
7 rzeczy, których nie wiesz o lotopałance
Czas czytania: 4 min
Czy wiesz, że lotopałanka ma specjalne fałdy skórne?
Lotopałanka karłowata jak sama nazwa wskazuje jest niewielkich rozmiarów, a przede wszystkim o małej wadze. Długość jej ciała wynosi od 25 do 40cm. Waga samiczki to zaledwie od 60 do 130g, a samca od 70 do 150g. Futerko tego ssaka jest miękkie, jedwabiste i gęste. Występuje najczęściej w odcieniach brązu i szarości. Lotopałanka posiada biały brzuch, natomiast na grzbiecie jest ubarwiona na szaro z czarnym pasem biegnącym od czoła po nasadę ogona. Kończyny tego ssaka są krótkie ale silne. Zakończone ostrymi pazurami, które pozwalają na wspinanie po drzewach. Co ciekawe lotopałanka posiada przeciwstawne palce na dolnych kończynach, dzięki czemu może łatwo chwycić. Najbardziej charakterystyczną cechą dotycząca wyglądu tego ssaka są fałdy skórne, które posiada wzdłuż swojego ciała. Umożliwiają one zwierzęciu lot.
Czy wiesz, że lotopałanka to zwierzę stadne?
Decydując się lotopałankę automatycznie decydujemy się na minimum dwie. Zwierzęta te są silnie stadne i muszą żyć przynajmniej w parze, a najlepiej w małej grupie. Początkowo ich socjalizacja z ludzkim opiekunem może przebiegać z drobnymi perturbacjami. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ strach ssaka szybko minie i okaże się, że lotopałanka to przyjazny i bardzo towarzyszki pupil. Lotopałanki prowadzą nocny tryb życia. Ich ulubionym zajęciem jest skakanie, wspinanie czy bieganie. Ważna jest też wiedza, że ssaki te muszą przebywać w odpowiedniej temperaturze. Najbardziej optymalnie czują się w temperaturze między 25 a 28°C. Aby uniknąć rozmnażania lotopałanek należy poddać je kastracji. Samica swoją dojrzałość płciową osiąga około 10 miesiąca życia, samiec dwa, trzy miesiące później. Zwierzęta te w domowych warunkach mogą dożywać nawet 12 lat, więc to pupil na długie lata. Lotopałanki najlepiej czują się w miejscu bez innych zwierząt. Kiedy się boją lub tracą poczucie bezpieczeństwa mogą wydawać głośne dźwięki ostrzegawcze, a nawet ugryźć swojego właściciela.


Czy wiesz, że lotopałanka potrzebuje dużo miejsca, aby prowadzić zdrowy tryb życia?
Lotopałanka, aby żyła długo i szczęśliwie musi mieć ku temu odpowiednie warunki. Przede wszystkim przestrzeń. Klatka dla tego ssaka musi być duża, bardzo duża, liczona najlepiej w metrach. Pupil musi swobodnie skakać, biegać i szybować. Należy pamiętać, że to mieszanko nie dla jednej a nawet dla kilku osobników. Co ważne, klatka musi mieć nie za wielkie otwory oczek, aby lotopałanka nie uciekła. Materiał wykonania musi być nietoksyczny, ponieważ ten ssak, może podgryzać elementy klatki. Elementami niezbędnymi w wyposażeniu mieszanka są także poidełka, miski na jedzenie oraz zabawki. Nie można zapomnieć o licznych kryjówkach, materiale na gniazdo, (np. włókno kokosowe, suszone liście), gałęziach, zabawkach drewnianych, półkach czy konarach. Dobrym wyborem są drewniane akcesoria dla ptaków, które można poszukać w sklepach zoologicznych. Unikać należy lin, tkanin i sznurów, które mogą powodować uduszenie się tego małego pupila. Klatka musi stać w miejscu o stałej temperaturze, bez przeciągów.
Czy wiesz, że lotopałanka żywi się owadami?
Lotopałanki w swojej diecie potrzebują wielu zbilansowanych składników. W naturalnym środowisku żywią się owadami takimi jak świerszcze, karaczany, szarańcze czy ćmy. Kolejnym elementem jej diety są soki drzew, np. akacji i figowców oraz nektary i pyłki kwiatów. W domowych warunkach należy jak najlepiej odwzorować naturalną dietę lotopałanek. Należy podawać żywe świerszcze, karaczany czy larwy mącznika oraz produkty pochodzenia roślinnego jak syrop klonowy, miód, nektar z akacji. Bardzo ważne jest to, aby trzy razy w tygodniu dostarczać tym małym ssakom sproszkowany węglan wapnia, którym obtacza się owady. Owoce i warzywa takie jak: arbuz, banan, brzoskwinie, figi, mango, papaja, winogrono, bataty, brokuły czy pietruszka nie są szkodliwe, ale należy ograniczyć ich podawanie do minimum.
Czy wiesz, że lotopałanki muszą być pod opieką weterynarza?
Jak każdy pupil lotopałanka może zachorować. Najczęściej jednak cierpi na niedobory wapnia w diecie, kruchość i łamliwość kości. Podawanie zbyt twardego pokarmu może zakończyć się złamanymi zębami i stanami zapalnymi w pyszczku. Nieodpowiednie hodowanie tego ssaka, czyli trzymanie go w samotności, może zakończyć się apatią, zmniejszoną odpornością, niedowagą, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Lotopałanka musi regularnie odwiedzać lekarza weterynarii.
Czy wiesz ile kosztuje lotopałanka?
Koszt tego małego ssaka waha się w przedziale od 500 do 2000zł. Wszystko zależy od tego skąd nabędziemy lotopałankę. Ważne jednak, aby zwierzę było kupowane z legalnego i sprawdzonego źródła.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj