Wielkanoc z pupilem

Już lada chwila zasiądziemy przy Wielkanocnym stole. Pamiętajmy, że nasi podopieczni, również mocno odczuwają tego typu uroczystości. Nie kalendarzowo, a emocjonalnie. Dlaczego? Dlatego, że Święta to często więcej aktywności, stresu, wyjazdów, zapachów czy wizyt rodziny.
AUTOR: Redakcja

Rutyna

Każda zmiana w naszym domu to dodatkowy stres dla naszych pupili. Czasami są one łaskawe na zmiany i nie przysporzą nam problemów. Jednak często zdarzają się osobniki, które nie spojrzą łaskawie na zmianę godziny spaceru, poświęcania mniej uwagi czy brak porannej zabawy. Takie zachowanie może przejawić się posikiwaniem, wzmożoną aktywnością ruchową albo po prostu smutkiem. Nie zapominajmy o naszym pupilu i zapewnijmy mu na tyle normalny dla niego dzień, na ile pozwoli nam terminarz.

Goście w domu

Bardzo często podczas Świąt odwiedzają nas najbliżsi. Ze względu na trudne czasy wizyty te mogą być ograniczone, jednak jeśli byłaby taka sytuacja pamiętajcie poinformować rodzinę co wolno, a czego nie z Waszymi pupilami. Uczulcie szczególnie najmłodszych członków rodziny o tym, że psy i koty nie mogą jeść „ludzkiego” jedzenia, nie lubią ciągnięcia za ogon czy brania na ręce. W taki sposób zapewnicie swojemu pupilowi spokój. Jeśli jednak obawiacie się niemiłych sytuacji, albo w Waszym domu pojawi się dodatkowe zwierzę to możecie umieścić swojego pupila w jednym z pokoi. Pamiętajcie, jednak, że należy go często odwiedzać, głaskać i poświęcać mu tyle uwagi co w każdy, inny dzień. Niech ma ze sobą ulubioną zabawkę i pyszny przysmak.

Wielkanocny stół

Chociaż nasz Wielkanocny stół jest bogaty w potrawy nie są one przeznaczone dla naszych pupili. Musimy zadbać aby nasz pies czy kot nie ukradł czegoś z Wielkanocnego stołu. Powinniśmy na to uczulić również naszych gości. Czasami uważane za nieszkodliwe dawanie kawałka jedzenia psu czy kotu może okazać się niebezpieczne, ze względu na alergie pokarmowe, czy brak umiejętności trawienia pewnych składników.

A co z króliczkiem?

Najmłodsi członkowie rodziny z pewnością będą szukać pochowanych jajek i prezentów, które zostawił dla nich Wielkanocny królik! Możemy zorganizować taką zabawę również dla naszych pupili. Zabawa węchowa, polegająca na znalezieniu prezentu dla psa czy kota to z pewnością miły gest w kierunku naszych zwierzaków!

W imieniu całej redakcji składamy Państwu Wesołych Świąt Wielkanocnych. Niech ten czas przepełniony będzie spokojem i radością! Smacznego jajka!

Sara Przytulska – redaktor naczelna

Wybane dla Ciebie

Skuteczne badanie kotów – kuwetowa skarbnica wiedzy

Sprzątanie kuwety jest niestety przykrym obowiązkiem należącym do opiekunów kotów domowych. Jednak to właśnie tam często można dostrzec pierwsze objawy chorób pasożytniczych układu pokarmowego. Zmieniona konsystencja, drażniący zapach odchodów lub większa częstotliwość wypróżnień jest przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Powodem tych objawów mogą być pasożyty układu pokarmowego, które mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zarówno u młodych jak i dorosłych kotów.

czytaj

Kocimiętka – koci dopalacz

Zmysłowy, mocny zapach obok którego Twój kot nie może przejść obojętnie. Co kryje w sobie ta tajemnicza kocimiętka, że działa tak pobudzająco? Kocimiętka z łacińskiego Nepta to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a sam rodzaj, obejmuje około 250 gatunków. Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od starożytnego miasta rzymskiego Nepi, gdzie ówcześni Rzymianie uprawiali ją w ogrodach. Naturalnie, kocimiętkę spotkamy praktycznie na terenie całej Polski. Jest uprawiana w Europie, Azji i niektórych rejonach Afryki.

czytaj

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Początki fizjoterapii zwierząt na świecie datuje się od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy zaczęto skutecznie rehabilitować konie, zaś w Europie na dobre ta dziedzina leczenia zagościła w latach 90-tych. W Polsce początki fizjoterapii to początek dwudziestego pierwszego wieku. W 2009 roku założono Polski Związek Zoofizjoterapeutów i od tego czasu rehabilitacja zwierząt, a szczególnie towarzyszących, zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać

czytaj

Pasażer na gapę – kleszcz

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), bo o nim mowa jest pajęczakiem, który wielkością zbliżony jest do ziarenka sezamu. Po nassaniu zwiększa swój rozmiar kilkakrotnie. Nie dajmy się jednak zwieść- mimo swoich niewielkich rozmiarów, przenosi groźne patogeny wywołujące choroby zakaźne, tym samym potrafi być śmiertelnym zagrożeniem dla nas i dla naszych czworonożnych przyjaciół.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz