Jak zostać wolontariuszem?

Święta to czas dawania! Może postanowiłeś dać więcej od siebie dla zwierząt? Jeśli czujesz, że zwierzęta to Twoi najlepsi przyjaciele i masz potrzebę przelania tych emocji na coś pożytecznego, to możesz zostać np. wolontariuszem w pobliskim schronisku. Pamiętaj, że nie ma nic piękniejszego od pomocy słabszym, więc jeśli podejmiesz się tej roli, to na pewno tego nie pożałujesz, a wręcz przeciwnie - będziesz szukał kolejnych sposobów, aby wyciągnąć swą dłoń ku drugiej istocie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 5 min

Pomaganie to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie możemy wykonywać w życiu, dlatego, jeśli masz na to ochotę oraz predyspozycję to nawet się nie zastanawiaj! Dobro wraca, czasem podwójnie, a czasem tak mocno, że nawet się tego nie spodziewasz. Zostań wolontariuszem już dziś!


Kto powinien zgłosić się na wolontariusza?

Na pewno powinna zrobić to osoba, która czuje chęć niesienia pomocy. *Barierą do podjęcia się tego zadania na pewno nie jest wiek, dlatego bez względu na to, czy masz ukończone 18 lat, czy nie – możesz pomagać zwierzakom. Jeśli jednak jesteś osobą niepełnoletnią, będziesz potrzebował pisemnej zgody rodzica. 

*Nie każde schronisko przyjmuje do pomocy osoby niepełnoletnie – sprawdź tę informację w pobliskiej placówce.

W zależności od tego, jaki wolontariat Cię interesuje – czy tylko taki „od czasu do czasu”, czy może taki „pełną parą”, musisz zastanowić się ile swojego czasu w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca jesteś w stanie poświęcić, a następnie należy podjąć tę ważną decyzję odnośnie przyjęcia wolontariatu.

Pamiętaj, że bez względu na Twoje możliwości, warto porozmawiać z pobliskim schroniskiem. Jeśli nie znajdziesz czasu nawet na regularne wychodzenie z psiakami, to może przydasz się w innej kwestii? Warto pytać! 

Jakie obowiązki na Ciebie czekają?

W zależności od danego schroniska obowiązki te mogą się różnić. W niektórych przypadkach Twoja pomoc może być naprawdę okrojona – np. będziesz wykonywać rzeczy wyłącznie zdalnie bez konieczności pojawiania się w placówce. 

Co takiego można wykonywać na odległość?

Takie rzeczy to, np. organizacja zbiórek charytatywnych czy wydarzeń wspierających schronisko. W tych zadaniach na pewno liczy się Twoja kreatywność – jeśli dobrze czujesz się w takich tematach, to na pewno Twoja pomoc będzie tutaj niezwykle cenna! 

Jakimi cechami powinien wykazywać się przyszły wolontariusz?

Pierwszą i najważniejszą cechą zdecydowanie będzie brak strachu przed zwierzętami. Jeśli panicznie boisz się psów lub/oraz kotów, to może lepiej odpuść sobie temat. Nie traktuj schroniska jako pola do przełamywania swoich lęków – pamiętaj, że czworonożni przyjaciele doskonale wyczuwają, gdy się boisz i wtedy czują się nieswojo, a gdy czują się nieswojo, mogą np. zaatakować. Jeśli natomiast pałasz sympatią do zwierząt to jesteś kandydatem idealnym i nawet nie musisz się tutaj nad niczym zastanawiać! Twoja miłość do nich na pewno zostanie odwzajemniona, a nie ma nic piękniejszego od nowych psich lub kocich przyjaciół! Kolejna ważna rzecz to brak uczuleń. Pamiętaj, że jeśli masz alergię na sierść, to wolontariat nie jest zbyt dobrym pomysłem. W schronisku na pewno unosi się spora chmura alergenów i niekoniecznie będziesz sobie w stanie z tym poradzić. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem – nie chcemy owijać w bawełnę. Zwierzęta to żywe istoty, niektóre z nich to potulne urocze istoty natomiast nie każde będzie bez objawów agresji. Weź pod uwagę, że czasem ta praca może być stresująca i absolutnie nie możesz winić czworonogów za niektóre sytuacje. Idąc do wolontariatu, nastaw się na to, że totalnie nie wiesz, co Cię tam spotka i słuchaj swoich przełożonych. Na początku zostaniesz poinformowany o zwierzętach, które wymagają szczególnej uwagi – weź to do siebie i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Czy zarabiam, będąc wolontariuszem?

Wolontariat jest darmowy. Jeśli dołączasz do tego typu akcji, to jednocześnie przyznajesz, że chcesz to robić, bo masz na to ochotę, a nie idziesz tam dla zarobku. Nie oczekuj tutaj zapłaty – no, chyba że mówimy o psich przytulasach czy kocim mruczeniu – to na pewno otrzymasz!

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz