Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Obecnie znalezienie opiekuna dla zwierząt nie jest problemem. Możemy to zrobić na portalach dedykowanych petsitterom, w mediach społecznościowych czy przez znajomych i rodzinę. Jako petisitter wiem, że doskonale sprawdza się tak zwany marketing szeptany. Zadowoleni klienci polecają nas znajomym szukającym opiekuna. W momencie kiedy jesteśmy zmuszeni oddać naszego zwierzaka pod opiekę petsittera warto sprawdzić  jak długo dany opiekun się tym zajmuje, jakimi zwierzętami do tej pory się opiekował, jakie są jego kompetencje i dodatkowe umiejętności.

Musimy się również dowiedzieć w jaki sposób świadczy swoje usługi. Niektórzy opiekunowie oferują wyłącznie opiekę dochodzącą – zabierają psa na spacer i zostawiają go później w naszym domu czy odwiedzają kota kilkukrotnie w ciągu dnia, inni zabierają zwierzaka do swojego domu na cały okres opieki. To my najlepiej znamy naszego zwierzaka i najlepiej dobierzemy dla niego sposób opieki. Z doświadczenia wiem, że opieka dochodząca lepiej sprawdza się w przypadku kotów, a opieka całodobowa lepiej dopasowuje się do trybu życia psów ale ponownie, każdorazowo powinno być to dostosowane do konkretnego zwierzaka.

Jeżeli nasz zwierzak wymaga jakichś dodatkowych zabiegów musimy wziąć to pod uwagę szukając petsittera. Nie każdy będzie w stanie chociażby podać leki. Warto wtedy szukać osób z doświadczeniem weterynaryjnym, na przykład techników weterynarii.

Przy ustalaniu warunków opieki warto zaznaczyć, że chcemy aby petsitter stosował te same zasady i zakazy co my w domu. Jeśli nie pozwalamy na to aby pies wchodził na łóżko czy kanapę opiekun również nie powinien na to pozwalać. Jeżeli dzielimy zabawki na takie którymi bawi się tylko z nami i takie którymi zajmuje się tylko kiedy jest sam petsitter również powinien stosować się do takich podziałów. Jeżeli schematy z życia codziennego będą powtarzać się w nowym otoczeniu pozwoli to zminimalizować stres zwierzęcia związany z rozstaniem z nami.

Dobry opiekun zapyta nas o rytm dnia naszego zwierzaka. O jakich porach pies wychodzi na spacery i kiedy dostaje jeść, a kiedy jest pora na trening czy zabawę. Kiedy wracamy z pracy – wizyty opiekuna u kota można dostosować do takich por dnia w których kot jest przyzwyczajony do zwiększonego ruchu w mieszkaniu. Ustalona, powtarzalna rutyna do której zwierzak jest przyzwyczajony już w warunkach domowych pomoże zmniejszyć stres związany ze zmianą miejsca czy kontaktem z nową osobą.

Po wybraniu odpowiadającego nam opiekuna najlepiej jest umówić się na spotkanie zapoznawcze. Dobry petsitter pewnie sam zaproponuje takie rozwiązanie – będzie chciał poznać zwierzaka którym ma się zająć i ustalić z nami szczegóły opieki. W przypadku psów na spotkanie zapoznawcze dobrze jest umówić się w trakcie spaceru – na neutralnym gruncie zapoznanie z nową osobą nie będzie się psu w żaden sposób kojarzyć negatywnie. Koty i bardzo lękliwe psy najlepiej poznać z opiekunem w naszym domu. Łatwiej będzie im zaakceptować nową osobę w miejscu które dobrze znają.

Samo przekazanie opiekunowi zwierzaka powinno się odbywać możliwie krótko, bez nadmiernego pobudzania emocjonalnego zwierzęcia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na opiekę w domu petsittera powinniśmy pozostawić ze zwierzakiem jego zabawki, posłanie, jego jedzenie i miski (w przypadku kota również kuwety i żwirek), a jeśli przyjmuje na stałe jakieś leki to musimy zostawić również je łącznie z dokładnym schematem jak i kiedy powinny być podawane. Przewidując nagłe przypadki warto również zostawić kontakt do lekarza weterynarii który na co dzień zajmuje się naszym zwierzakiem.

Warto ustalić z opiekunem żeby w trakcie naszej nieobecności wysyłał nam regularnie wiadomości na temat samopoczucia naszego zwierzaka.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz