Nasz zwierzątko zmarło, co zrobić?
Czas czytania: 3 min
Jak powinien wyglądać mój pierwszy krok?
Pamiętaj o zabezpieczeniu ciała zwierzątka. W momencie, gdy bardzo szybko zaczyna się ono rozkładać, warto założyć na swoje dłonie rękawiczki, by bezpośrednio go nie dotykać, a następnie owinąć przyjaciela w ręce/prześcieradło, bądź cokolwiek, co jesteśmy w stanie poświęcić i widzimy, że jest to o podobnej strukturze do wyżej wymienionych rzeczy. Następnie owinięte zwierzę należy włożyć do worka, który będziemy w stanie dokładnie zabezpieczyć. Ciało powinno być przechowywane w chłodnym miejscu – pamiętajmy, że jest ono w trakcie rozkładu i wysoka temperatura zdecydowanie nie będzie mu służyć, dodatkowo w każdym momencie może zacząć wydobywać się nieprzyjemna dla nas woń.
Gdzie zawieść zwierzę?
Istnieje wiele dogodnych rozwiązań odnośnie do oddania zwłok. Jednym z nich jest po prostu zawiezienie czworonoga do zaprzyjaźnionej lecznicy, kolejna opcja to zamówienie odbioru zwłok i przekazanie ich w ręce odpowiedniej firmy, a ostatnia z możliwości to wybranie pobliskiego Cmentarza dla Zwierząt, który kompleksowo zajmie się zgłoszeniem.
Co stanie się z ciałem mojego przyjaciela?
Po oddaniu zwłok w odpowiednie ręce, zostaną one po prostu zutylizowane – jest to procedura zgodna z prawem i zalecana przez Państwo. Jeśli jednak chcemy wybrać bardziej alternatywną opcję, czyli wspomniany wcześniej Cmentarz dla Zwierząt, to oprócz samego procesu kremacji, właściciele otrzymają także pochówek. To oznacza, że każdy człowieczy przyjaciel czworonoga, będzie miał możliwość odwiedzenia go na jego własnym grobie, który znajdzie się na wyjątkowym psim cmentarzu.
Czy utylizacja ciała jest płatna?
Tak, utylizacja zwierzęcia jest płatna i cena tej usług różni się w zależności od miejsca, w które oddamy naszego czworonoga. To samo tyczy się Cmentarzy dla Zwierząt, gdzie każda z usług jest wyceniana – a opcji upamiętnienia zwierzęcia jest imponująco dużo!
Mówi się, że nic tak nie boli, jak utrata naszego cichego przyjaciela – i ciężko się z tym nie zgodzić. To trudny etap, przez który niestety będzie musiał przejść każdy, kto zdecyduje się na własnego zwierzaka. Musimy jednak przez to przebrnąć, a następnie wybrać najwygodniejszą dla nas opcję, która zgodnie z sumieniem będzie dla nas etyczną i piękną formą pożegnania. Pamiętajcie również o kwestiach prawnych – nie warto narażać się na dodatkowe kary pieniężne.
Wielu właścicieli swoich zwierzątek, nie do końca znając prawo, zakopuje swojego przyjaciela na przydomowym ogródku, bądź w lesie. Absolutnie nie można tego robić! Takie zachowanie podlega karze w wysokości nawet do 1000 zł. Oczywiście możemy być niemal pewni, że przecież nikt się nie dowie, ale zawsze istnieje ryzyko tego, że ktoś zgłosi to, co zrobiliśmy – możliwe, że całkowicie anonimowo.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj