Żywienie barf – na czym polega?

Termin BARF jest obecnie dość popularny i chyba nie ma wśród kocich, czy psich opiekunów osób, który nigdy nie słyszały o tym modelu żywienia. Co oznacza sam skrót? Jakie są założenia tej diety? Jakie są plusy i minusy tego modelu żywieniowego dowiecie się z tego artykułu.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Trochę historii

Za twórcę diety BARF uważa się australijskiego naukowca, hodowcę i lekarza weterynarii dr Iana Billinghursta, który został zainspirowany obserwacją zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Inspiracja pochodząca prosto z natury doprowadziła go do wniosku, że wiele psich dolegliwości i chorób jest skutkiem niewłaściwego karmienia psów, ponieważ ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia mięsa, a nie jest przystosowany do trawienia, chociażby zbóż, które są częstym składnikiem suchej karmy i ludzkiego jedzenia, które trafiało do psich misek w postaci resztek, chociaż nie powinno.

Co to znaczy BARF?

BARF – to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie. Psy przez tysiące lat ewolucji przystosowały się do jedzenia głównie surowego mięsa, dlatego najbardziej odpowiednie biologiczne jedzenie dla psa to surowe mięso, podroby i kości.

Od czego zacząć?

Dieta BARF mówi nam, że najlepszym sposobem karmienia zwierząt względnie (psy) i bezwzględnie (koty) mięsożernych jest podawanie im niepoddanemu obróbce termicznej (gotowaniu, duszeniu, parzeniu) mięsa, kości, podrobów, skóry i wszystkich innych części potencjalnej ofiary.

Dieta BARF wymaga jednak suplementacji i to powoduje, że aby przejść ze swoim zwierzakiem na ten model żywienia, powinniśmy zdobyć niezbędną wiedzę, tak aby ten model żywieniowy mu służył, a nie zaszkodził.

Na rynku dostępne są BARFne kursy, szkolenia, ebook, książki. Źródeł wiedzy w różnej formie jest w tym temacie bardzo dużo. Możemy też, zwłaszcza na początku wesprzeć się konsultacją u zwierzęcego dietetyka, który wprowadzi nas w BARFny świat.

Kiedy zdobędziemy już niezbędną wiedzę i podejmiemy ostateczną decyzję przejścia na BARFa, powinniśmy zrobić swojemu zwierzakowi badania, ponieważ to one będą podstawą do opracowania najbardziej odpowiedniego przepisu dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Komponenty diety BARF

Chyba najważniejszą zaletą diety BARF jest to, że nie zawiera szkodliwych dodatków, konserwantów ani nadmiernych ilości produktów zbożowych. Podstawowymi składnikami w diecie BARF psów są surowe kości z mięsem. Należy podkreślić, że dozwolone składnik diety BARF zależą od gatunku.

Składniki diety BARF psa:

mięso i ryby (surowe), podroby, kości (nie mogą stanowić podstawy posiłku), warzywa i owoce, tłuszcze (np. rybi, rzepakowy, sojowy, z wiesiołka, lniany), jaja, suplementy

Składniki diety BARF kota:

Mięso, kości, podroby, tłuszcze (np. oleje rybne), suplementy (m.in. tauryna, algi, krew), śladowe ilości warzyw (dopuszczalne w razie konieczności np. przy zaparciach)

Pamiętajmy, że dietę BARF należy bezwzględnie uzupełniać o dodatki mineralne i witaminowe.

Najczęstsze obawy

Pracochłonna i czasochłonna

Przygotowanie BARFa dla naszego zwierzaka jest dużo bardziej pracochłonne i czasochłonne niż zakup gotowej karmy, nawet dla wprawionego BARFera, nie wspominając o początkującym. Składniki na mieszankę musimy często kupować w kilku źródłach i sprawdzać ich jakość. Dodatkowo dochodzi zakup suplementów. Kiedy już wszystko kupimy, musimy jeszcze mieszankę przygotować według ściśle określonej receptury. Plusem jest to, że możemy zrobić większy zapas i go zamrozić.

Wiedza

Już o tym wspominałam, ale to niezwykle istotne. Prawidłowo przygotowany BARFny posiłek wymaga dużej wiedzy, nie ma tu miejsca na przypadek, bo możemy zaszkodzić naszemu pupilowi. Dlatego jeżeli chcesz przejść na BARF to rób to dobrze, ale nie rób wcale i kupuj wysokiej jakości puszki z mokrą karmą.

Akcesoria

Podobnie jak z czasochłonnością, do podania posiłku nie wystarczy tylko łyżka, musimy mieć niezbędne akcesoria, takie jak, chociażby waga, ostre noże, czy pojemniki do mrożenia.

Zalety diety BARF

Wiesz co je Twój pupil

Sam decydujesz, jakiego pochodzenia mięso wybierzesz i co ostatecznie trafi do miski Twojego pupila. Samodzielnie dbasz o jakość i świeżość.

Idealne dopasowanie

BARF to dieta szyta na miarę, przygotowujesz mieszanką na podstawie wyników badań swojego zwierzaka, idealnie dopasowując ją do jego potrzeb.

Potrzeba gryzienia

BARF zapewnia psu zaspokojenie naturalnej potrzeby gryzienia.

Dłuższy czas jedzenia

Ściśle wiąże się z gryzieniem. Zarówno BARF psów, jak i kotów wymaga gryzienia, przez co czas posiłku znacznie się wydłuża.

Zdrowie i dłuższe życie

Odpowiednio zbilansowana dieta BARF z pewnością korzystnie wpływa na zdrowie naszego zwierzaka.

Zdrowy wygląd i lśniąca sierść

W skład BARFnej mieszkanki wchodzą suplementy, podawane w  formie, która korzystnie wpływają na odżywienie i nawilżenie skóry, dzięki czemu sierść jest lśniąca.

Z całą pewnością, z różnych względów BARF nie jest dla każdego. Ważne, aby podjąć  decyzję o tej diecie świadomie i z pełną odpowiedzialnością, tak aby mogła naszemu pupilowi służyć, a nie zaszkodzić.

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz