
Jak przygotować się adopcji?
Czas czytania: 3 min

W większości schronisk dzięki pracownikom i wolontariuszom proces adopcyjny jest długi i bardzo przemyślany, żeby na pewno odpowiednio dopasować zwierzę do zainteresowanej adopcją. Jeśli przejdziemy pozytywnie gąszcz pytań w ankietach, odbędziemy wizytę przed adopcyjną i odbędziemy kilka spacerów zapoznawczych możemy zacząć przygotowywać się do przyjęcia pod swój dach nowego domownika. W momencie odbioru zwierzęcia zazwyczaj podpisujemy umowę adopcyjna, warto więc wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Jeśli będziemy przewozić zwierzę samochodem, a nie wiemy jak znosi jazdę autem dobrze jest zabrać ze sobą podkłady higieniczne lub ręczniki, na wypadek gdyby pojawiły się u zwierzaka wymioty.
W zależności od wielkości naszego nowego podopiecznego musimy przemyśleć w jaki sposób go przewieziemy. Mniejsze psy i koty najbezpieczniej jest przewozić w transporterze, warto więc odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w taki który będzie dopasowany wielkością do naszego zwierzaka. Większe psy możemy przewozić na siedzeniu przypięte specjalnym pasem, najlepiej do szelek. Coraz więcej producentów oferuje krótkie smycze z końcówką pasującą do wpięcia jako pas bezpieczeństwa. Jeśli mamy odpowiednio duży bagażnik można dostosować jego przestrzeń do przewozu zwierząt. Istnieją gotowe przegrody które ograniczają psu przestrzeń tworząc coś na kształt dużego transportera lub specjalne, gotowe do wbudowania w przestrzeń bagażnika klatki transportowe.

Zabierając ze schroniska psa musimy zabrać również ze sobą smycz oraz obrożę lub szelki. Biorąc pod uwagę, że zwierze może nie być przyzwyczajony do dźwięków miasta i może go spłoszyć jakiś nieznany odgłos, lepiej jeśli będą to szelki. W przypadku szelek, najlepsze będą te typu guard, dużo trudniej się z nich wydostać niż z szelek norweskich lub typu step in. Jeśli zdecydujemy się na obroże musimy przywiązać dużą wagę do jakości jej zapięcia – powinno być takie, żeby nawet przy najmocniejszym szarpnięciu się nie rozpięło. Jednocześnie obroża musi być na tyle ciasno zapięta, żeby pies nie był w stanie wysunąć z niej głowy. Smycz również powinna być wytrzymała z porządnym karabińczykiem.
Jeśli adoptujemy kota najlepiej będzie zabrać go w transporterze. Nawet jeśli planujemy wychodzić z kotem na spacery to na czas odbioru go ze schroniska szelki i smycz nie będą najlepszym wyborem. Zostawmy je do czasu aż kot zaaklimatyzuje się w naszym domu i przyzwyczai do nas, wtedy możemy powoli zacząć przyzwyczajać go do noszenia szelek i przypinania do nich obroży.
Po przyjeździe do domu najlepiej dać zwierzęciu chwilę na przystosować do nowych warunków. Nie zalewajmy go bodźcami podrzucając mu coraz to nowe zabawki, nie siedźmy też całą rodziną wkoło niego zachęcając do zabawy czy poruszania się po mieszkaniu, może go to przytłoczyć i nasilić stres. Pozwólmy mu na poznawanie nowego otoczenia we własnym tempie. Jeśli kot na początku nie ma ochoty wyjść z kontenerka, nie zmuszajmy go do tego. Bardzo prawdopodobne, ze przez kilka pierwszych dni będzie wychodził tylko w nocy.. W przystosowaniu się do nowego miejsca mogą być pomocne syntetyczne odpowiedniki psich lub kocich feromonów które zaczynają uwalniać się po wetknięciu do kontaktu, pozwoli to trochę złagodzić stres adaptacyjny.
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj