Pies zerwał się ze smyczy – co zrobić?

Jeden z najgorszych scenariuszy, które każdy właściciel psa ma w głowie to zerwana smycz podczas spaceru. Uspokajamy jednak, że pomimo wielu czarnych myśli krążących po głowie, nie jest to koniec świata i na pewno nie oznacza to tak złej sytuacji jak sobie wyobrażamy. Znamy kilka sposobów na to, by podczas takiego przypadku nie wpadać w panikę, zachować zimną krew i wyjść z tego cało. Jeśli masz psiego przyjaciela to przeczytaj tę lekturę do końca, bo może ona Tobie pomóc bardziej niż myślisz! Zerwana smycz podczas spaceru to tak naprawdę sytuacja która prędzej czy później dotknie każdego z nas. W żadnym wypadku takie zachowanie psa nie jest czymś robionym z premedytacją.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Jak uniknąć zerwania się psa ze smyczy?

Jednym z bardzo prostych sposób jest nieoszczędzanie na smyczy. Zaufaj cenionym i znanym producentom, którzy na równi z wysoką ceną produktu oferują wysoką jakość, która zapewni Twojemu zwierzakowi bezpieczeństwo, a Tobie wewnętrzny spokój. Jednak nigdy nie masz gwarancji tego, czy nawet najlepsza na świecie smycz przejdzie test bezbłędności – nie ma twórców nieomylnych i nawet ten najlepszy może popełnić błąd przy produkcji, wynikający np. ze zmiany surowców czy innej formy produkcji.

Co robić gdy pies się zerwie?

Najgorsze co możesz zrobić to zacząć się uganiać za swoim przyjacielem – gdy zaczniesz biec on weźmie to za zabawę, na skutek czego – oddali się od Ciebie jeszcze bardziej! Tutaj ponownie powtórzymy nasze wcześniejsze słowa – koniecznie zachowaj zimną krew. Bywają przypadki, kiedy zerwanie się smyczy nie dzieje się “tak po prostu” tylko np. czworonóg zauważy zwierzynę, do której natychmiast chce się dorwać. Jeśli podczas takiego przypadku Twój przyjaciel ucieknie, warto się zawczasu przed tym zabezpieczyć i nosić przy sobie jego ulubione smakołyki. Na ich widok w sposób wręcz zaczarowany może spokojnie do Ciebie wrócić. Kolejnym sposobem na to, by zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami są komendy. Możesz potrenować z psem na smyczy – oczywiście na ogrodzonym terenie – puszczać go w nieoczekiwanym momencie, a następnie mówić stanowcze “stop” gdy zwierzak oddali się zbyt daleko. Dobra komenda to niezwykły sukces dla właściciela – z nią można mieć spokojną głowę!

Jak zaprowadzić psa do domu z zerwaną smyczą?

W tym przypadku szczęściarzami są właściciele z małymi psiakami np. typu Maltańczyk. Naszą rekomendacją jest po prostu wzięcie go na ręce. Zapewne dla nikogo z Was nie będzie to wielkim utrapieniem. Jeśli zaś mówimy o dużym psie typu Owczarek Niemiecki, można np. zastosować metodę przywiązania smyczy do obroży. Jednak, żeby zrobić to w odpowiedni sposób, oraz by uniknąć kolejnej ucieczki – poćwiczcie to “na zapas” w domu. Żadna lekcja tego typu nie pójdzie na marne, gwarantujemy.

Pamiętaj, że zerwana smycz to nie koniec świata, spacery powinny być dla Was obojga przyjemnością, a nie niemiłym obowiązkiem. Każdy pies uwielbia otwartą przestrzeń – pamiętaj o tym, gdy jesteście wśród natury. Warto jednak nie obudzić się “z ręką w nocniku” i wybrnąć dzielnie z każdej sytuacji. Czy jesteś więc gotowy wdrożyć nasze rady w swoje życie? Kto przezorny ten zawsze ubezpieczony, powodzenia!

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz