Bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały, bojownik syjamski (Betta splendens) – gatunek słodkowodnej ryby labiryntowej z rodziny guramiowatych. Osiąga do 7 cm wielkości i żyje około 3 lat.
AUTOR: Aleksandra Ziń

Czas czytania: 3 min



Bojownik wspaniały (Betta splendens) jest bardzo popularną rybą akwariową. Pochodzi z Azji, w naturalnym środowisku występuje w Tajlandii, Wietnamie, Laosie, Kambodży. Zamieszkuje wody stojące oraz wolno płynące strumienie, które charakteryzują się dużą ilością roślinności, a także niskim poziomem rozpuszczonego tlenu.

W naturze bojowniki prowadzą samotniczy tryb życia. W pary łączą się tylko w okresie rozmnażania. W domowych akwariach mogą przejawiać agresję, szczególnie jeśli trzymane są w zbyt małych zbiornikach.

Ryby te są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, jednak brak rozpowszechnionej szeroko wiedzy na temat ich wymagań sprawia, że często narażone są na warunki sprzeczne z ich prawdziwymi potrzebami. Bojownik nie będzie czuł się dobrze w szklanej kuli, ani mikro akwarium. Najlepszym rozwiązaniem przy jednym bojowniku jest umieszczenie go w zbiorniku minimum 20 litrowym. Powinien być zaaranżowany w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego środowiska, w którym ryba ta występuje.

Idealnie byłoby, gdyby akwarium było gęsto obsadzone roślinami, aby zapewnić bojownikowi swobodny odpoczynek, a także miejsca do ukrycia się. Wiele roślin akwariowych nie ma wysokich wymagań, dlatego warto pokusić się o ich hodowlę. Anubiasy, Ludwigia, żabienice i mchy w zupełności wystarczą, aby zaaranżować piękne i funkcjonalne akwarium. Pływająca po powierzchni wody pistia rozetkowa ułatwi podpływanie do powierzchni wody i budowanie gniazda.



Elementem niezbędnym w akwarium dla bojownika jest pokrywa. Jako ryba labiryntowa bojownik pobiera tlen nad powierzchnią wody. Do tego celu służy mu narząd zwany labiryntem. Niestety jest to organ delikatny i zdarza się, że dochodzi do jego przeziębienia, na skutek pobrania zbyt zimnego powietrza.

Bojowniki są rybkami często trzymanymi bez podstawowego sprzętu akwarystycznego, jakim są filtr i grzałka. Mimo to warto wiedzieć, że optymalna temperatura dla bojownika to 24-30 stopni Celsjusza. Dlatego gdy w mieszkaniu jest chłodno lub dochodzi do częstych wahań temperatur grzałka jest niezbędna. Filtr akwariowy powinien być zamontowany w każdym akwarium, w którym żyją zwierzęta wodne. Pozwala on na oczyszczanie z materii organicznej, a dzięki bakteriom nitryfikacyjnym, które osiedlają się w gąbce filtra przeprowadzana jest filtracja biologiczna. Dzięki filtracji biologicznej pozbywamy się z akwarium związków szkodliwych i niebezpiecznych dla żyjących w nim stworzeń czyli amoniaku, azotyn. Dla zdrowia i zachowania dobrego samopoczucia ryby powinniśmy nasze akwarium wyposażyć w filtr akwariowy.

Bojownika można karmić pokarmem suchym, specjalnie dedykowanym temu gatunkowi. Bardzo chętnie zjada także żywe larwy owadów np. wodzień lub ochotkę. Brak apetytu i apatia u zwierzaka mogą sugerować złe samopoczucie wynikające ze złych warunków utrzymania.

Chociaż rybki te nie są bardzo wymagające należy mieć na uwadze ich dobro i postarać się o niezbędne wyposażenie, aby zwierzak w dobrym zdrowiu dożył nawet trzech lat.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz