7 najbardziej popularnych gatunków węży w Polskich hodowlach
Czas czytania: 4 min
Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus)
mały dorastający do 120-150cm (maks. 180cm) i ważący 300-500g (maks. 800g), gatunek węża, pochodzący głównie z rejonów Stanów Zjednoczonych (północno – wschodnia część). Ze względu na swoją wielkość, temperament i łatwość hodowli, jest najczęściej wybieranych wężem w Polskich hodowlach. Dzięki, temu, że ich hodowla i rozmnażanie jest stosunkowo proste, hodowcom na świecie udało się, uzyskać kilkaset różnych odmian kolorystycznych. Coraz częściej można spotkać hybrydy, powstałe z krzyżowania, z innymi przedstawicielami Colubridae (np. Lampropeltis). Żyje średnio 15-20 lat.
Pyton królewski (Python regius)
gdy czuje się zagrożony zwija się w specyficzny sposób i wyglądem przypomina trochę piłkę, stąd jego angielska nazwa ball python (pyton piłka/kulka). Jest to średniej wielkości wąż osiągający maksymalnie 160cm (najczęściej 100-130cm) i wagę do 5kg (najczęściej 1,5kg-3kg). Zamieszkuje on tereny Afryki Zachodniej i Środkowej. Prowadzi skryty tryb życia, większość czasu spędzając w norach. Jest aktywny głównie w nocy i o świcie. Ze wszystkich gatunków węży posiada najwięcej odmian barwnych i ich krzyżówek (kilka tysięcy). W hodowlach żyje średnio 15-25 lat jednak są znane przypadki przekroczenia bariery 40 i 50 lat.
Pyton birmański (Python bivittatus)
to jeden z największych gatunków węży. Osiąga średnio 3-5m (maksymalnie 6-7m) i wagę 30-50kg (maks. 100kg + ). Zamieszkuje tereny południowej Azji. Jest silnym wężem o umiarkowanym temperamencie. Mimo swoich rozmiarów, szybko się oswaja i jego obsługa nie stanowi większego problemu. W hodowlach spotyka się kilkadziesiąt odmian barwnych. Żyje średnio 15-25 lat.
Boa cesarski (Boa imperator)
błędnie nazywany boa dusicielem (Boa constrictor). Jest to średniej wielkości wąż, osiągający od 1,5m do 2,5m (maksymalnie 3m) i wagę 3-10kg (maks. 15kg). Zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i północną część Ameryki Południowej. Bywa agresywny (szczególnie młode osobniki). Posiada kilkadziesiąt odmian barwnych. W odróżnieniu od pozostałych opisanych w tym artykule węży, jest gatunkiem jajożyworodnym (pozostałe są jajorodne). Żyje średnio 20 – 30 lat.
Pyton dywanowy (Morelia spilota variegata)
spotykany głównie na terenach Nowej Gwinei i północnej Australii, średniej wielkości wąż, osiągający 1,5-1,8m (maks.2m) i wagę 1-1,5kg (maks. 2kg). Jest gatunkiem dość często kąsającym, przez co wymaga poświęcenia większej ilości czasu, aby go przyzwyczaić do kontaktów z człowiekiem. Mimo tego, że jest gatunkiem nadrzewnym, często można go spotkać wygrzewającego się na otwartych terenach. Żyje średnio 15-20 lat.
Wąż mahoniowy (Lamprophis fuliginosus)
jeden z mniejszych węży występujących w hodowlach. Osiąga najczęściej 70-120cm (maks. 150cm). Najczęściej, decydują się na niego osoby, które marzą o małym gatunku węża lub te które nie mają miejsca na większe terrarium. Jest wężem o spokojnym temperamencie żyjącym na terenach kontynentu Afrykańskiego. Posiada kilka odmian barwnych. Żyje średnio 10-15 lat.
Pyton zielony – (Morelia viridis)
jest jednym z najładniejszych, spotykanych na świecie węży. Większość osobników jest soczyście zielona, z elementami żółtego i/lub niebieskiego. Jest gatunkiem o średniej długości 120 -150cm (maks. 200cm) i wadze 1-2kg (maks 2,5kg). Zamieszkuje tereny Nowej Gwinei, Wyspy Aru i półwyspu York. Jest to wąż, który ma dużo większe wymagania bytowe od pozostałych opisanych wyżej węży a jego rozmnożenie jest jednym z trudniejszych. Jest gatunkiem agresywnym, który wyciąga się, najczęściej tylko w sytuacjach tego wymagających (wizyta u weterynarza czy sprzątanie zbiornika). Jako jedyny z wspomnianych wyżej gatunków, prowadzi typowo nadrzewny tryb życia Żyje średnio 15-25 lat.
Wspomniane wyżej gatunki należą do 2 odrębnych rodzin. Boa i pytony należą do rodziny Boidae (dusiciele), z kolei wąż zbożowy i mahoniowy do Colubridae (węże właściwe). Wszystkie dusiciele są zwierzętami objętymi ochroną gatunkową i wymagają posiadania stosownych dokumentów (CITES) na podstawie których, należy je zarejestrować w Urzędzie Miasta, odpowiednim do miejsca zamieszkania osoby je posiadającej. Z kolei w sytuacji, rozmnożenia jakiegokolwiek gatunku dusicieli, wymagane jest zgłoszenie owego faktu w powiatowym inspektoracie weterynarii, gdzie zostaną wyrobione dokumenty dla każdego osobnika, który przyszedł na świat w danej hodowli.
Wybrane dla Ciebie
Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)
Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!
czytajJak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?
Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.
czytajKtóre koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytaj