Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.
AUTOR: Bartłomiej Draczka

Czas czytania: 3 min

Pochodzenie

Jest kilka teorii odnośnie dokładnego pochodzenia tej rasy. Według jednej miał pochodzić z Belgii, gdzie powstał od kojarzonych tam królików holenderskich, srebrzystych małych i różnych bezrasowych niewielkich królików. Inna ścieżka wskazuje na Francję gdzie to już w XVIII w był hodowany niewielki królik o wadze 1,5kg o dobrze brzmiącej nazwie Lapin de Nicard, które to znów wiele osób uważa za praprzodka wszystkich ras karłowatych. Nie mniej jednak to dzięki pracy hodowlanej prowadzonej w tych krajach typ tego królika na przeciągu lat zmienił się (krótsze kończyny oraz króciutkie uszy, bardziej tęga budowa). Hermelin jako nowa rasa (niemiecki Gronostaj) zabrzmiała pierwszy raz w roku 1907r. w Holandii. Pierwsze były znane jako białe o czerwonych oczach (Hec). Kolejna odmianą o niebieskich oczach była uzyskana od królików Hermelinów czerwonookich krzyżowanych z królikami małymi, bezrasowymi, wiedeńskimi białymi oraz holenderskimi i została ona uznana jako Hermelin niebieskooki w 1918 roku.

Tutaj znane są już nazwiska osób, które wyhodowały niebieskookiego królika. Są to hodowcy Lohse z Dippolswalde i Kluge z Hohndorfu. Po raz pierwszy zaprezentowali swojego podopiecznego w 1919 roku na światowej wystawie w Lipsku. W 1950 roku pierwsze hermeliny zostały zawiezione do Anglii, w kraju podobnego królika o nazwie „polish” została przyjęta nazwa Hermelina Notherland Dwarf (karzełek holenderski). W Polsce nie mamy głębokich tradycji hodowania karzełków ale obecnie na wystawach są prezentowane zarówno Hermeliny czerwono jak i niebieskookie Hermelin jest jedną z niewielu ras, która jest hodowana i uznana we wszystkich krajach gdzie obowiązują wzorce królików rasowych. Odmiany Hermelinów różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oczu – czerwono i niebieskookie. Ich waga idealna wynosi od 1,1 kg do 1,35kg i nie może przekraczać 1,5 kg.

Kształt ciała hermelinów jest zwarty, cylindryczny równo szeroki i zaokrąglony. Hermeliny mają krótkie i gęste futro ze względu na strukturę bardziej miękką od innych ras karłowatych. Uszy powinny być dobrze owłosione. Głowa królika jest dość duża w stosunku do ciała i posiada bardzo szerokie czoło oraz duże, dobrze widoczne oczy. Uszy o idealnej długości powinny do siebie przylegać, być zaokrąglone na końcach i mieć  5-6 cm. Kolor Hermelina to dobrze połyskujący, czysto biały zarówno na grzbiecie jak i brzuchu.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz