
Rasy kotów: Kot syjamski
Czas czytania: 5 min

Historia
Kot syjamski jest jedną z najstarszych kocich ras. Korzenie tej naturalnej rasy wywodzą się z Azji południowo-wschodniej, gdzie rasa ta istniała prawdopodobnie już w XIV wieku w Syjamie, czyli dzisiejszej Tajlandii. Czczono jej jako koty świątynne, krążą bowiem legendy, że koty syjamskie mieszkały w świątyniach, w których były stróżami. Być może z tego względu uważano je za święte i oddawano cześć. Pod koniec XIX wieku pierwsze koty syjamskie dotarły do Anglii wraz z brytyjskim konsulem i były tam hodowane jako koty rasowe. Koty syjamskie już w roku 1871 pojawiły się na wystawie w Pałacu Kryształowym w Londynie. Wzorzec rasy powstał 20 lat później i tak w 1892 został im przyznany pierwszy standard rasy. Rasa upowszechniła się w innych europejskich krajach w latach 30’ XX wieku.
Charakterystyka rasy
Mają ognisty temperament i znane są z przywiązania do opiekunów. Rozłąkę z opiekunem mogą nawet przypłacić zdrowiem, dlatego to cudowne zwierzęta, ale wyłącznie dla osób, które niezbyt często wyjeżdżają. Koty te z natury są ciekawskie i łatwo nawiązują kontakty, dlatego wizyty gości nie stanowią dla nich problemu. Nie sprawia im także problemu obecność innych kotów lub psów. Dobrze czują się w rodzinach gdzie są dzieci, ponieważ nie przeszkadzają im częste głaskanie i zabawy. Uwielbiają towarzyszyć opiekunowi w codziennych obowiązkach, chętnie się z nim komunikują wydając z siebie dużo przeróżnych dźwięków. Można czasami zaobserwować, że są zazdrosne. Z całą pewnością nie nadają się dla osób, które bardzo dużo czasu sprzedają domem. Koty tej rasy są bardzo inteligentne, dlatego szybko i chętnie uczą się nowych sztuczek. Należy pamiętać, że niestety temperament kotów syjamskich może sprawić, że wspólne życie pod jednym dachem z kotem tej rasy nie jest łatwe, ponieważ domagają się ciągłej uwagi, często i głośno miauczą, a dźwięki, które wydają są niskie i bardzo przejmujące.
Choć koty syjamskie są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dużo czasu spędzają w domu to nie są to raczej koty dla osób w podeszłym wieku, ponieważ są żywiołowe i bardzo aktywne, a przy tym nie lubią być ignorowane. Pozbawiony zainteresowania będzie szukał uwagi na wszelkie możliwe sposoby.

Wygląd
Koty syjamskie są kotami średniej wielkości. Posiadają smukłe i proporcjonalnie zbudowane ciało, podobnie jak kończyny, które są długie i dobrze umięśnione. Ogon jest długi i smukły. Waga dorosłej samicy wynosi 3—4 kg, kocury ważą 4- 5 kg. Na smukłej i długiej szyi osadzona jest głowa w kształcie trójkąta. Charakterystyczne dla kotów syjamskich są niebieskie migdałowate oczy.
Syjamczyki są półalbinosami, produkują niewielkie ilości melaniny, dlatego cechą charakterystyczną są plamy, które pokrywają maskę, uszy, łapy i ogon. Kocięta rodzą się białe, dopiero później pojawia się na ich sierści charakterystyczne dla tej rasy znakowanie „seal-point” w kolorze czarnym i brązowym. Sierść jest miękka w dotyku. Reszta sierści pozostaje biała lub kremowa.
Umaszczenie
najpopularniejsze jest znakowanie „seal-point” w kolorze czarnym i brązowym, reszta sierści pozostaje biała lub kremowa.
Kolor oczu ciemnoniebieski
Pielęgnacja
Ze względu na gładką i krótkowłosą okrywę koty syjamskie nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Koty same doskonale radzą sobie z pielęgnacją futra, dlatego szczotkowanie raz w tygodniu powinno wystarczyć, aby prawidłowo zadbać o sierść. Koty syjamskie bywają podatne na choroby przyzębia, dlatego należy regularnie dbać o czyszczenie zębów.

Zdrowie
Niestety u kotów syjamskich często występują dziedziczne choroby. Jedną z takich chorób jest postępujący zanik siatkówki (PRA), który w najgorszym wypadku może doprowadzić do ślepoty. Inne wrodzone wady genetyczne to gangliozydoza (prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, wielotorbielowatość nerek (PKD) tworzeniu się w obrębie nerek mnogich, rozrastających się torbieli wypełnionych płynem, czy mukopolisacharydoza typu VI (objawia się to głównie zmianami kośćca). U kotów syjamskich obserwuje się także zwyrodnienia stawów lub karłowatość, bywa, że zmiany mogą też występować w narządach wewnętrznych. U kotów tej rasy dość powszechnie występuje zez lub oczopląs, chociaż te na szczęście nie niosą żadnych dolegliwości. Ciekawostka jest, ze zez zmienia swoje położenie wraz z wiekiem. Czasem występuje skrzywienie ogona, uważane obecnie za wadę. Ciekawostka jest, że koty syjamskie maja ograniczona zdolność widzenia w ciemności. To zjawisko wywołane jest tym, że koty syjamskie pozbawiony jest błony odblaskowej w oku, która sprawia, że jest możliwe odbijanie światła. Ta przypadłość powoduje, że koty syjamskie są mniej aktywne nocą. Koty syjamskie odznaczają się długowiecznością – mogą żyć nawet 20 lat.
Jeżeli przebywasz w domu znaczną część czasu, praktycznie nie wyjeżdżasz i szukasz oddanego kompana we wszystkich domowych obowiązkach, który dodatkowo będzie z Tobą rozmawiał – to kot syjamski jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak często nie ma Cię w domu i szukasz kota spokojnego i cichego to to kot syjamski niestety raczej nie jest dla Ciebie.
Wybrane dla Ciebie
Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytajMiędzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytaj