może on być krótszy niż 5 metrów oraz jego waga nie powinna przekraczać jednej czwartej masy ciała psa – pamiętajmy, że piesek musi czuć się swobodnie. Wszelkie “więzienia”, które wprowadzają czworonoga w dyskomfort również podlegają karze grzywny. 

Nawiązując do już wcześniej wspomnianych warunków atmosferycznych – każdy psiak na łańcuchu powinien w jego zasięgu posiadać schronienie, które zapewni mu bezpieczeństwo, w przypadku deszczu, wiatru lub innych niepożądanych zjawisk atmosferycznych.

Należy także pamiętać o podstawowych zasadach posiadania czworonoga, takich jak: stały dostęp do wody, regularnie karmienie, czy profilaktyka przed chorobami. Są pewne kwestie, o których nie powinno się przypominać, ale statystyki wyraźnie pokazują, że najprostsze czynności opieki nad zwierzęciem wciąż potrafią sprawiać ogromny problem

Łańcuch, a psychika psa

Każdy, kto decyduje się na trzymanie swojego własnego przyjaciela na łańcuchu powinien wiedzieć, że jest to forma, która wpływa negatywnie na psychikę czworonoga, a mianowicie:

  • wzrastająca nieufność do drugiego człowieka, w tym często także do samego właściciela;
  • pojawiająca się agresja, która uniemożliwia nawet proste czynności, takie jak podanie miski z jedzeniem;
  • osamotnienie, które skutkuje lękami i depresją;

Kwestie prawne, a rzeczywistość

Pewnie zadajecie sobie pytanie: czy ktoś rzeczywiście to sprawdza? Do kogo się zgłosić z takim problemem? Jak to egzekwować?  Otóż zgodnie z przepisami, każdy z Was może zgłosić niepokojący przypadek do służb. Opiekę nad psiakami z interwencji powinna zapewnić gmina, w której zdarzenie rzeczywiście miało miejsce – w to wlicza się także opłacenie kosztów związanych z całą akcją ratunkową. Pamiętaj, by zawsze reagować i zgłaszać cierpienie bliskich nam zwierząt. Niestety te istoty nie posiadają swojego własnego głosu, ale za to my możemy wypowiadać się za nich – i to też czyńmy.

Wybane dla Ciebie

Rasy psów: Berneński Pies Pasterski

Pies, który będzie Twoim przyjacielem – to cecha, której poszukuje każdy, rozglądający się za swoim własnym czworonożnym pupilem. Rasa, o której dzisiaj powiemy nieco więcej, charakteryzuje się m.in. tym, że szybko przywiązuje się do drugiego człowieka – tego dorosłego, jak i tego, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki na tym świecie – jednak to nie wszystko, co wyróżnia te piękne stworzenia!

czytaj

Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.

czytaj

Bąblowica – niebezpieczna choroba

Bąblowica, to zoonoza, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Chorobę tą powodują larwy tasiemca: Echinococcus granulosus oraz Echinococcus multilocularis. Jest to niebezpieczna choroba, które może być utajona nawet kilkanaście lat.

czytaj

Rasy psów: Mops

Czy wiecie, że za hodowlę psów tej rasy poza Chińskim Pałacem Cesarskim groziła kara śmierci, a do dziś są kraje które zakazują ich hodowli. Z jednej strony nieduży, uroczy, wesoły pies z drugiej stworzenie z poważnymi problemami z oddychaniem Jakie naprawdę są mopsy i na co się przygotować decydując się akurat na tę rasę?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz