Żywienie barf – na czym polega?

Termin BARF jest obecnie dość popularny i chyba nie ma wśród kocich, czy psich opiekunów osób, który nigdy nie słyszały o tym modelu żywienia. Co oznacza sam skrót? Jakie są założenia tej diety? Jakie są plusy i minusy tego modelu żywieniowego dowiecie się z tego artykułu.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Trochę historii

Za twórcę diety BARF uważa się australijskiego naukowca, hodowcę i lekarza weterynarii dr Iana Billinghursta, który został zainspirowany obserwacją zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Inspiracja pochodząca prosto z natury doprowadziła go do wniosku, że wiele psich dolegliwości i chorób jest skutkiem niewłaściwego karmienia psów, ponieważ ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia mięsa, a nie jest przystosowany do trawienia, chociażby zbóż, które są częstym składnikiem suchej karmy i ludzkiego jedzenia, które trafiało do psich misek w postaci resztek, chociaż nie powinno.

Co to znaczy BARF?

BARF – to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie. Psy przez tysiące lat ewolucji przystosowały się do jedzenia głównie surowego mięsa, dlatego najbardziej odpowiednie biologiczne jedzenie dla psa to surowe mięso, podroby i kości.

Od czego zacząć?

Dieta BARF mówi nam, że najlepszym sposobem karmienia zwierząt względnie (psy) i bezwzględnie (koty) mięsożernych jest podawanie im niepoddanemu obróbce termicznej (gotowaniu, duszeniu, parzeniu) mięsa, kości, podrobów, skóry i wszystkich innych części potencjalnej ofiary.

Dieta BARF wymaga jednak suplementacji i to powoduje, że aby przejść ze swoim zwierzakiem na ten model żywienia, powinniśmy zdobyć niezbędną wiedzę, tak aby ten model żywieniowy mu służył, a nie zaszkodził.

Na rynku dostępne są BARFne kursy, szkolenia, ebook, książki. Źródeł wiedzy w różnej formie jest w tym temacie bardzo dużo. Możemy też, zwłaszcza na początku wesprzeć się konsultacją u zwierzęcego dietetyka, który wprowadzi nas w BARFny świat.

Kiedy zdobędziemy już niezbędną wiedzę i podejmiemy ostateczną decyzję przejścia na BARFa, powinniśmy zrobić swojemu zwierzakowi badania, ponieważ to one będą podstawą do opracowania najbardziej odpowiedniego przepisu dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Komponenty diety BARF

Chyba najważniejszą zaletą diety BARF jest to, że nie zawiera szkodliwych dodatków, konserwantów ani nadmiernych ilości produktów zbożowych. Podstawowymi składnikami w diecie BARF psów są surowe kości z mięsem. Należy podkreślić, że dozwolone składnik diety BARF zależą od gatunku.

Składniki diety BARF psa:

mięso i ryby (surowe), podroby, kości (nie mogą stanowić podstawy posiłku), warzywa i owoce, tłuszcze (np. rybi, rzepakowy, sojowy, z wiesiołka, lniany), jaja, suplementy

Składniki diety BARF kota:

Mięso, kości, podroby, tłuszcze (np. oleje rybne), suplementy (m.in. tauryna, algi, krew), śladowe ilości warzyw (dopuszczalne w razie konieczności np. przy zaparciach)

Pamiętajmy, że dietę BARF należy bezwzględnie uzupełniać o dodatki mineralne i witaminowe.

Najczęstsze obawy

Pracochłonna i czasochłonna

Przygotowanie BARFa dla naszego zwierzaka jest dużo bardziej pracochłonne i czasochłonne niż zakup gotowej karmy, nawet dla wprawionego BARFera, nie wspominając o początkującym. Składniki na mieszankę musimy często kupować w kilku źródłach i sprawdzać ich jakość. Dodatkowo dochodzi zakup suplementów. Kiedy już wszystko kupimy, musimy jeszcze mieszankę przygotować według ściśle określonej receptury. Plusem jest to, że możemy zrobić większy zapas i go zamrozić.

Wiedza

Już o tym wspominałam, ale to niezwykle istotne. Prawidłowo przygotowany BARFny posiłek wymaga dużej wiedzy, nie ma tu miejsca na przypadek, bo możemy zaszkodzić naszemu pupilowi. Dlatego jeżeli chcesz przejść na BARF to rób to dobrze, ale nie rób wcale i kupuj wysokiej jakości puszki z mokrą karmą.

Akcesoria

Podobnie jak z czasochłonnością, do podania posiłku nie wystarczy tylko łyżka, musimy mieć niezbędne akcesoria, takie jak, chociażby waga, ostre noże, czy pojemniki do mrożenia.

Zalety diety BARF

Wiesz co je Twój pupil

Sam decydujesz, jakiego pochodzenia mięso wybierzesz i co ostatecznie trafi do miski Twojego pupila. Samodzielnie dbasz o jakość i świeżość.

Idealne dopasowanie

BARF to dieta szyta na miarę, przygotowujesz mieszanką na podstawie wyników badań swojego zwierzaka, idealnie dopasowując ją do jego potrzeb.

Potrzeba gryzienia

BARF zapewnia psu zaspokojenie naturalnej potrzeby gryzienia.

Dłuższy czas jedzenia

Ściśle wiąże się z gryzieniem. Zarówno BARF psów, jak i kotów wymaga gryzienia, przez co czas posiłku znacznie się wydłuża.

Zdrowie i dłuższe życie

Odpowiednio zbilansowana dieta BARF z pewnością korzystnie wpływa na zdrowie naszego zwierzaka.

Zdrowy wygląd i lśniąca sierść

W skład BARFnej mieszkanki wchodzą suplementy, podawane w  formie, która korzystnie wpływają na odżywienie i nawilżenie skóry, dzięki czemu sierść jest lśniąca.

Z całą pewnością, z różnych względów BARF nie jest dla każdego. Ważne, aby podjąć  decyzję o tej diecie świadomie i z pełną odpowiedzialnością, tak aby mogła naszemu pupilowi służyć, a nie zaszkodzić.

Wybrane dla Ciebie

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz