6 mitów na temat psów

Ile razy słyszy się od ludzi, nie kupuj tego psa jest agresywny! Otóż nie! Często mity na temat psiego życia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Warto wiedzieć, że każdy pies, jak i człowiek jest indywidualną jednostką, posiada dany charakter i niektóre cechy są bardziej widoczne inne mniej.
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 3 min

Szczekanie to zawsze oznaka agresji

Nic bardziej mylnego. Psy wokalizują w przypadku różnych sytuacji, nie zawsze jest to agresja. Poprzez szczekanie psy pokazują swoją radość, chcą zwrócić uwagę właściciela, zasygnalizować swoją obecność, albo po prostu odezwać się! Szczekanie nie zawsze oznacza więc komunikat ODSUŃ SIĘ! Jednak czasami może okazać się to prawdą, więc należy dobrze odczytywać wszystkie sygnały.

Jak pies z kotem

Jak bardzo się pomylił twórca tego powiedzenia! Psy nie mają w genach zapisanej nienawiści do kotów. Zwierzęta wolą przebywać  w swoim stadzie/ w swojej grupie, dlatego, że potrafią się między jednym gatunkiem porozumiewać. Pies nie rozumie mowy ciała kota i odwrotnie. Jeśli jednak pies i kot będą razem od małego to nie będzie między nimi dystansu. Co ważne, w każdym wieku można wprowadzić do domu inne zwierzę, ale trzeba to zrobić z głową!

Starszy pies niczego się już nie nauczy

To nie prawda! Chociaż młode psy chętniej i lepiej uczą się pewnych zachowań to pies może być szkolony bez względu na wiek. Szkolenie to okazja do zabawy, buduje i umacnia więź między psem a człowiekiem, dlatego warto ćwiczyć z pupilem w każdym wieku. Rezultaty mogą być później zauważalne, ale będą!

Psia ślina ma zdolności lecznicze

Oczywiście, psia ślina posiada substancje odkażające i bakteriobójcze ALE nie wolno pozwolić aby nasz pupil wylizywał swoje, a co ważniejsze nasze rany! Może dojść do powikłań a nawet zakażenia! Każdą zmianę na ciele wymagającą szczególnej pielęgnacji powinien zobaczyć lekarz weterynarii! Goić się jak na psie nie oznacza jeszcze, że nasi czworonożni pupile mogą stać się doktorami!

Psina powinna mieć młode

Na szczęście, doświadczeni i odpowiedzialni właściciele psów wiedzą, że to nieprawda! Mit głosi, że jeśli suka nie urodzi to będzie chorowała. Ba idąc dalej, suki nie wolno sterylizować a psa kastrować, bo wpływa to negatywnie na psychikę zwierzęcia. Otóż nie. Wiele badań pokazało, że nie ma to wpływu na zachowanie psa. Lepszym rozwiązaniem jest kastracja, ponieważ zmniejsza ona ryzyko występowania chorób i co ważne ciąża nie ma żadnego wpływu na zachowanie psa.

Małe rasy są bardziej ruchliwe

Otóż znowu nie! Nie można generalizować i wkładać wszystkich ras do jednego worka. Jak wiadomo psy dużych ras jak husky, owczarki czy labradory potrzebują dużo ruchu. I znowu tu również nie można generalizować. W konkretniej grupie psów mogą zdarzyć się osobniki, które nie lubią zbyt dużej dawki ruchu. Pies najlepiej pokażę co lubi. Długie spacery, czy długie leżakowanie.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz